Rúška a respirátory nám už pravdepodobne zostanú

· Čas čítania: 2 min.

Orgány verejného zdravotníctva upozorňujú na to, aby ľudia naďalej nosili rúška a respirátory a udržiavali si spoločenský odstup, aj keď im bude aplikovaná vakcína. Veľká väčšina očkovaných osôb bude síce chránená pred COVIDom-19, chorobou spôsobenou vírusom SARS-CoV-2, očkovaní ľudia však môžu byť schopní naďalej prenášať vírus a to aj napriek tomu, že nevykazujú žiadne príznaky.

„Vieme, že vakcíny môžu chrániť, ale to, čomu sme zatiaľ dostatočne neporozumeli, je to, či vakcína chráni aj pred šírením“, povedal Avery August, profesor imunológie na Cornellovej univerzite. „Je to hlavne preto, že vírus SARS-CoV-2 môže stále obývať dýchacie cesty, aj keď už systémové imunitné bunky chránia celé telo pred ochorením, ktoré spôsobuje Covid-19.

FUNGUJE TO TAKTO

Vakcína sa vstrekuje hlboko do tkaniva a nabáda náš organizmus k tvorbe protilátok, aby systémovo bojovali proti vírusu. Niektoré z týchto systémových protilátok cirkulujú do iných častí tela a chránia nás pred závažnými chorobami.

Koronavírus zvyčajne vstupuje do tela cez naše nosné dutiny – vedci stále skúmajú, či telo produkuje v nose dostatok protilátok, aby zabránilo šíreniu vírusu aj tam.

Medzitým sa vírus snaží množiť v iných častiach tela a tam ho systémové protilátky pravdepodobne zabijú. To znamená, že u očkovanej osoby sa pravdepodobne nevyvinú príznaky, aj keď sa vírus v nose množí a práve preto môžu očkovaní ľudia stále nosiť v nose dostatok vírusu, aby infikovali ostatných.

Takže ak očkovaná osoba voľne dýcha alebo kýcha, mohla by infikovať niekoho iného, ​​aj keď sa samotná osoba cíti dobre.

V praxi to bohužiaľ znamená, že očkovaní ľudia musia naďalej nosiť rúška a respirátory a udržiavať si sociálny odstup, aj keď je riziko ich nakazenia oveľa nižšie.

KEDY MÔŽEME RÚŠKO PRESTAŤ NOSIŤ?

V dohľadnej dobe určite nie. Jeho nosenie a spoločenské dištancovanie je dôležité na ochranu širšej komunity.

Po prvé, vedci stále nevedia, ako môžu vakcíny Covid-19 chrániť pred asymptomatickým prenosom SARS-CoV-2 (ako je vysvetlené vyššie). Existujú sľubné príznaky – ale výskum zostáva neúplný. Vedci taktiež nevedia, ako dlho dokážu vakcíny proti Covid-19 chrániť ľudí pred samotným vírusom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Will I have to wear a mask after getting the Covid vaccine? The science explained, theguardian.com, 26.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár