Rusko je napriek kríze stále hlavným svetovým vývozcom obilia

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : Sputnik © Witalij Timkiw

Rusko vyprodukuje na svetový trh množstvá obilia, predpokladané ešte pred pandémiou . Ruské ministerstvo poľnohospodárstva očakáva v tomto roku úrodu obilia 122,5 milióna ton, z čoho bude vyvezených 41,7 milióna ton. Dodávky pšenice na svetový trh by mohli dosiahnuť 33,2 milióna ton. Je to v súlade s predpokladmi odborníkov pred pandémiu, ktorí vo februári predpovedali, že dodávky sa môžu pohybovať od 32 do 42 miliónov ton.

V poľnohospodárskej sezóne 2018/2019 vyviezlo Rusko na svetový trh 35,2 milióna ton pšenice po dodaní rekordných 40,5 milióna ton v predchádzajúcej sezóne. Vedúci ministerstva poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev zdôraznil, že tohtoročné údaje môžu byť ešte vyššie, pretože nezahŕňajú výsledky obchodov medzi krajinami Eurázijskej únie z mája a júna.

V apríli Rusko obmedzilo dodávky obilia do júla, aby sa predišlo zvýšeniu domácich cien v dôsledku globálnej koronavírusovej krízy. Moskva zaviedla vývozné obmedzenia na určité obilniny vrátane pšenice, raže, jačmeňa a kukurice a stanovila vývoznú kvótu na sedem miliónov ton.

Ruská poľnohospodárska výroba sa za posledných šesť rokov zvýšila o viac ako 20 percent. V posledných rokoch sa krajine podarilo dobyť viac ako polovicu svetového trhu s pšenicou a vďaka rekordným úrodám a atraktívnym cenám sa stala najväčším vývozcom obilia na svete. Tento podiel na svetovom trhu s pšenicou sa od začiatku 21. storočia štvornásobne zvýšil.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : Russland trotz Corona-Krise noch immer weltweit führender Getreideexporteur , rt.com, 10.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár