Ruské sankcie zasiahli turecký turistický priemysel

· Čas čítania: 2 min.

Viac ako 1300 tureckých hotelov, nachádzajúcich sa pozdĺž pobrežia Stredozemného mora, je na predaj, keďže cestovným ruchom v krajine otriasli sankcie uvalené Ruskom a obavy o bezpečnosť turistov.

Celková predajná cena hotelov, ktoré sú v ponuke, je približne 38,8 miliardy tureckých lír (13,1 miliárd dolárov).

Veľké množstvo hotelov v mestských letoviskách sa dostalo na pokraj bankrotu potom, čo Rusko zaviedlo sankcie voči Turecku, podľa generálneho riaditeľa hotela Denizli Colossae  Thermal, Abdurrahmana Karamanlıoglua.

„Hovoríme o realite, ale úradníci tieto fakty podceňujú. Kríza nás veľmi zasiahla. Väčšina hotelov, predovšetkým v lokalite Antalya, ktoré boli posledné štyri mesiace zatvorené, je na pokraji bankrotu,“ povedal Karamanlıoglu.

Moskva uvalila sankcie potom, čo turecká stíhačka počas bojových operácií v Severnej Sýrii zostrelila ruské vojenské lietadlo. Sankcie spočívali v znovuzavedení vízového režimu a varovaní ruských turistov, ktorí navštívia krajinu, pred cestou. Cestovné kancelárie v Rusku zastavili na žiadosť Kremľa predaj zájazdov do Turecka.

Opatrenia len prispeli k ďalším problémom a zmätkom v už aj tak stagnujúcom odvetví. Príjmy Turecka z cestovného ruchu klesli v roku 2015 o 8,3 percenta na 31,46 mld. dolárov, podľa tureckého on-line denníka Todays Zaman. Odvetvie cestovného ruchu tvorí 11 percent HDP Turecka.

Turecké ministerstvo pre cestovný ruch očakáva, že v tomto roku príde až o 4,5 milióna turistov z Ruska. Podľa vyjadrenia analytikov by v dôsledku toho krajina mohla stratiť asi 7 miliárd dolárov.

Preložené z RT

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár