Rover je v poriadku, hlási NASA. Z Marsu poslal nové zábery

· Čas čítania: 4 min.

Robotický prieskumník Rover Perseverance, ktorému sa vo štvrtok (18.2.2021) podarilo úspešne pristáť na Marse, je podľa najnovších údajov v poriadku. Z planéty už poslal aj ďalšie fotografie, zverejnila ich NASA. Nové fotografie zobrazujú rover tesne pred pristátím i prvé farebné fotky z Marsu.

Misia má za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Perseverance do vesmíru vyniesla raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral, ktorá odštartovala 30. júla 2020. Súčasťou technického vybavenia robotického vozidla je aj malý vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť). Rover tak úspešne zavŕšil svoju sedemmesačnú a 470 miliónov kilometrov dlhú cestu a podarilo sa mu pristáť presne podľa plánu – o 21:55 SEČ.

Rover vošiel do atmosféry rýchlosťou viac ako 20-tisíc kilometrov za hodinu a kým úspešne dosadol musel spomaliť na takmer tempo chôdze. O ochranu rovera sa postaral tepelný štít ochrannej kapsuly, ktorý musel pri zostupe zvládnuť rozpálenie až na 1300 stupňov Celzia. Počas posledných troch minút pristávania sa aktivovali aj supersonický padák a jetpack.

V úplnom závere z výšky niekoľkých metrov zostupná sekcia spustila na lanách Perseverance na povrch planéty a odletela do bezpečnej vzdialenosti.

Perseverance pristál vo viac ako 40 kilometrov širokom kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Miesto pristátia vybrali v súvislosti s jedným z hlavných cieľov misie. Sú presvedčení, že pred 3,5 miliardami rokov sa v tejto oblasti nachádzala voda a mohli sa tam zachovať stopy prípadného niekdajšieho života.

Ďalšou úlohou misie je aj plniť úlohy v príprave budúcich výprav ľudí na Mars.

Záverečná fáza letu s pristátím predstavovala sedem trýznivých minút čakania pre pozemné riadiace stredisko NASA. Išlo o veľmi zložitý manéver s množstvom rizík a len 40 percent takýchto misií bolo úspešných.

Perseverance bude tiež získavať a uchovávať vzorky hornín, ktoré by budúce misie mali dopraviť na analýzu na Zem. Príprava budúcich výprav ľudí spočíva v testovaní techniky a metód, ktoré pri nich môžu byť využité. Ide napríklad o vyskúšanie spôsobov výroby kyslíka z marťanskej atmosféry, o zlepšovanie techniky pristávania alebo o získavanie informácií o podmienkach prostredia, ktoré môžu život astronautov na Marse ovplyvňovať.

Pre NASA dnešná udalosť znamená už deviate úspešné pristátie na Marse. V prípade Perseverance ide o piate automatické výskumné vozidlo. Dve americké zariadenia stále fungujú – od roku 2012 rover Curiosity a od roku 2018 stacionárna sonda InSight. Vôbec prvým pohyblivým zariadením, ktoré na Marse pracovalo, sa stal v roku 1997 Mars Pathfinder.

Radosť v riadiacej miestnosti NASA po úspešnom pristátí roveru Perseverance na Marse (Autor: SITA/AP, NASA)

Táto fotografia nasnímaná jednou z bezpečnostných kamier vozidla ukazuje jedno z kolies na skalnatom povrchu Marsu

Zostup roveru bol zachytený na filme, ale zábery sa stále prenášajú na Zem

Táto fotografia urobená zo satelitu ukazuje vytrvalosť pristátia s padákom na Marse

Prvý záber, ktorý z Marsu poslalo robotické vozidlo NASA s názvom Perseverance (Autor: SITA/AP, NASA)

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Rover je v poriadku, hlási NASA. Z Marsu poslal nové zábery, TA3, 19.2.2021

2./ Rover Perseverance bezpečne pristál na Marse, Pravda, 18.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár