Rozhodnú bookmakeri o výsledku volieb? Manipulácia v prospech OĽANO

· Čas čítania: 4 min.

Zákaz zverejňovať 14 dní pred voľbami preferencie politických strán sa veľmi šikovne obchádza. Nie priamo, lebo ide o prezentáciu iného druhu preferencií. A dokonca sa to robí takým šikovným spôsobom, že to má v očiach verejnosti ešte väčšiu váhu a teda výraznejšiu šancu ovplyvniť voličov. Píše sa totiž o kurzoch stávkových kancelárií. A túto situáciu dokonca mainstream argumentačne využíva aj ako údaj s väčšou vierohodnosťou, lebo bookmakeri… To sú predsa odborníci, ktorí stávkovým kanceláriám určujú kurzy. Bookmakeri sú všeobecne označovaní za profesionálov, ktorí by len tak „nehodili“ od buka nejaký kurz. A to vzhľadom ku stratám, ktorým by vďaka ich nepresnostiam mohli čeliť stávkové kancelárie. A preto v tomto kontexte nepriame preferencie od bookmakerov v podobe kurzov sú ešte dôveryhodnejšie ako tie z prieskumných agentúr. Tu sa však vynárajú otázky: Je férové a slušné v čase, keď platí moratórium na prieskumy, obchádzať ho takýmito informáciami? Hospodárske noviny v článku, ktorý videlo zatiaľ okolo 144-tisíc ľudí, už v titulku píšu: „Pár dní pred voľbami prichádza k obratu, Matovič podľa bookmakerov už predbehol Smer.“
HN v perexe píšu: „Nálady voličov a silu jednotlivých strán však vedia odhadnúť aj bookmakeri, a tak šance jednotlivých strán zobrazujú kurzy v stávkových kanceláriách,“ dodávajú s tým, že kým pred týždňom boli kurzy naklonené mierne v prospech víťazstva Smeru, situácia sa zmenila. Keďže bookmakeri sú stávkovými kanceláriami platení, aby určili také kurzy, ktorými by predchádzali možným stratám, ich kurzy sa považujú za niečo vysoko pravdepodobné a objektívne. No namieste je aj kontrolná otázka, že ak sa dajú kúpiť prieskumné agentúry na prieskumy verejnej mienky, či sa nedajú kúpiť aj bookmakeri stávkových kancelárií… Aby stanovili také kurzy, aké strana potrebuje. Je tiež otázne, či je v poriadku, ak o osude Slovenska rozhodnú bookmakeri. Aj vďaka mainstreamu a ním selektívne prezentovaným kurzom.
Ak sú prieskumy verejnej mienky dlhodobo kritizované za to, že nie vždy odzrkadľujú realitu a ich nepresnosti sa už ukázali mnohokrát, prečo by sa nemohli kritizovať aj takéto zásahy do slobodných volieb?
Ak sa zakázalo zverejňovať prieskumy verejnej mienky, malo by sa rovnako zakázať aj písanie o kurzoch, lebo vždy závisí od konkrétneho novinára, ako o nich referuje, na ktorom čísle postaví článok. Pri prieskumoch mala vzorka cca 2000 respondentov možnosť rozhodnúť za 4 milióny oprávnených voličov. (Pričom hrozí, že respondenti môžu odpovedať podľa toho, ako je položená otázka, v akom poradí sú strany čítané, či sú čítané všetky strany, atď., veď takéto informácie o podrobnostiach prieskumu sa k verejnosti nedostávajú.) Keďže táto zbraň 14 dní pred voľbami padla, na rad prišli bookmakeri. Rozhodne pár bookmakerov o osude Slovenska? Mimochodom, zverejňujú sa kurzy, avšak pri športových zápasoch sa v rámci reklamy na stávkovanie používajú aj informácie o tom, za koho reálne ľudia najviac hlasujú. Bude sa písať o tom? Alebo len v závislosti od toho, či sa to mainstreamu práve hodí?

Zdroj: https://hnonline.sk/parlamentne-volby-2020/2099640-kurzy

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár