Ruská vláda pomôže obetiam devízových hypoték

Add Comment

Kremeľ prisľúbil vyčleniť 4,5 miliardy rubľov (60 miliónov dolárov) na pomoc majiteľom domov, ktorí sa stali obeťami devízových hypoték. Tisíckam dlžníkov, ktorí sa nechali zviesť nízkymi úrokovými sadzbami, sa hypotekárne splátky viac ako zdvojnásobili z dôvodu kolapsu rubľa, pričom v súčasnosti riskujú, že prídu o svoje domovy.

V stredu sa zúfalí dlžníci pokúsili zablokovať centrálnu ulicu Moskvy, vedúcu ku Kremľu. Protestujúci, ktorí sú klientmi rôznych bánk, hrozia masovými protestmi v prípade, že banky neurobia ústupky.

„Ak to nezaujíma banky, malo by aspoň vládu. Asi 20-tisíc rodín vysťahujú, zostanú teda bez domova. Rodiny prídu aj o deti, keďže rodičia nebudú mať kde bývať. Tento problém nie je ekonomický. Medzi dlžníkmi sú aj ľudia so zdravotným postihnutím, ľudia s rakovinou, všetci zostanú bez miesta trvalého pobytu. Ako sa dostanú k lekárskej starostlivosti?“ – pýta sa koordinátorka protestu Snežana Jaroščuková.

Vláda tento problém uznala a majiteľov domov čiastočne odškodňuje, riešenie tohto problému však zatiaľ stále neexistuje. Podľa tlačového tajomníka Dmitrija Peskova, mali riziká takéhoto postupu zvážiť samotní dotknutí dlžníci.

„Niektorí ľudia sa skutočne dostali do veľmi ťažkej situácie. Ale nemali by sme zabúdať, že to bola ich voľba a ich výpočty, keď uzatvorili zmluvy za takýchto podmienok,“ povedal hovorca Vladimíra Putina.

Iní však pripisujú zodpovednosť za vytvorenie problému bankám, ktoré svojich zákazníkov neinformovali o rizikách. Na prvom mieste je však otázka, prečo ruský bankový systém umožňuje devízové úvery.

Protestujúci žiadajú prepočítať svoj dlh výmenným kurzom zo dňa, v ktorom bola zmluva podpísaná, zvýšeným o 30 percent. Ďalšou možnosťou je platenie splátok prepočítaných aktuálnym kurzom a odpustenie 60 percent dlhu. Deltabank – jeden z poskytovateľov úverov, ktoré ponúkali hypotéky v cudzej mene – oznámila, že v minulom roku dlžníkom ponúkla refinancovanie hypoték. Banka uviedla, že túto možnosť využilo až 2200 klientov.

Od začiatku roku 2014 klesol výmenný kurz ruského rubľa voči americkému doláru z 33 na takmer 80 rubľov za dolár.

Zdroj: https://www.rt.com/business/330457-foreign-currency-mortgage-protest/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis