Remišová preukázala svoju neschopnosť, patrilo by sa odstúpiť

Foto: FB Veroniky Remišovej

Peter Pellegrini a Richard Raši, ešte stále zo Smeru, tento týždeň vyhlásili, že podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová ohrozila raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom samotný premiér Igor Matovič. Obaja chcú na ňu podať trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa.

NAKA minulý týždeň na Remišovej podnet zadržala štyroch expertov NASES-u, ktorý prevádzkuje štátnu počítačovú sieť Govnet. Remišová všetko okamžite medializovala a informovala, že je tu podozrenie, že Govnet je odpočúvaný prostredníctvom zariadení, ktoré pri akcii NAKA skonfiškovala. Štyria experti strávili 48 hodín vo väzbe, potom však boli prepustení bez toho, aby bolo voči nim vznesené obvinenie.

„Bude to watergate a nie že slovenský, ale európsky a možno celosvetový,“ povedal Matovič po ich zadržaní, hoci ešte vôbec nič nebolo vyšetrené. A Remišová dodala: „Nech to je tak alebo onak, je to veľký škandál, je to obrovský škandál.“ Politológ Roman Michelko s ňou v tomto bode súhlasí, ale s tým, že ak sa obvinenia ukážu ako falošné, je to Remišovej škandál a ona by mala okamžite odstúpiť. Chápe, že politici sa bežne obviňujú navzájom, ale aby politik bez riadnych dôkazov verejne pošpinil apolitických expertov pracujúcich pre štát, to už je hlboko cez čiaru.

Po svojom prepustení z väzby prehovoril pre médiá aj jeden zo zadržaných špecialistov, Ján Kotrady: „Celý zásah NAKA bol pochybný. NAKA po prvé zasahovala v chránených priestoroch so stupňom utajenia – tajné, pričom niektorí policajti mali len previerku na stupeň utajenia – vyhradené. Okrem toho, z príkazu na prehliadku vyplýva, že niekto tvrdil, že ja som mal tieto zariadenia nainštalovať a mal som vykonávať útoky. Pri výpovedi na polícii mi povedali, že to povedali nejakí ľudia z vládnej jednotky CSIRT.

Ja sa ale pýtam, či v dnešnej dobe je bežné, že NAKA zasahuje a robí domové prehliadky na základe vymyslených a neoverených skutočností? Veď teraz, ak bude v novinách nejaký prípad vraždy a ja pôjdem na NAKU a poviem, že som sedel v bare a počul som dvoch ľudí rozprávať o tom, že túto vraždu si objednala pani Remišová, tak NAKA na základe týchto poviedok urobí domovu prehliadku Remišovej a zmedializuje to hneď pri zásahu? Tento zásah netrval ani pol hodinu a už sa v médiách písalo, že NAKA zasahuje. Ak idem robiť takýto zásah, tak ho robím v čo najväčšej tichosti. Počas zásahu bol prítomný aj človek od pani Remišovej, ktorý mal aj visačku úradu podpredsedu vlády. Ak by vyšetrovanie prebiehalo normálne, tak by si nás polícia predvolala, spísala zápisnicu a nerobili tu mediálnu kampaň, kde zverejňovali naše mená, životopisy, pracovné zaradenia.

Z NASES nemohli unikať žiadne informácie tretím stranám. A ak by niekto dával nejaké dáta odtiaľ preč, tak v súčasnosti by už všetky stopy zahladil. Polícia totiž zaklopala na nesprávne dvere. Ak by tieto zariadenia patrili Vojenskému spravodajstvu, čo vzhľadom na utajenie nemôžem potvrdiť, tak zásah mala realizovať vojenská polícia, nie NAKA.”

Kotrady tvrdí, že ak by aj v systéme nejaké dôkazy boli, práve pre spôsob, akým sa razia vykonala, museli zmiznúť.

Pellegrini uviedol, že nešlo o žiadne ilegálne nainštalované zariadenia. V roku 2019, za jeho premiérovania, sa odohral hakerský útok na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý konzultoval aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten mu mal vtedy prisľúbiť súčinnosť francúzskych spravodajských služieb a zároveň Pellegrini zaviazal bezpečnostné zložky vrátane Vojenského spravodajstva, aby urobili všetko potrebné na zabezpečenie Govnetu. Že sa Govnet v spolupráci s Francúzmi zabezpečoval, potvrdil aj minister obrany Jaroslav Naď.

Remišová takto zareagovala na Pellegriniho a Rašiho vyjadrenia: „Na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý obaja riadili, zostali vo vládnej sieti Govnet po bývalej vláde nainštalované zariadenia, ktoré dnes skúma polícia a zisťuje, komu patria a čo tieto zariadenia robili. Rovnako ako celá verejnosť čakám na výsledky skúmania týchto zariadení.”

Na čo zase zareagoval Raši: „Veronika Remišová namiesto toho, aby okamžite odišla z funkcie vicepremiérky, klame a zavádza aj pani prezidentku. Povie jej, že čerpanie eurofondov je na úrovni 33 percent, ale zamlčí, že viac ako 70 percent peňazí vyčlenených pre Slovensku v aktuálnom programovom období je už zazmluvnených a keď ich čerpanie nebude blokovať, budú použité na rozvoj Slovenska. Znamená to, že projekty sa realizujú, prebiehajú verené obstarávania a tieto finančné prostriedky by mohli byť čoskoro vyčerpané. A kto očakával, že sa ospravedlní za REMIŠOVÁ GATE, kde svojim konaním mohla ohroziť kybernetickú bezpečnosť krajiny, sa opäť nedočkal. V najbližších dňoch preto podáme trestné oznámenie.“

O trestnom oznámení hovorí aj Kotrady: “Budeme podávať trestné oznámenie a budeme žiadať aj náhradu škody a uvidíme nakoľko nezávislá je naša polícia. Je nonsens, že na základe nejakých dohadov a nepodložených skutočností urobí NAKA domovú prehliadku a až potom začne vyhodnocovať dôkazy.”

Zdroje:

1. Pellegrini: Remišová ohrozila akciou v NASES bezpečnosť štátu, Pravda, 16. 6. 2020

2. Remišová gate, Extra Plus, 18. 6. 2020

3. „Ticho nebudem!“, odkazuje Ján Kotrady, jeden zo štyroch zadržaných v kauze Govnet, vicepremiérke Remišovej, ktorá, zdá sa, osobne organizovala zatýkanie, Hlavné správy, 21. 6. 2020

4. Kauza Govnet: Zadržaný zamestnanec pre televíziu JOJ prehovoril. Polícia trafila vedľa, tvrdí, Noviny.sk, 19. 6. 2020

5. Remišová gate a Pellegriniho jedenástka, Youtube, 20. 6. 2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply