Rusko bude môcť dodávať plyn do Európy aj bez zmluvy s Kyjevom

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív
Rusko nebude potrebovať zmluvu s Ukrajinou o nepretržitom tranzite plynu do Európskej únie v roku 2020, ak Kyjev splní svoje záväzky týkajúce sa realizácie európskych energetických noriem.

„Kyjev sa zaviazal ako člen Európskeho energetického spoločenstva implementovať európske energetické štandardy do svojich právnych predpisov do 1. januára 2020, vrátane postupu pre organizovanie dražieb za rezerváciu tranzitných kapacít,“ uviedol ruský denník Izvestija s odvolaním sa na odborný zdroj agentúry TASS.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Podľa neho tak bude prevádzkovateľ ukrajinskej prepravnej siete, aj keď nebude uzavretá zmluva, musieť ponúknuť dražbu svojich tranzitných kapacít, ktoré bude ruský Gazprom schopný s ich pomocou nakupovať a vykonávať krátkodobé a strednodobé dodávky.

Gazprom už má podobné skúsenosti, dodal odborník. Od 1. januára do 12. marca 2019 spoločnosť dodávala plyn do Arménska prostredníctvom systému prepravy plynu v Gruzínsku, bez toho aby uzavrela zmluvu s Tbilisi. Gazprom odkúpil späť tranzitné kapacity prostredníctvom aukčného systému.

V Bruseli sa 19. septembra uskutoční trojstranné stretnutie na ministerskej úrovni, ktorého sa zúčastnia zástupcovia Európskej únie, Ukrajiny a Ruska. Maroš Šefčovič, námestník komisára Európskej komisie pre záležitosti energetickej únie, uviedol, že sa EK bude snažiť pre Kyjev o dlhodobú tranzitnú zmluvu.

31. decembra 2019 končí platnosť desaťročnej zmluvy o dodávke plynu medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. Začiatkom roka 2020 sa tiež plánuje dokončenie výstavby plynovodu Nord Stream 2, ktorý obchádza Ukrajinu, a preto existuje riziko, že sa ruský zemný plyn nebude cez Ukrajinu prepravovať.

Ukrajinská strana opakovane vyhlásila, že nemôže akceptovať požiadavku Ruska na predĺženie zmluvy za predchádzajúcich finančných podmienok. Gazprom je zasa pripravený pokračovať v spolupráci s Ukrajinou po roku 2020 krátkodobo.

zdroj: prehladsprav/napalete

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár