Remíza, pri ktorej obaja prehrali: Česko a Rusko vyhostili diplomatov kvôli „ricínovej kauze“

· Čas čítania: 4 min.
foto: facebook

Milovníci športu vedia, že často remíza v zápase neznamená spokojnosť oboch súperov: jeden to považuje za stratu, druhý za úspech. Sú však remízy, kedy prehrávajú obaja súperi. Najčastejšie k podobným výsledkom dochádza počas politických „zápasov“. Najnovší príklad: rusko-český súboj, v nie celkom tradičnej disciplíne „Vyhadzovanie diplomatov“, sa skončil remízou 2:2. Prehrali však, bezpochyby, obaja…  

Včera na ministerstvo zahraničných vecí Ruska v Moskve privolali „na koberec“ veľvyslanca Českej republiky Vítězslava Pivoňku, ktorému oznámili, že v priebehu 48 hodín, dvaja diplomati, zamestnanci Českej ambasády v Moskve si musia rýchlo zbaliť veci a vrátiť sa domov – spolu s rodinami. Bolo to odvetné opatrenie ruskej strany na krok českého ministerstva zahraničia, ktoré 5. júna vyhlásilo dvoch ruských diplomatov v Česku za persóny non grata a vyhostilo ich z Českej republiky.

Vo včerajšom vyhlásení ruského rezortu diplomacie, ktoré bolo zverejnené na oficiálnej stránke, bolo vysvetlené, že Moskva takto reagovala na nepriateľské konanie Prahy a recipročne vyhostila rovnaký počet (2 osoby) českých diplomatov. Obvinenia Prahy voči ruským diplomatom Moskva označila za absurdné a neodôvodnené.

Ruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že Česko predminulý týždeň vyhostilo dvoch ruských diplomatov v súvislosti s kauzou údajnej ruskej hrozby českým komunálnym politikom jedom ricín, ktorý mal do Prahy dopraviť ruský diplomat, riaditeľ Ruského centra vedy a kultúry v Prahe. Očakávania sa naplnili a ruská strana odpovedala rovnakým spôsobom. Rusko oznámilo Česku odvetné opatrenia a požiadalo, aby dvaja českí diplomati opustili krajinu do 17. júna.

Podľa zásady reciprocity a podľa článku 9 Viedenskej zmluvy o diplomatických vzťahoch z roku 1961, boli dve osoby Veľvyslanectva Českej republiky v Moskve označené za persony non grata. Do 17. júna tohto roku im bolo nariadené, aby spolu s rodinnými príslušníkmi opustili územie Ruskej federácie,“ uvádza sa vo včerajšom vyhlásení ruského ministerstva zahraničia /https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/UdAzvXr89FbD/content/id/4164364/.

Veľvyslancovi bolo povedané, že opatrenie bolo zrkadlovou reakciou na provokatívnu akciu Prahy, ktorá bola uskutočnená bez akéhokoľvek dôvodu, čo priznávajú i samotné české orgány. Oznámenie o rozhodnutí na úrovni predsedu vlády A. Babiša a ministra zahraničia T. Petříčka iba potvrdzuje, že línia vyostrenia vzťahov s Ruskom bola teraz povýšená na úroveň štátnej politiky. Podobný vývoj udalostí budeme brať do úvahy vo všeobecnom kontexte našich vzťahov s Českou republikou,“ prízvukuje sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

Český veľvyslanec neuviedol konkrétne mená dvoch diplomatov, ktorých vyhostili z Ruska. Poznamenal však, že sa diskutovalo o príprave konzultácií medzi Moskvou a Prahou o dvojstranných vzťahoch, ktoré sa môžu začať o niekoľko týždňov. Hlavnou témou budú, pravdepodobne, otázky ohľadom demontáže pomníka maršala Koneva v Prahe, ktorú ruská strana považuje za nezákonnú a nespravodlivú.

A tak sa v tomto politicko-diplomatickom „zápase“ zrodila remíza, v dôsledku ktorej prehrali vlastne obaja súperi. Rusko – Česko je teda 2:2. Obe krajiny vyhostili dvoch diplomatov. Je to remíza, ktorú obe strany prehrali. Je evidentné, že tento „zápas“ vyvolala česká strana, ktorá predbehla svojich britských kolegov, keď vymyslela „ricínovú“ kauzu s údajným zámerom otráviť pražského primátora a dvoch starostov. Vymyslela ešte bláznivejšiu a detinskejšiu zámienku, akou bola kauza „novičok“, z dielne britských tajných služieb, ktoré  vymysleli, že Rusi chceli otráviť bývalého špióna, ktorý bol už dlhšie na dôchodku.

Nič to však nemení na skutočnosti, že daná remíza 2:2 je prehrou pre obe strany, najmä preto, že sa vzťahy medzi Českom a Ruskom zhoršili. Bolo im to treba?..

Zdroj:

О вызове в МИД России Посла Чехии в Москве, Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, 15. 6. 2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár