
Blížia sa oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom, ktoré sa v rôznych krajinách oslavujú 8.-9. mája, avšak na rusko-ukrajinských frontoch zatiaľ nie sú žiadne náznaky, že dôjde k nejakej prestávke medzi bojovými operáciami, ale skôr naopak sa „pritvrdzuje“: v ostatných dňoch sa stále zvyšuje počet ozbrojených stretov a neutíchajú raketové a dronové útoky na oboch stranách. V Moskve a Kyjeve majú odlišné názory na vyhlásenie prímeria a o možnom podpísaní mierovej dohody sa zatiaľ ani nespomína…
Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny oznámil, že v priebehu ostatných 24 hodín došlo ku 253 ozbrojeným stretom a ruská armáda najaktívnejšie útočila v Pokrovskom /113 útokov/ a Novopavlovskom /66 útokov/, snaží sa dobyť ukrajinské pozície aj v Kurskom /23 útokov/ a v Limanskom /16 útokoch/ smeroch. V priebehu dňa podnikla dva raketové a 81 leteckých úderov, použila 2 rakety, 158 navádzaných bômb a 2760 dronov kamikadze, uskutočnila 6384 delostreleckých ostreľovaní, z toho 113 – reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinský štáb väčšiu pozornosť venoval dianiu v Kurskom smere, zdôraznil, že ruské vojská tam podnikli 7 leteckých úderov, použili 15 navádzaných bômb, uskutočnili 256 delostreleckých ostreľovaní, z toho 10 – reaktívnymi systémami salvovej paľby.
Domáce média informovali, že ruská armáda v noci a ráno zaútočila na územie Ukrajiny 165 dronmi, z ktorých miestna protivzdušná obrana zostrelila 69 dronov a ďalších 80 bolo „lokálne stratených…“ Poznamenali, že v rovnakom čase ruská protivzdušná obrana zostrelila 13 ukrajinských bezpilotných lietadiel, z toho 11 – nad Rostovskou oblasťou a po jednom – nad Belgorodskou a Brjanskou oblasťami. Večer predtým zostrelila 2 ukrajinské drony nad Murmanskou oblasťou, kam ukrajinská armáda neposiela bezpilotné lietadlá veľmi často…
„V Doneckej oblasti ruské jednotky zintenzívnili svoju ofenzívu v Pokrovskom smere, aby prelomili ukrajinskú obranu v oblastiach, kde predtým zlyhali. Hlavné úsilie je zamerané na západnú časť smeru pri Kotľarovke, ako aj na východnú časť pri Suchej Balke a Tarasovke. Bitky sa vedú na križovatke s Toreckým smerom. Oznámil to hovorca Operačno-strategickej skupiny síl „Chortica“ major Viktor Tregubov v rozhovore pre Rádio Sloboda,“ uviedli ukrajinskí vojenskí spravodajcovia.
„Podľa Tregubova, v súčasnosti nepriateľ, pravdepodobne, presúva svoje zameranie z Pokrovska na Konstantinovku a zvažuje aj možnosť postupu smerom k Dnepropetrovskej oblasti. Jednou z kľúčových úloh ruskej armády je pokúsiť sa preraziť diaľnicu Pokrovsk-Konstantinovka v lokalitách, kde ukrajinské obranné pozície nie sú založené vo veľkých mestských aglomeráciách. „Prerezanie tejto diaľnice by mohlo umožniť obkľúčiť Mirnograd z východu alebo postúpiť ďalej do Konstantinovky. Obe možnosti nás ohrozujú, a preto aktívne útočia na tieto pozície,“ citovali Tregubova domáce média.
Poukázali na to, že Francúzsko zvyšuje výrobu leteckých bômb AASM pre Ukrajinu. „Francúzsko naďalej aktívne podporuje Ukrajinu presnými zbraňami. V roku 2025 bude pre potreby ukrajinskej armády vyrobených 1 200 leteckých bômb AASM. V roku 2025 bude Francúzsko vyrábať o 45% viac tejto munície, ako v roku 2024, keď bolo vyrobených 830 súprav. Ako je známe, AASM (Armement Air-Sol Modulaire), vyrobené spoločnosťou Safran, pozostávajú z navigačných a prúdových modulov, ktoré sú inštalované na klasických leteckých bombách. Takýto systém premení konvenčnú hlavicu na vysoko presnú zbraň, schopnú zasiahnuť mobilné a stacionárne ciele aj pri aktívnom potlačení GPS, čo je obzvlášť dôležité v kontexte vojny s Ruskom,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.
„Ako vysvetlil Frank Sodo, prezident spoločnosti Safran Electronics and Defense, AASM umožňuje súčasne zasiahnuť viac cieľov v akejkoľvek výške a hlavica môže vážiť od 250 do 1 000 kg. Francúzske ministerstvo obrany zdôrazňuje, že systém je vhodný na cielené útoky aj masívne nálety. Spočiatku boli tieto bomby súčasťou arzenálu francúzskych stíhačiek Rafale, ale potom, čo sa americký JDAM na fronte ukázal ako nedostatočne účinný, Paríž poveril adaptáciu AASM pre ukrajinské MiGy a Su. Aktualizácia bola dokončená za menej ako štyri mesiace na jeseň 2023. AASM sa v súčasnosti dodáva rýchlosťou asi 50 kusov mesačne a, podľa francúzskej tlače, dopyt z Kyjeva iba rastie. Americkí vojaci už označili AASM za „zázračnú zbraň“, ktorá zodpovedá potrebám Ukrajiny v modernej vojne,“ zdôraznili domáci vojenskí analytici.
Kyjevskí politológovia upozornili na ďalšiu „zradu“ – za oceánom: obnovenie práce amerického medzinárodného vydania Hlasu Ameriky, ktoré bolo predtým oznámené, bolo ihneď zrušené. „Americký federálny odvolací súd v sobotu zrušil rozhodnutie Okresného súdu, ktorý 22. apríla požadoval návrat zamestnancov Hlasu Ameriky do práce a obnovenie vysielania, ako aj granty pre tento mediálny výstup. Teraz však odvolací súd toto rozhodnutie zrušil, píše tlačová agentúra Reuters. Ukrajinskí zamestnanci Hlasu Ameriky predtým informovali, že im bol vrátený prístup k online projektom, a poukázali na možný návrat do práce budúci týždeň. Americký prezident Donald Trump prerušil financovanie Hlasu Ameriky a Rádio Sloboda ešte v marci. Biely dom obvinil ich z „radikálnej propagandy“ a proti nim vzniesol niekoľko nárokov,“ vysvetlili ukrajinskí politológovia.
Popoludní oznámili, že „tri v jednom“ – prezident, pajác a „turista“ Zelenský vyrazil na svoj ďalší zahraničný výlet a pricestoval k našim západným susedom. „Prezident Volodymyr Zelensky a jeho manželka Jelena pricestovali do Českej republiky na oficiálnu návštevu. Ukrajinský líder to oznámil v Telegrame. „Plánujú sa stretnutia s prezidentom Petrom Pavlom a premiérom Petrom Fialom, predsedami Poslaneckej snemovne a Senátu a vedúcimi predstaviteľmi parlamentných frakcií, ako aj vedúcimi obranných spoločností, študentmi a ukrajinskou komunitou,“ napísala hlava štátu. Podľa Zelenského, je najdôležitejšie vyjadriť vďačnosť Českej republike za zásadnú podporu a posilnenie spolupráce medzi našimi krajinami. Pripomenul, že Česká delostrelecká iniciatíva fungovala efektívne a bude pokračovať,“ podotkli domáce média.
Podvečer ukrajinskí vojenskí spravodajcovia informovali o tom, že ruská armáda dobyla ďalšiu obec v Doneckej oblasti. „Ruská armáda obsadila Zelenoje Pole, dedinu v Doneckej oblasti, a tiež postupovala v oblasti ďalších dvoch osád. Informovali o tom analytici projektu Deep State. „Nepriateľ obsadil Zelenoje Pole a postúpil aj pri Novom a Novomichajlovke,“ citovali správy Deep State domáci novinári.
A na záver zverejnili nelichotivé na adresu Kyjeva výroky slovenského premiéra. Robert Fico znova „žiaril“ v ukrajinských médiách… „Zelenský kúpil vojnu.“ Slovenský premiér Robert Fico sa domnieva, že uzavretie dohody o surovinách medzi Kyjevom a Washingtonom znížilo šance na mierové urovnanie rusko-ukrajinského konfliktu. Video s vyhlásením predsedu vlády v Bratislave zverejnili médiá. „Viem, prečo to Zelenský podpísal – kúpil vojnu. Preňho je veľmi dôležité pokračovať vo vojne. A myslí si, že touto dohodou nejako utlmil úsilie USA o mier,“ vyhlásil Robert Fico /https://t.me/stranaua/194734 /. Podotkol, že Slovensko nepodporí Ukrajinu ani finančne, ani vojensky. Robert Fico označil Zelenského za nepriateľa Slovenska a vyhrážal sa, že zablokuje pomoc Kyjevu od Európskej únie,“ pripomenuli ukrajinské média.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
- 1166-й день войны в Украине. Что происходит в Украине 4 мая. Обновляется, Страна, 4.5.2025
- Ночью россияне ударили беспилотниками по Киеву. Пострадали 11 человек, среди них двое детей, Страна, 4.5.2025
- Апелляционный суд отменил решение о возобновлении работы „Голоса Америки“ – Reuters, Страна, 4.5.2025
- Росіяни атакують Україну дронами: у Києві пожежі, постраждали діти (фото), UNIAN, 4.5.2025
- Росіяни масовано атакували Україну: багато постраждалих, серед них діти (фото), UNIAN, 4.5.2025
- „Kill-зона“ на 20 км: „Мадяр“ розповів, як уже влітку фронт може завмерти через дрони, ZN.UA, 4.5.2025
- Велика Британія ймовірно передала Україні всі свої артилерійські системи AS90 — Army Technology, ZN.UA, 4.5.2025
- Обстріли України день за днем 05-04-2025, Kyiv Post, 4.5.2025
- Україна не може гарантувати безпеку лідерам, які їдуть на парад у Москву, – Зеленський, Kyiv Post, 4.5.2025
- Про які наслідки російської атаки на Київ відомо, Апостроф, 4.5.2025
- У Третій штурмовій вказали на вісім дивних моментів у нападі на Стерненка, Апостроф, 4.5.2025
- Сили оборони збили 69 російських безпілотників, ще 80 – локаційно втрачені, Ukrinform, 4.5.2025
- Війська РФ вночі вдарили по будівельній базі у Слов’янську, Ukrinform, 4.5.2025
- Удар по Києву, над Кримом збили російський літак, Черкаси під атакою дронів. 1166 день війни, Суспільне, 4.5.2025
- Дронова атака на Київ, над Кримом збили російський літак, мобілізація в Ізраїлі: головні новини ранку 4 травня, Суспільне, 4.5.2025
- Росіяни вдарили 6 дронами „Герань“ по будівельній базі у Слов’янську, Espreso.TV, 4.5.2025
- За добу на фронті відбулось 253 бої: окупанти 66 разів штурмували Новопавлівський напрямок, Espreso.TV, 4.5.2025
- Росія атакувала Київ „Шахедами“: спалахнули будинки та авто, серед постраждалих є діти. Фото й відео, Obozrevatel, 4.5.2025
- ЗСУ вразили пункт шостої мотострілецької дивізії росіян біля Бахмута – Генштаб, Obozrevatel, 4.5.2025
- Черкаська громада передала ЗСУ пікапи ISUZU, Мілітарний, 4.5.2025
- Дрон «Magura» застосував ракету AIM-9 щоб збити російський літак – Буданов, Мілітарний, 4.5.2025
- Гроші тижня. Україна і США підписали угоду про надра, Нафтогаз отримав нового керівника, а в Європі стався блекаут, New voice.ua, 4.5.2025
- Сили оборони України знищили командний пункт російської дивізії в районі Бахмута — Генштаб, New voice.ua, 4.5.2025
- Карта бойових дій в Україні: ситуація на 4 травня, Слово і Діло, 4.5.2025
- Франція нарощує виробництво авіабомб AASM Hammer для України, Слово і Діло, 4.5.2025
- Росія атакувала авіабомбами Запорізьку область: є поранені, зруйновані будинки , РБК-Україна, 4.5.2025
- Число боїв різко зросло, більше половини атак на двох напрямках. Яка ситуація на фронті, РБК-Україна, 4.5.2025
- Онлайн-карта бойових дій в Україні: де точаться бої на 04.05.2025, ФАКТИ ICTV, 4.5.2025
- Карта бойових дій на 04 травня 2025 – ситуація на фронті, ФАКТИ ICTV, 4.5.2025
- Якими саме ракетами наші Magura V7 збили одразу два Су-30 рашистів і це вкотре про історичну подію, Діфенс Експрес, 4.5.2025
- Як Кувейт купив спочатку радянські ОТРК „Луна-М“, а потім БМ-30 „Смерч“ в РФ, Діфенс Експрес, 4.5.2025
- Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 4.5.2025
- Зеленський прибув з візитом до Чехії, Корреспондент.net, 4.5.2025
- Путін „сподівається“, що Росії не буде потрібно застосовувати ядерну зброю в Україні, Українська правда, 4.5.2025
- Зеленський прибув до Чехії, Українська правда, 4.5.2025
- Зеленський у Празі обговорить дипломатичні зусилля та спільний тиск на РФ „заради тривалого припинення вогню та завершення війни“, Інтерфакс-Україна, 4.5.2025
- Корнієнко: вірю, що у Раді будуть голоси за ратифікацію угоди між США та Україною про копалини, Інтерфакс-Україна, 4.5.2025
- За тиждень РФ запустила на Україну понад 1180 ударних дронів, 1360 КАБів і 10 ракет, – Зеленський, Українські Новини, 4.5.2025
- Майже 70 БПЛА знищено над Україною вночі. Скільки всього дронів запустили окупанти, Українські Новини, 4.5.2025
- „Зеленський має змиритись“: Сійярто про право Угорщини блокувати вступ України в ЄС, Європейська правда, 4.5.2025
- „Це вирішує не президент у Києві“: Орбан зухвало відповів на критику від Зеленського, Європейська правда, 4.5.2025
- Шольц йде: у прощальній промові канцлер Німеччини згадав жахливі уроки війни та Україну, Інформатор Україна, 4.5.2025
- Штори захистили від уламків: Шахеди пошкодили квартиру доньки відомого нардепа на Оболоні, Інформатор Україна, 4.5.2025
- Окупанти дроном атакували Дружківку: троє поранених, UNN, 4.5.2029
- путін назвав причиною війни рф в Україні відсутність реакції Заходу, UNN, 4.5.2025
- Зеленський вперше за 2 роки прибув до Чехії: його візит тримали в таємниці, Focus, 4.5.2025
- Керувати наступом на Покровськ буде складніше: ЗСУ уразили пункт управління РФ, Focus, 4.5.2025
- Росіяни захватили ще один населений пункт у Донецькій області — DeepState, TSN.ua 4.5.2025
- Масштабна пожежа на заводі на Хмельниччині: над селищем здійнялися чорні клуби диму, TSN.ua, 4.5.2025
- Росіяни вдарили БпЛА по Києву та Черкасах, Україна знищила два літаки РФ за добу – LIVE, Liga.net, 4.5.2025
- Зеленський про запропоноване РФ перемир’я на 9 травня: Це цинізм найвищого рівня, Liga.net, 4.5.2025
- Понад 100 боєзіткнень на Покровському напрямку: карта фронту за 4 травня, 24 канал, 4.5.2025
- Росія обстріляла дронами Запоріжжя: кількість постраждалих зросла до 34, 24 канал, 4.5.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.