Reforma európskej ekonomiky bez dlhov nemožná

Energetická kríza na starom kontinente bez rozdielu kto sa pod ňu podpísal a európska predstava vrcholových európskych politikov ako z Európy urobiť do roku 2050 klimatický neutrálny svetadiel, čo si vyžaduje do roku 2030 aj znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent, bude európskych daňových poplatníkov stáť nepredstaviteľné peniaze. Tieto sa síce môžu dať vytlačiť tak, ako to robia na druhej strane Atlantiku, ale potom navždy zabudnime na opatrenia týkajúce sa znižovania inflácie. Stačila nám pandémia a všetci vieme o koľko sa zvýšila priemerná zadlženosť EÚ, ktorá atakuje hranicu ročne vyprodukovaného HDP. Navyše treba počítať s tým, že z dôvodu nárastu úrokových sadzieb sa budú tiež dramaticky zvyšovať náklady emitovania európskych a štátnych dlhopisov, z čoho má veľký strach aj ECB a preto aj prišla s neštandardným nástrojom na „zalepenie“ výnosových rozdielov ich cenných papierov.

Energetickú krízu zachráni znárodňovanie

Väčšina z nás si pamätá ako prebehla u nás privatizácia štátneho majetku na ktorej si mnohí „popálili“ svoje podnikateľské predstavy. Protagonisti súkromného vlastníctva totiž tvrdili, že len ono dokáže efektívne spravovať po predchádzajúcom režime vraj „zdevastovaný“ štátny majetok a zrazu sa dozvedáme, že pre potreby stabilizácie energetického trhu sa najväčšie firmy EÚ, bez stanoviska ich lídrov, bez ktorých sa doteraz nič nepohlo, aj vraj znárodňovať? Francúzsky EDF, nemecký Uniper, či rakúsky Energie a očakávame, že ďalšie sú toho dôkazom. Už sme si zvykli aj na vyhlásenia typu, že pre „záchranu eura, únie či výpadku plynu“ urobíme všetko a ako to v niektorých prípadoch napokon dopadlo, skúsenosti máme. Keď ale k tomu pripočítame terajšiu eufóriu z vládnych fiškálnych stimulov započítaných do budúcoročných štátnych rozpočtov, nebuďme prekvapený, keď sa ich deficity budú poriadne nabaľovať. Iná vec však je, či minister financií nepočíta na príjmovej stránke, keď už nie so zvyšovaním niektorých daní, tak aspoň s narastajúcou infláciou, ktorá dokáže aj podľa doterajších skúsenosti príjmovú stránku štátneho rozpočtu poriadne nafúknuť.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply