Rusko mieni dodržať podmienky tretieho Európskeho energetického balíka

Foto: Vedomosti/Tlačová služba Rosnefti

K realizácii dodávok plynu do EÚ sa môže pripojiť ďalšia spoločnosť. Smernica EÚ o plyne je zatiaľ kľúčovou prekážkou certifikácie plynovodu Severný prúd-2. Podľa pravidiel by dodávky paliva potrubím nemala monopolizovať jedna spoločnosť. Vývoz za účelom, aby sa vytvorilo konkurenčné prostredie na trhu, navrhuje rozdeliť “monopol” medzi viacerých dodávateľov. Na druhej strane, v Rusku chcú minimalizovať hospodárske straty kvôli dodržiavaniu podmienok tretieho Európskeho energetického balíka.

Nová nemecká vláda sa pokúša zrušiť, alebo maximálne predlžiť proces certifikácie plynovodu, ale ruská strana podniká kroky, aby sa tento proces predsa vydaril a mieni splniť aj tie bláznivejšie požiadavky nemeckých „partnerov“. Mimochodom, to sa týka aj mnohých európskych, vrátane nemeckých spoločností, ktorí tiež pracovali na výstavbe plynovodu a tiež sa budú zúčastňovať na jeho prevádzke. Berlín robí problémy nielen Gazpromu, ale aj viacerým domácim spoločnostiam.

Plniac požiadavky nemeckej strany, Rusko mieni zapojiť do dodávok plynu ďalšiu spoločnosť v súlade s podmienkami tretieho Európskeho energetického balíka. Bude to spoločnosť, ktorá v tejto oblasti má dlhoročné bohaté skúsenosti – Rosnefť. Jej viceprezident  Didier Casimiro pre média poskytol rozhovor, v ktorom vyjadril nádej, že spoločnosť Rosnefť v blízkej budúcnosti získa prístup na európsky trh s energiou. „Ak hovoríme o ruskom plynárenskom priemysle, nejde iba o ďalšie výhody štátneho rozpočtu krajiny, ale aj o európske obchodné pravidlá. Mám na mysli požiadavky tretieho energetického balíka“, vysvetlil v rozhovore pre denník „Vedomosti“.

V septembri ruský podpredseda vlády Alexander Novak uviedol, že spoločnosť Rosnefť podala žiadosť o dodávky plynu prostredníctvom Severného prúdu-2 vo výške 10 miliárd metrov kubických. V tejto otázke ešte nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie. Podľa Didiera Kasimira, by poskytnutie prístupu spoločnosti k vývozu bolo správnym rozhodnutím, pretože liberalizácia plynárenského priemyslu je pre krajinu pozitívnym momentom.

Podotkol, že v súčasných podmienkach na trhu s energiou sa to stalo životne dôležitou otázkou. Gazprom, hoci dodáva plyn na základe dlhodobých zmlúv, nemôže plne ovplyvniť stabilizáciu situácie s cenami pohonných hmôt, pretože nepoisťuje nižšiu úroveň spotreby. A s prudkým nárastom dopytu, kvôli nedostatku plynu v podzemných zásobníkoch, sa Európska únia pravdepodobne bude musieť vrátiť k uhliu.

Optimistické predpovede hovoria, že zásoby plynu postačia Európskej únii do konca februára – začiatku marca.Pesimisti tvrdia, že plyn „vyprchá“ koncom januára. A čo potom? Vznikne obrovský nedostatok plynu, ktorý Európania budú musieť nakupovať za radovo vyššie ceny. Určite sa z toho podniky a domácnosti budú „tešiť“. Spomenie potom európska politická špička a mainstream, že Rusko ponúkalo dostatok kvalitného a lacného plynu pre členské štáty EÚ, ale nemecká vláda urobila všetko preto, aby sa vytvoril nedostatok plynu a preto Európania možno budú “mrznúť”, alebo nakupovať plyn za drahý peniaz?

Ale v súčasnosti liberáli a mainstream podporujú útoky nemeckej vlády a niektorých iných európskych vlád na plynovod Severný prúd-2, namiešavajúc divoký koktail z údajného monopolného postavenia Gazpromu, európskych podmienok distribúcie a predaja plynu, mýtického pripravovaného útoku Ruska na Ukrajinu a ďalších rusofóbskych lží. Nevysvetľujú verejnosti, aké to bude mať následky už o pár mesiacov, v zime. Rusofóbske útoky za každú cenu, aj keď si pília haluz pod vlastným… no veď viete…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) «Выиграет тот, кто сможет найти баланс между социальным инвестированием и устойчивостью бизнеса», Vedomosti, 12.12.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply