Ropa: niekoľko ďalších bublín prasklo

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Ekonómovia tvrdia, že tlačenie peňazí vytvorilo tucet bublín. Bublinou sú ceny nehnuteľností, hypotéky ľudí, ktorí ich nedokážu splatiť, zombie firmy, zadĺženie štátov a ďalšie, ktoré sa skôr či neskôr musia zmenšiť. A jednou z nich je ropa. Netradičná ropa Hlavný problém s ropou je, že existuje takzvaná netradičná ropa, teda ropa, ktorá nevypĺňa podzemné dutiny, ale je uväznená v piesku (ropné piesky) alebo v bridlici. Táto ropa sa samozrejme ťaží oveľa nákladnejšie ako bežná ropa. Ťažobné techniky netradičnej ropy kombinujú horizontálne vŕtanie, mikrovýbuchy, čerpanie horúcej vody a organických rozpúšťadiel do vrtu. Aby to nebolo málo, takáto ropa sa dá prepravovať ropovodom po zriedení bežnou ropou a aj technológia výroby benzínu je komplikovanejšia. Takáto netradičná ropa sa ťaží hlavne v USA a Kanade. Keďže vyžaduje veľa peňazí, tak sú spoločnosti, ktoré ju ťažia, veľmi zadlžené. Majú verejne obchodované akcie, dlhopisy a aj pôžičky.

Netradičná ropa na rozdiel od bežnej ropy veľmi rýchlo dosahuje vrchol ťažby na každom vrte a potom veľmi rýchlo jej ťažba klesá. A tak sa dá veľmi ľahlo spočítať, že sa investície do ťažby netradičnej ropy nikdy nevrátia, ak je cena ropy nižšia ako povedzme 50 dolárov za barel.

Náhly pokles spotreby ropy

Izolácia ľudí vo väčšine najvyspelejších krajín spôsobila pád spotreby ropy. Ešte pred pár týždňami dokončili Ruská federácia a Saudská Arábia dohodu o znížení ťažby ropy o približne 10 miliónov barelov denne, pričom ale koronavírus spôsobil pokles o oveľa väčšie množstvo. Presne sa nevie, ale odhady sú okolo 15 až 20 miliónov barelov. Denná spotreba ropy je okolo 100 miliónov barelov a zásobníky boli pred pár týždňami plné na 60%. Ostáva posledný údaj a to je odhad, že priemerná kapacita zásobníkov je 90 dní. Ak sú tieto odhady a údaje pravdivé, tak sa približne o mesiac naplnia zásobníky na celom svete a nebude kam ropu dávať. To je totiž problém, že ťažobné vrty sa dajú len veľmi málo spomaľovať. Videli sme to aj v dobrodružných filmoch, že takého snahy sa často končia výbuchom alebo stratou schopnosti čerpať ropu.

Dva zjavné dôsledky poklesu spotreby ropy
Teraz, keď sme opísali scénu, môžeme povedať, čo sa deje za zatvorenými dverami bánk, hedgových fondov a investičných spoločností, ktoré ťažia ropu. Prvý fakt je, že keď sa spočítalo celosvetovo, že o chvíľu nebude kam ropu dávať, tak sa krátkodobé (spotové ceny) zmenili na záporné. Ak chcete, aby sme tú vašu ropu zobrali, tak zaplaťte – ona sa tá ropa, ktorá je už vyťažená, nedá vyliať do mora, ani do potoka. Druhá vec, ktorá je menej zjavná, je, že pri takýchto rýchlych poklesoch a pri takýchto nízkych cenách sa opcie dostanú do stavu, ktorý nikto nepredpokladal. Straty začnú dosahovať desiatky a možno aj stovky miliárd a na to stačili dva týždne. Kto je protistranou v týchto obchodoch, teda kto tie straty utrpel sa dozvieme neskôr, momentálne sa všetky problémy riešia vytlačením ďalšieho kola peňazí a začnú to vždy centrálne banky, ktoré trochu dofúknu svoju bilanciu. Keďže zaznamenávajú od septembra 2019 nebývalú expanziu aj bez problémov s ropu, dá sa očakávať, že ešte zrýchlia tlačenie, oproti terajšiemu hektickému tlačeniu.

Jeden úplne neznámy dôsledok poklesu spotreby ceny ropy
Všetci, čo ma poznáte, tak viete, že dookola opakujem už niekoľko mesiacov, že ťažiari ropy potrebujú do roku 2026 8000 miliárd dolárov investícii, aby sme neklesli v ťažbe ropy v roku 2026 na menej ako 50 miliónov barelov, teda na menej ako polovicu toho, čo ťažíme dnes.
A už vôbec sa nevie, že pri súčasných vyhliadkach na budúci ekonomický vývoj to vyzerá tak, že 8000 miliárd dolárov do tohto odvetvia nikto neinvestuje. Už dnes sa v tomto odvetví spaľuje kapitál (t.j. nikdy sa investorom nevrátia tie peniaze, ktoré do toho vložili). Neznámy dôsledok je vlastne vytvorenie nedôvery voči investíciám do ropy v čase, keď to najviac potrebujeme.

Ako to nakoniec s ropou dopadne
Stredný scenár je dnes taký, že centrálne banky budú kupovať a kupovať. Keď skúpia všetky dlhy ťažiarov, ešte im začnú dávať peniaze na ďalšie vrty. Skrátka centrálne plánovaná ekonomika. A ak sa pamätáme na socialistické Československo, centrálne plánovanie má tú chybu, že vznikajú na jednej strane nedostatky a na druhej prebytky tovaru. A tak to bude aj s ropou. Ale nielen s ropou. Podobné procesy prebiehajú vo všetkých priemyselných odvetviach. Spomeňme nedávnu záchranu leteckých spoločností alebo výletných lodí. A to je len tá špička ľadovca, o ktorej vieme. Ako píšu odborníci, pokles ťažby ropy po jej vrchole budú sprevádzať dopytové a ponukové šoky. Jeden práve prebieha a do roka, dvoch príde opačný.

Ako sa hovorieva: hladká je cesta nahor, ale cestu nadol sprevádzajú pády.

Dušan Doliak
Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár