Richard Goldman: Spolutvorca životopisu Zuzany Čaputovej

· Čas čítania: 2 min.
Kresba: Tibor Eliot Rostas

Richard N. Goldman sa narodil 16. apríla 1920 v San Franciscu pod šťastnou hviezdou. Už vo veku 31 rokov mal dostatok finančných prostriedkov na to, aby založil poisťovaciu spoločnosť Goldman Insurance and Risk Management a zriadil s manželkou nadáciu Richard and Rhoda Goldman Fund. Tá rozdala viac ako 680 miliónov dolárov a dnes má hodnotu jednej miliardy. Pár dotoval projekty po celom rodnom meste, vrátane obnovy Sanfranciského zálivu, židovského komunitného centra a lukratívneho zariadenia pre starostlivosť o starších Rhoda Goldman Plaza. Obaja označovaní za filantropov neváhali darovať milióny na orchester San Francisco Symphony alebo miestny balet. Rhoda Haas Goldmanová, Richardova partnerka, jedno z troch detí, ktoré sa narodili Walterovi A. Haasovi a Elise Sternovej, vnučke nemecko-amerického obchodníka Davida Sterna, vyštudovala Kalifornskú univerzitu v Berkeley.

Obvyklá legenda o protežovanom duu vraví, že obaja sa zaviazali urobiť svet lepším a Rhoda, členka kongregácie Emanu-El, mala recyklovať ešte skôr, ako toto slovo vôbec vzniklo. V každom prípade však spoločnými silami založili výročné ocenenie Goldman Environmental Prize, ktoré sa od roku 1990 odovzdáva v San Franciscu a prezývajú ho zelenou Nobelovou cenou. Cenu udeľuje komisia progresívne ladených jedincov prepojených na americké vládne kruhy, ktorá sa v prvom rade orientuje na hodnoty biznisu, liberalizmu a globalizmu. Podpora ekologických aktivistov je pre nich len príťažlivý spôsob, ako presadzovať svoje hodnoty. Šesť ocenených osôb získa cenu a sumu nad 150-tisíc dolárov, čo znamená, že doteraz vyplatili milióny dolárov aktivistom z viac ako 70 štátov. A na tých sa obvykle začína usmievať šťastná hviezda Richarda Goldmana hneď po ich ocenení.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová získala Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorú každoročne udeľujú jednotlivcom za výnimočné činy v oblasti životného prostredia, pred štyrmi rokmi. Zanedlho sa stala prezidentkou štátu.

A nie je to ojedinelý prípad. Harrison Ngau Laing je environmentalista bojujúci proti odlesňovaniu a po zisku rovnakého ocenenia vložil získané peniaze do kampane. Stal sa poslancom parlamentu v Malajzii. Egyptská učiteľka a podnikateľka Laila sa stala ministerkou životného prostredia.

Kolumbijský fotograf a environmentalista Juan Mayr Maldonado ako protežovaný odborník zasadol takisto do kresla ministra životného prostredia Kolumbie. Dnes zastáva diplomatický post ako veľvyslanec v Nemecku. Dosadil ho tam prezident Juan Manuel Santos Calderón, nad ktorým sa vznáša korupčný mrak. Medzinárodné konzorcium investigatívnej žurnalistiky pri vyšetrovaní v novembri 2017 zistilo, že Santos ovládal dve tzv. offshore spoločnosti na Barbadose. Ako bývalý prezident Medzinárodnej únie za zachovanie prírody svedomito zachovával partnerstvá s korporáciami Shell a Coca-Cola, Európskou komisiou, Svetovou bankou, Prince Albert II of Monaco Foundation a ďalšími štruktúrami.

Autor: Richard Strážan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár