Rio de Janeiro v plameňoch, brazílska armáda bude „robiť poriadky“

Tagged With: , , , , Add Comment

Keďže v Brazílii kolabujú verejné výdavky na policajné a sociálne služby v dôsledku zhoršujúcej sa hospodárskej krízy, nastupuje násilná kriminalita, šíriaca sa drogová závislosť a prostitúcia.

Prezident Michel Temer, ktorý sa v októbri pokúsi o zisk prvého plnohodnotného funkčného obdobia, poveril dekrétom armádu, aby spravovala bezpečnostné sily v meste Rio de Janeiro, vrátane štátnej polície. Ak tento krok Kongres odsúhlasí, zásah by mal trvať do konca kalendárneho roka. Nad signatúrou Temera sa píše: „Naše väzenské priestory už viac nebudú kanceláriami pre zlodejov a verejné priestory sálami organizovaného zločinu. Viem, že je to extrémne opatrenie, ale Brazília mnohokrát potrebovala takéto činy, aby sa veci dostali do normálu.“ Ako to však v politike často býva, situácia a jej riešenie môže mať aj ďalší pravdepodobný motív. Vyslaním armády sa vytvorí dostatočné rozptýlenie verejnej pozornosti, ktorá sa upla na hlasovanie o návrhu dôchodkovej reformy.

Streľba na ulici a lúpeže sú bežným javom, a tak intervencia poskytuje príležitosť Temerovi, ktorý bol zachytený na audiozázname pri diskusii s brazílskym podnikateľom o prijatí úplatku, aby čosi vykonal pre svoju politickú budúcnosť. V preferenciách ho totiž dobieha Jair Bolsonaro, zákonodarca a bývalý armádny kapitán, ktorý preferuje tvrdú líniu proti zločinu. Prieskumy verejnej mienky hovoria, že bezpečnosť patrí medzi hlavné obavy brazílskych občanov pred prezidentskými voľbami. Násilie stúpa najmä v dôsledku hlbokej recesie, nedostatku finančných prostriedkov na investície do policajných zložiek a neskorého alebo nedostatočného vyplácania miezd.

Guvernér Luiz Fernando Pezao priznal, že bezpečnosť štátu zlyhala a podľa miestnych médií požiadal o federálnu pomoc. Pomer násilných úmrtí v oblasti stúpol na 40 na každých 100 tisíc obyvateľov, čo je najvyššia hodnota od roku 2009. Po zosadenej Dilme Roussefovej tak zostáva prvoradým cieľom Temera, aby bola udržaná stabilita v meste, najmä v mestských slumoch.

Pramene:
[1] Brazil has committed to an ‚extreme measure‘ to combat crime in Rio — and it could be a model for the rest of the country; autor: Christopher Woody; Business Insider, 21.2.2018
[2] Brazil’s Temer says Rio army intervention will not stop pension reform; autori: Marcelo Teixeira & Lisandra Paraguassu; Reuters, 16.2.2018
[3] Brazil Military Takes Control of Rio de Janeiro’s Security; autori: Simone Preissler Iglesias, Samy Adghirni, David Biller; Bloomberg, 16.2.2018
[4] ‚Não dá mais, o Rio está em estado de calamidade‘, admite Pezão; Veja © Abril Mídia (
veja.abril.com.br), 16.2.2018
[5] Rio could be ‘laboratory’ for solving Brazil’s crime crisis; autor: Sarah Di Lorenzo; Associated Press, 20.2.2018

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis