
Minulý týždeň oficiálne položili základný kameň stavby fínskej jadrovej elektrárne Hanhikivi 1.
Jadrová elektráreň „bude mať pozitívny dopad na ekonomiku regiónu z hľadiska daňových príjmov a tvorby nových pracovných miest,“ povedal Kirill Komarov, prvý námestník generálneho riaditeľa spoločnosti Rosatom pre korporátny rozvoj a medzinárodný obchod.
Dodal, že Rosatom a jej partner, fínska energetická spoločnosť Fennovoima, sa na realizácii projektu aktívne podieľajú.
„Je naozaj uspokojujúce vidieť, že sa postupuje podľa plánu,“ povedal Minna Forsström, projektový riaditeľ Fennovoima.
Obe spoločnosti podpísali zmluvu, ktorej predmetom je realizácia výstavby jadrovej elektrárne Hanhikivi 1, v decembri 2013. Jej uvedenie do prevádzky je plánované na rok 2024, s tým, že elektráreň prispôsobia fínskym národným bezpečnostným štandardom. Rosatom je pre novú elektráreň dodávateľom 1200 megawattového reaktora.
Projekt Hanhikivi 1 pokračuje v tradícii rozsiahlych spoločných rusko-fínskych projektov v jadrovej energetike, podľa Igora Igoshina, člena výboru Štátnej Dumy pre hospodársku politiku, inovácie a vývoj podnikania.
Povedal, že vo Fínsku už úspešne funguje jadrová elektráreň Loviisa, vybudovaná podľa sovietskeho návrhu.
Preložené z RT