Rozhodnutie OSN o odškodnení je “plienenie” – Kremeľ

Zdroj: Eduardo Munoz, AP

Cieľom rezolúcie prijatej Valným zhromaždením OSN, ktorá nalieha na Moskvu, aby nahradila straty spôsobené Ukrajine, je zakotviť krádež ruských finančných prostriedkov blokovaných Západom, uviedol v utorok tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov uviedol, že “organizátori tohto procesu sa snažia dokončiť drancovanie nášho zlata a devízových rezerv”, ktoré podľa neho západné krajiny nezákonne zmrazili v súvislosti s ukrajinským konfliktom.

“Toto je formalizácia tohto drancovania pod zámienkou Organizácie Spojených národov,” zopakoval a dodal, že “Rusko je kategoricky proti tomu.”

Úradník tiež novinárom pripomenul, že uznesenie “nie je právne záväzné… Takto to budeme vnímať,” uviedol.

Podľa Peskova Moskva tiež “urobí všetko, čo je v jej silách”, aby zmarila konfiškáciu majetku, ktorý bol zmrazený Západom.

Tieto komentáre prichádzajú po tom, ako Valné zhromaždenie OSN v pondelok prijalo rezolúciu, v ktorej vyzýva Rusko, aby Ukrajine zaplatilo “vojnové reparácie”. Tento dokument podporilo 94 krajín, pričom 73 členov OSN sa zdržalo hlasovania a ďalších 14 hlasovalo proti.

Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzia v reakcii na rezolúciu uviedol, že jej ustanovenia “z právneho hľadiska neobstoja pred žiadnou kritikou”. “Sú právne neplatné – nič iné ako pokus o legalizáciu toho, čo sa nedá legalizovať z hľadiska efektívneho medzinárodného práva,” povedal a varoval spolusponzorov dokumentu, že by to mohlo vyvolať následky, ktoré “môžu bumerangovať proti sebe”.

Po tom, čo Rusko koncom februára začalo svoju vojenskú operáciu proti Ukrajine, Západ výrazne sprísnil sankcie voči Moskve. Západné krajiny zmrazili približne polovicu ruských zlatých a devízových rezerv, ktoré pred vypuknutím rozsiahlych nepriateľských akcií predstavovali približne 640 miliárd dolárov. Moskva opakovane tvrdila, že tieto finančné prostriedky boli Rusku “v podstate ukradnuté”.

V posledných mesiacoch sa rôzni západní predstavitelia vyslovili v prospech úplnej konfiškácie tohto ruského majetku a jeho použitia na obnovu Ukrajiny.

 

RT, UN reparations decision is ‘plunder’ – Kremlin, 15 November 2022

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply