
Prechod na národné meny pri vzájomnom zúčtovaní sa podľa premiéra Michaila Mišutina zrýchľuje
Rusko a Čína čoraz viac prechádzajú v obchode na svoje národné meny, pričom takmer polovica transakcií týchto dvoch krajín sa uskutočňuje v rubľoch a jüanoch, prezradil premiér Michail Mišustin.
Vyhlásenie zaznelo počas videokonferencie s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom v pondelok, pričom Mišustin vyjadril nádej, že používanie národných mien namiesto amerického dolára a eura bude ďalej rásť.
„Tento prechod… bude aktívne naberať na sile. Toto je druh vyrovnania, ktorý by mal prevládať. Toto je logika suverénnej hospodárskej a finančnej politiky multipolárneho sveta,“ povedal.
Mišustin poznamenal, že napriek vonkajším tlakom a nepriaznivým ekonomickým podmienkam zaznamenal obchod medzi oboma krajinami dvojciferný rast a za prvých desať mesiacov roka vzrástol obchodný obrat takmer o tretinu a v súčasnosti sa blíži k 150 miliardám dolárov.
„To je už vyššie ako minuloročné čísla. Z dlhodobého hľadiska, ako sa lídri oboch krajín dohodli, dosiahneme 200 miliárd dolárov alebo viac,“ uviedol.
V posledných rokoch Rusko a Čína zintenzívnili používanie domácich mien pri vzájomnom vyrovnaní v snahe vzdialiť sa od amerického dolára a eura.
Moskva neustále presadzuje politiku dedolarizácie v zahraničnom obchode a zvyšuje používanie jüanu. Okrem čínskej meny, ktorá sa častejšie objavuje v obchodných vysporiadaniach, začali niektoré ruské spoločnosti vydávať dlhopisy denominované v jüane, zatiaľ čo množstvo bánk ponúka vklady v tejto mene.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: RT, Russia and China shift further away from dollar, 5 December 2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.