Rúška aj pľúcne ventilátory sú veľký problém

· Čas čítania: 3 min.
foto: BBC

Pomáhajú, alebo škodia? Medzi prvými ochrannými pomôckami, o ktorých efektívnosti pred šírením nákazy vznikali diskusie, boli rúška. Najnovšie sa lekári  sporia o účinnosti pľúcnych ventilátorov v boji s koronavírusom.

Pľúcne ventilátory spolu s rúškami a respirátormi sú zrejme najčastejšie spomínanými zdravotníckymi pomôckami. Rieši sa ich dostatok aj výroba. Okrem toho sa však už niekoľko týždňov vedie medzi lekármi diskusia, či sú pri liečení choroby Covid-19 vôbec účinné alebo naopak. Niektorí odborníci tvrdia, že pľúcne ventilátory môžu dokonca škodiť. Debata súčasne ukazuje, ako veľmi je pre odborníkov koronavírus Sars-CoV-2 stále veľkou neznámou.

Debatu o účinnosti pľúcnych ventilátorov rozvíril vo svojom videu publikovanom 31. marca doktor pôsobiaci na newyorskej pohotovosti Cameron Kyle-Sidell. „Liečime v rámci medicínskej paradigmy, ktorá nie je pravdivá,“ uviedol.

Ľuďom s ochorením Covid-19 pľúcne ventilátory podľa newyorského lekára skôr škodia, než pomáhajú. „Bojím sa, že toto pomýlené liečenie povedie k tomu, že bude ublížené množstvu ľudí v krátkom čase,“ povedal lekár. Je to ojedinelý názor jedného praktizujúceho lekára, alebo Kyle-Sidell opísal potenciálne veľký problém? Debatu o pľúcnych ventilátoroch opísal vo svojom  článku magazín Time. https://time.com/5820556/ventilators-covid-19/

Magazín Time pripomína, že mechanická ventilácia je vysoko invazívnou metódou, pri ktorej je potrebné pacienta intubovať, a súčasne so sebou nesie radu ďalších vedľajších rizík. Napojenie na pľúcne ventilátory lekári berú až ako poslednú možnosť liečby. Preto sú na ventilátory napájaní veľmi ťažko chorí pacienti, ktorí nemôžu sami dýchať. Zo štatistík vyplýva, že zhruba polovica pacientov napojených na ventiláciu následne umiera. Údaje z New Yorku však uvádzajú, že zomrie 80 percent týchto pacientov, britské čísla hovoria o 66 percentách.

Podľa názorových oponentov na vine nie sú ventilátory, ale kolaps systému

V názorovej opozícii, ktorá pľúcne ventilátory obhajuje, stojí doktor David Hill, lekár na oddeleniach pľúcnej a intenzívnej starostlivosti, ktorý lieči pacientov s Covid-19 v nemocnici vo Waterbury v americkom štáte Connecticut. Aj keď nepodceňuje názory svojich kolegov, tvrdí, že argumenty proti pľúcnym ventilátorom sú zjednodušené. Domnieva sa, že vyššia úmrtnosť pacientov na pľúcnych ventilátoroch nespočíva v pľúcnych ventilátoroch ako takých, ale v množstve pacientov a preťaženie zdravotníckeho systému.

Jeho menovec Nicholas Hill, šéf pľúcneho oddelenia a oddelenia intenzívnej starostlivosti bostonskej nemocnice Tufts Medical Center, tvrdí, že najväčším problémom je príliš unáhlené pripojenie na ventilátory. Podľa neho sa niektorí doktori boja, že neinvazívny spôsob liečby by mohol zvýšiť riziko prenosu nákazy a potenciálne vyradiť zdravotnícky personál.

Zdroj: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/pomahaji-nebo-skodi-lekari-se-prou-o-ucinnost-plicnich-ventilatoru-v-boji-s-koronavirem-40320973

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár