Priemerná miera inflácie na Slovensku osciluje okolo 15 percent, zatiaľ čo v eurozóne je priemer tesne pod 7 percentami. Prečo? Prvým dôvodom je, že pre nás je terajšia úroková sadzba ECB na úrovni 3,5 percenta, keďže v našom spotrebnom koši prevažuje spotreba potravín, ktorých ceny sú vyššie ako sú ceny ostaných položiek v spotrebnom koši. Z uvedeného tak vyplýva, že z našej priemernej mzdy najviac peňazí minieme na potraviny. Dôvodom prečo sú potraviny u nás drahšie je viacero, ako doterajšia vyššia závislosť na lacných ruských energiách, ktorých nahradenie z inokadiaľ je pre nás drahšia vrátane drahších hnojív. A treba sa tiež pozrieť, s akými obchodnými maržami fungujú potravinárske spoločnosti. Politické strany prichádzajú s rôznymi nápadmi ako tento stav vyriešiť, ako nižšia sadzba DPB, zastropovanie cien, podpora agrárnych prvovýrobcov a takto by sme mohli pokračovať. Zatiaľ nič nenasvedčuje, žeby do konca roka mohli ceny potravín výraznejšie poklesnúť, pokiaľ sa ECB nerozhodne vyššími úrokmi obmedziť domácu spotrebu, k čomu ale prispeje aj pokles doterajších úspor domácností, ktorými sa doteraz kompenzovali drahšie nákupy.
Fiškálne stimuly zruinujú verejné financie
Pokles domácej spotreby však nie je dobrá správa pre makroekonomický ukazovateľ HDP, keďže doteraz mala spotreba na jeho raste ten najvyšší podiel a tak si kladieme oprávnenú otázku, čím by sa klesajúca spotreba mala nahradiť? Odpoveď nachádzame vo vyššom objeme investícii, čo sú predovšetkým peniaze z fondu obnovy a eurofondov, s vyčerpaním ktorých máme zatiaľ problémy. Čo sa nám teda môže najhoršie stať je, že poklesne domáca spotreba a zároveň nebudeme vedieť vyčerpať európske peniaze, čo samozrejme platí aj opačne, Či nás uspokojuje, že za minulý rok klesla zadlženosť verejných financií na polovicu a plníme maastrichtske kritéria ešte neznamená, že sme z najhoršieho von. Tak ako inflácia pomohla nielen niektorým sektorom, tak pomohla aj príjmovej stránke štátneho rozpočtu, čo aj využívajú v terajšom predvolebnom období vládne politické strany na jeho „ošklbanie“ v podobe „atomiek“ honosne nazývané fiškálne stimuly v prospech mladých rodín, ktorých schválenie ale spôsobí obrovskú dieru v hospodárení s verejnými financiami, čo je pre budúcu koaličnú vládu tá najhoršie správa. Dostať sa v hospodárení s verejnými financiami na takú úroveň, aká bola pred covidom si totiž bude vyžadovať na strane výdavkov štátneho rozpočtu niekoľko miliardové škrty, čo si veru nevie nikto z nás predstaviť.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.