Renesancia pretekov vo vesmíre

Tagged With: , , , , Add Comment

Analytik a novinár David Ignatius v stanovisku pre Washington Post 19. 4. 2018 povedal: „Vesmír je nové bojové pole. Bola to hlavná téma sympózia v Colorado Springs (domove kozmického velenia USAF), ktoré zhromaždilo tisíce armádnych a korporačných odborníkov z celého sveta.“ Vesmírne preteky v 50. rokoch boli podobne viac o schopnosti prepravovať nukleárne bomby než o doprave ľudí do kozmu. Podľa amerických i sovietskych správ niesla družicu Sputnik do vesmíru medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorá mala deklarovať jadrovú nadradenosť.

Rusko sa v týchto rokoch mieni dostať do hry nasadením sondy Luna-25, ktorú program Roscosmos vyšle na Mesiac s oneskorením (2019). Ide o prvú z troch plánovaných misií, ktorá pristane v blízkosti lunárneho južného pólu a bude tam vykonávať chemický výskum. Orbitálny modul Luna-26 je načasovaný na rok 2021 a o ďalší rok má pristáť na Mesiaci transportná stanica Luna-27. Ruské plány tu však nekončia. Podľa Tech Times Putin povedal svojim kozmonautom, že na ľudskej misii na Mesiac sa pracuje, a dodal: „Ako možno viete, program sa rozširuje až do roku 2030. Na kozmickej lodi Federacija sa robia posledné úpravy a stavba superťažkej rakety pre mesačný program je vo vývoji.“

Od čias studenej vojny bol vesmír jednou zo sfér spolupráce medzi Ruskom a USA. Keďže sa momentálne tieto vzťahy režírovane ochladzujú, takisto je na tom kozmické partnerstvo.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis