Ruská armáda „rozrezala“ ukrajinskú obranu v Avdejevke na dve časti, pokračujú pouličné boje

Foto: Strana.ua

Pomaly sa blíži ku koncu už druhý rok ozbrojeného konfliktu na Donbase. Európska únia k tomuto „výročiu“ pripravuje už 13. balík sankčných opatrení proti Rusku, dôrazne žiada Kyjev, aby bojoval „do posledného Ukrajinca,“ ani len nenaznačuje, že by sa aspoň náhodou mohlo rokovať o mieri alebo o prímerí. Banderovská, protiľudová, nesvojprávna vláda tiež ženie vlastných občanov na smrť a preto boje na juhu Ukrajiny pokračujú. Ako oznámil  Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny na čele s novým „šéfom“, v priebehu ostatného dňa došlo ku 98 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla 3 raketové, 64 leteckých a 93 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby.

V Limanskom smere ruské vojská uskutočnili 6 útokov v okolí Ternov a juhovýchodne od Vyimky a Razdolevky v Doneckej oblasti, v Bachmutskom smere 14 útokov v okolí Bogdanovky, Kleščejevky, Andrejevky a Ivanovského v Doneckej oblasti, v Avdejevskom smere 23 útokov v okolí Novokalinova, Novobachmutovky a Avdejevky a ďalších 10 útokov v okolí Severného, Toneňkého a Neveľského v Doneckej oblasti, v Marjinskom smere 35 útokov v okolí Georgijevky a Novomichajlovky v Doneckej oblasti, v Šachterskom smere 2 útoky v okolí Voďaného v Doneckej oblasti, v Záporožskom smere 2 útoky západne od Verbového a Rabotina v Záporožskej oblasti a v Chersonskom smere 2 tiež 2 útoky.

Ráno domáce médiá zhrnuli dianie počas uplynulej noci a oznámili, že počas útoku ruských vojsk ukrajinská protivzdušná obrana zničila 40 zo 45 útočiacich „Shahedov. „Včera v noci Rusi zasiahli 45 útočnými dronmi typu Shahed-136/131. Sily protivzdušnej obrany zničili 40 dronov. Informujú o tom Vzdušné sily Ozbrojených síl Ukrajiny. „V dôsledku bojovej činnosti bolo zničených 40 nepriateľských „Shahedov“ v Kyjevskej, Vinnickej, Žitomirskej, Kirovogradskej, Nikolajevskej, Čerkaskej, Odeskej, Dnepropetrovskej a Chersonsakej oblasti,“ citovali zo správy Vzdušných síl domáci novinári.

Napriek tomu, že zatiaľ, ako sme pred chvíľou spomínali, „diplomacia“ mlčí a „rozprávajú sa“ iba zbrane, ukrajinské médiá zverejnili aj nejaké udalosti z diplomatickej oblasti, aj keď ani v tomto prípade nešlo o žiadnu „diplomaciu…“ „Moskovské úrady ukončili zmluvu o prenájme pozemkov s ukrajinským veľvyslanectvom. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. Ide o historickú budovu v centre Moskvy na Leonťjevskej postrannej uličke, ktorá predtým patrila ruskému grófovi Uvarovovi (hostil tam, okrem iného, spisovateľa Leva Tolstého). V Rusku už zazneli výzvy na vytvorenie centra na pomoc Rusom v zahraničí v tejto budove,“ informovali ukrajinské média.

Pripomeňme, že v apríli 2023 mestská rada v Kyjeve ukončila zmluvu o prenájme pozemkov s veľvyslanectvom Ruskej federácie, ktorá sa nachádza na adrese Vozduchoflotský prospekt 27 v Solomenskom okrese hlavného mesta. Kremeľ v reakcii na to uviedol, že Rusko prijme „príslušné opatrenia“ proti ukrajinskému veľvyslanectvu v Moskve, čo teraz aj urobil. A vlani v októbri prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský navrhol Najvyššej rade ukončiť konzulárnu dohodu s Ruskou federáciou,“ podrobne vysvetlili situáciu ukrajinskí politológovia.

K obedňajšiemu stolu domáce médiá naservírovali správy o ďalších rošádach na čele vojenského velenia, ku ktorým sa v ostatnom období uchýlil „najvyšší veliteľ“ Zelenský. „Prezident Ukrajiny Volodymyer Zelenský urobil niekoľko ďalších zmien vo vrchnom velení. Uvádza sa to vo vyhláške na webovej stránke prezidenta Ukrajiny. Generálporučík Alexander Pavľuk bol vymenovaný za nového veliteľa Pozemných síl, ktoré predtým viedol nový vrchný veliteľ Syrský. Jurij Sodoľ bol vymenovaný za veliteľa Spoločných síl Ozbrojených síl Ukrajiny namiesto Sergeja Najeva. Igor Skibjuk sa stal veliteľom Vzdušných útočných vojsk namiesto Maxima Mirgorodského. Igor Plachuta sa stal veliteľom síl Teritoriálnej obrany,“ podrobne informovali ukrajinskí vojenskí analytici.

Popoludní oznámili, že Rusi otestovali svoje nové drony na fronte, ktoré môžu obísť ukrajinské prostriedky elektronického boja. „Počas televízneho maratónu to uviedol príslušník  ukrajinskej armády, špecialista na drony Sergej „Flash“ Beskrestnov. Podľa neho, sa to stalo v Chersonskom smere. Rusi sa najskôr pokúsili zaútočiť na čln Ozbrojených síl Ukrajiny na Dnepri konvenčnými dronmi, ale loď bola chránená kupolou systémov elektronického boja. Potom bol použitý nový typ dronu „so strojovým videním“, ktorý obišiel interferenčný systém,podotkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Popoludní oznámili, že Austrália zablokovala dodávky starých vrtuľníkov MRH90 Taipan do Kyjeva. „Ministerstvo obrany krajiny rozhodlo, že dopravné helikoptéry sú príliš staré na bezpečnú prevádzku, a rozhodlo sa ich dať do likvidácie. Informuje o tom Asia Pacific Defence Reporter. Ukrajina sa usiluje o prevod týchto vozidiel od októbra, píše sa v článku. Ide asi o 45 vrtuľníkov. Ukrajina ich plánovala použiť na evakuáciu vojakov. Dodávky  helikoptér na Ukrajinu by Austrálii ušetril peniaze na úplnú likvidáciu helikoptér,“ prejavili „starostlivosť“ o austrálske financie ukrajinskí analytici.

Popoludní informovali aj hneď o dvoch „zradách“: prvá „tradične“ priletela z Budapešti a druhá až z Paríža… „Ukrajina sa musí stať „nárazníkovou zónou“ medzi Západom a Východom, aby sa zachovala štátnosť. Uviedol to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore s bývalým rakúskym kancelárom Wolfgangom Schusselom, píše Die Presse. „Či sa nám to páči alebo nie, či sa to páči alebo nie Ukrajincom, ale Ukrajina je tam, kde je na mape. Najlepšou perspektívou by bolo vytvorenie nárazníkovej zóny medzi Ruskom a Západom – samozrejme, s bezpečnostnými zárukami. Ak sa tak nestane, Ukrajina stratí svoju krajinu,“ citovali Orbána ukrajinské médiá.

Priniesli tiež „smutné správy,“ že francúzsky prezident Emmanuel Macron odložil návštevu Ukrajiny… z bezpečnostných dôvodov. A to v tom čase, keď húfy európskych a zaoceánskych politikov, príslušníkov armády a úradníkov, ako na bežiacom páse cestujú na Ukrajinu… „Challenges“ poznamenáva, že to „vyvoláva veľa otázok od francúzskych štátnych zamestnancov a vedúcich predstaviteľov, ako aj od ukrajinských diplomatov. „Uvádza sa, že plánovaná návšteva Ukrajiny 13. a 14. februára bola odložená. Očakávalo sa, že počas návštevy by Macron mohol oznámiť podpísanie dvojstrannej dohody o bezpečnostných zárukách,“ vysvetlili ukrajinskí analytici.

Podvečer ukrajinské média informovali, že v Kyjeve sa príbuzní vojakov, ktorí sú teraz na fronte, opäť vydali na zhromaždenie, požadujúce ich demobilizáciu. „Na akcii na Majdane sa zúčastňuje niekoľko desiatok ľudí. Demonštranti držia transparenty so slovami „Požadujeme zákon o stanovení primeraných lehôt na demobilizáciu,“ „Nový vrchný veliteľ – noví vojaci“ „Hrdinovia nie sú otroci“ a ďalšie. Pripomeňme, že návrh zákona o mobilizácii, prijatý v prvom čítaní, obsahuje ustanovenie o možnosti demobilizácie ukrajinských vojakov po 3 rokoch služby počas stanného práva. O tom však rozhodne veliteľstvo najvyššieho veliteľa,“ vysvetlili vojenskí analytici.

Poukázali na to, že v Rusku tvrdia, že mierové rozhovory sú možné iba na základe „uznania novej reality….“ „Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že mierové rozhovory s Ukrajinou sú možné za podmienok „uznania novej reality“ (to je, pravdepodobne, za podmienok uznania ruských územných zabavení). „Teraz je realita úplne iná, Kyjevský režim to bude musieť uznať. Ukrajina mohla dosiahnuť mierové dohody s menšími stratami v marci 2023, ale na žiadosť Anglosasov odmietla dosiahnuté výsledky,“ podčiarkol Peskov. Ruská federácia opakovane uviedla, že rokovania s Ukrajinou o ukončení vojny sú možné „s prihliadnutím na realitu na zemi…“ Ukrajina odmieta tento prístup a trvá na stiahnutí všetkých ruských vojsk k hraniciam z roku 1991,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Neskoršie večer oznámili, že Rusko vytvorilo „svetový rekord“ na… fronte na Donbase. „Rusi v Donbase vytvorili „cársky vlak“ s dĺžkou 30 kilometrov, pozostávajúci z viac ako dvetisíc vagónov. Vlak je vlastne mobilná obranná línia. „Súvislá konštrukcia nákladných vozňov sa tiahne pozdĺž trate od železničnej stanice v Jelenovke a má asi 2 100 vozňov rôznych typov. Stavba tejto vagónovej stonožky sa začala v júli 2023. Tento super vlak možno považovať za samostatnú obrannú líniu, pretože je mimoriadne ťažké poškodiť, presunúť alebo vyhodiť do vzduchu 30-kilometrovú hmotu kovu a nie je možné napredovať v dôsledku takejto prekážky bez toho, aby ste prerazili koridor,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Na Ukrajine dnes začína 719. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 718-й день войны в Украине. Что происходит 11 февраля. Обновляется, Страна, 9.2.2024
 2. За прошедшие сутки произошло 98 боевых столкновений, Страна, 11.2.2024
 3. Российские военные атаковали Николаев “Шахедами”. Повреждены админздание, жилые дома и газопровод, Страна, 11.2.2024
 4. Зеленський звільнив Наєва з посади Командувача об’єднаних сил ЗСУ, UNIAN, 11.2.2024
 5. У Повітряних силах розповіли, чи є інфраструктура для обслуговування F-16 в Україні, UNIAN, 11.2.2024
 6. РФ прагне якнайшвидше захопити Авдіївку та Новомихайлівку — Тарнавський, ZN.UA, 11.2.2024
 7. В ОК “Південь” пояснили, чому війська РФ запускають дрони-камікадзе вздовж Дунаю, ZN.UA, 11.2.2024
 8. Президент призначив нових командувачів, Kyiv Post, 11.2.2024
 9. У ГУР підтвердили, що росіяни використовують Starlink на фронті, Kyiv Post, 11.2.2024
 10. У керівництві ЗСУ кадрові зміни: кого призначено на ключові посади, Апостроф, 11.2.2024
 11. Трамп заявив, що підтримає напад РФ на НАТО: “можуть робити все, що заманеться”, Апостроф, 11.2.2024
 12. Ігнат каже, що фото F-16 з українськими розпізнавальними знаками змусило росіян понервувати, Ukrinform, 11.2.2024
 13. Росіяни почали частіше долучати бронегрупи до штурмової піхоти – Тарнавський, Ukrinform, 11.2.2024
 14. МЗС РФ підтвердило розірвання договору оренди з посольством України в Москві, Espreso.TV, 11.2.2024
 15. “Інфраструктура РФ сама себе не спалить”: речник ВМС Плетенчук про удари по Криму, Espreso.TV, 11.2.2024
 16. Усі БПЛА Росії, які прямували на Київ вночі, були уражені ще на підступах до міста – КМВА, Obozrevatel, 11.2.2024
 17. Половину БПЛА, що летіли на Київ, збили зенітними гарматами та великокаліберними, Obozrevatel, 11.2.2024
 18. «Нам доведеться відходити». Авдіївка в напівоточенні. За чотири місяці РФ втратила більше людей, ніж за 10 років в Афганістані — Гетьман, New voice.ua, 11.2.2024
 19. Нові заступники Сирського та Баргилевича: що про них відомо, New voice.ua, 11.2.2024
 20. Після двох штурмів армія рф зазнала втрат на лівобережжі Дніпра і відійшла – Сили оборони, Слово і Діло, 11.2.2024
 21. Пошкоджені будинки та газопровід: рятувальники розповіли про наслідки ворожої атаки на Миколаїв, Слово і Діло, 11.2.2024
 22. Росія зменшила кількість ракетоносіїв в Чорному морі, але загроза залишається високою, РБК-Україна, 11.2.2024
 23. ЗСУ на Таврійському напрямку знищили 25 одиниць техніки ворога та майже 140 дронів, РБК-Україна, 11.2.2024
 24. У Миколаєві прогриміли повторні вибухи: що відомо, ФАКТИ ICTV, 11.2.2024
 25. РФ захоче перевірити єдність НАТО: експерт про те, чому в Європі частішають побоювання війни, ФАКТИ ICTV, 11.2.2024
 26. У Нідерландів нема на батальйон Leopard 2A8, хоча там про невелику суму на рік, Діфенс Експрес, 11.2.2024
 27. Окупанти знову засвітили рідкісну 240-мм РСЗВ “Чебурашка”, де взяли снаряди до неї, Діфенс Експрес, 11.2.2024
 28. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 11.2.2024
 29. Генштаб назвав найгарячіший напрямок на фронті, Корреспондент.net, 11.2.2024
 30. Половину “Шахедів” у напрямку Києва збили мобільні групи, Українська правда, 11.2.2024
 31. За добу на фронті відбулося 98 бойових зіткнень: найбільше ворог атакує Авдіївку, Українська правда, 11.2.2024
 32. Окупанти продовжують обстрілювати прикордонні території Чернігівської та Сумської областей – ОК “Північ”, Інтерфакс-Україна, 11.2.2024
 33. Євлаш про призначення нового керівництва Генштабу: противник відчує нову міць української армії, Інтерфакс-Україна, 11.2.2024
 34. Трамп хоче, щоб США більше не надавали допомогу Україні та іншим країнам, Європейська правда, 11.2.2024
 35. Білий дім назвав “ненормальним” погрози Трампа заохотити РФ до агресії проти союзників, Європейська правда, 11.2.2024
 36. Кадрові перестановки в ЗСУ: Зеленський звільнив Наєва і ще кількох генералів з команди Залужного, Інформатор Україна, 11.2.2024
 37. Російські окупанти наступають під Кремінною, в районі Бахмута та Авдіївки – карти ISW, Інформатор Україна, 11.2.2024
 38. Наслідки російських авіаударів по цивільним: розпочато розслідування щодо вбивства та поранення жителів Харківської області, UNN, 11.2.2024
 39. F-16 стануть ціллю для окупантів: Ігнат заявив, що відбувається адаптація інфраструктури в Україні, UNN, 11.2.2024
 40. Замість Сирського: Олександр Павлюк став новим командувачем Сухопутних військ ЗСУ, Focus, 11.2.2024
 41. ЗС РФ просуваються в районі Бахмута: є випадки страти українських військових, — ISW, Focus, 11.2.2024
 42. Великі зміни у керівництві ЗСУ: хто працюватиме із Сирським і чи зможуть вони привести Україну до перемоги, TSN.ua, 11.2.2024
 43. Чи є в Україні інфраструктура для обслуговування F-16 – Ігнат пояснив, TSN.ua, 11.2.2024
 44. “Свіжі сили вступили в бій”. Україна відправила підкріплення на оборону Авдіївки, Liga.net, 11.2.2024
 45. Росія вдарила авіаційними ракетами Грім-Е1 по Новогродівці: фото, Liga.net, 11.2.2024
 46. Позиція досить цинічна: Угорщину та Росію поєднує далеко не дружба, 24 канал, 11.2.2024
 47. Блискучі оборонні операції та захист Києва: що відомо про Павлюка, який очолив Сухопутні війська, 24 канал, 11.2.2024
 48. “Шахеди” знищували у 9 областях. Скільки вдалося збити за ніч, Українські Новини, 11.2.2024
 49. Перестановки у ЗСУ. Хто став командувачем Десантно-штурмових військ та Сил ТРО, Українські Новини, 11.2.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply