Rusko nikdy nebude vydierať obyvateľov EÚ zastavením dodávok plynu a ropy

Foto: Ministerstvo zahraničia Ruska

Zosilnenie tlaku na výstavbu plynovodu Severný prúd-2, sankcie a provokácie, ďalšie ochladenie vzťahov medzi Ruskom a USA, rozklad „svetového poriadku“, globálne následky zhoršenia dialógu medzi Ruskom a Čínou na jednej strane a USA a EÚ na druhej a mnohé ďalšie otázky boli predmetom diskusie v pravidelnej relácii „Veľká hra“, ktorá sa uvádza na Prvom kanále ruskej verejnoprávnej televízie. Tento raz hosťom televíznych moderátorov bol minister zahraničia Sergej Lavrov.

Odpovedal na otázky novinárov, či v USA ešte zostali triezvi, rozumní politici s ktorými sa dá rokovať a pokúsiť sa obnoviť aspoň čiastočne dobré vzťahy medzi dvoma veľmocami. Rozprával o tom, do akej priepasti tlačia ľudstvo mnohí politici v USA a EÚ, presadzujúc politiku nenávisti a sankcií. Vysvetlil, čím a ako môže odpovedať Rusko na nepriateľské kroky „partnerov“. Podotkol však, že Rusko nikdy nebude používať dodávky ropy a plynu do Európy, ako nástroj politického nátlaku a nikdy „nenechá zamrznúť Európu“ – Moskva nikdy nebude vydierať EÚ s dodávkami ropy a plynu, nezastavuje tieto dodávky aj keď sa EÚ správa veľmi nepriateľsky voči Rusku a nezastaví ich ani potom, nezávisle na správaní sa EÚ.

„Rusko v priebehu celého tohto obdobia dostatočne a efektívne dokazovalo, že nebude používať energie ako páku za účelom politického nátlaku na Európu. Je jasné, že je to aj v záujme Ruska, zvlášť teraz, keď ide o dokončenie výstavby Severného prúru-2“, uviedol politológ Dimitri Simes a opýtal sa, čo si o tom myslí ruský minister zahraničia.

„Rusko nikdy nebude využívať energetické nosiče, naše trasy dodávok ropy a plynu, ako odpoveď na nátlak zo strany EÚ, aj keď v súčasnosti tento nátlak už prekročil „červenú čiaru“. Nikdy nebudeme používať také vydieračské metódy – je to naša principiálna pozícia, nezávislá od žiadnych príčin“, podotkol Sergej Lavrov.

Na otázku, či Moskva môže urobiť podobný krok, ak Rusko odpoja od systému SWIFT, ruský minister odpovedal znova negatívne: „Nie, ani v tomto prípade my to neurobíme“. Podčiarkol, že je to principiálna pozícia prezidenta Vladimíra Putina: „Nebudeme vytvárať situáciu, že budeme nútení „zamraziť občanov Európskej únie“. Nikdy to neurobíme. Nie sme kyjevský režim, ktorý uzatvoril kanál, ktorý dodával vodu do Krymu, a teraz sa z toho teší. Je to hanebná pozícia na medzinárodnej scéne,“ zdôraznil Sergej Lavrov a znova podotkol, že Rusko nikdy nepodnikne žiadne podlé opatrenia a to aj napriek tomu, že sa EÚ voči Rusku správa neférovo a nepriateľsky už dlhšie obdobie.

Vysvetlil však, že Moskva vždy odpovie na všetky nepriateľské kroky USA a EÚ voči Rusku, aj keď nie vždy symetricky, nie vždy odpovie Washingtonu a Bruselu rovnako bolestivým opatrením uvažujúc o tom, že partneri predsa majú dostatok zdravého rozumu a svoje nepriateľské kroky odvolajú. Poukázal, že USA a EÚ často šíria falošné správy a otvorené klamstva o Rusku a používajú dvojaký meter. Čo je dovolené Západu, nie je dovolené Rusku.

„Západ, ktorý stále a dostatočne často vyhlasuje, že my používame energetické zdroje ako nástroj vplyvu, ako zbraň, čo nie je pravda, ani slovom nespomína čo urobil Kyjev s dodávkami vody do Krymu. Som presvedčený, že poskytnutie základných potrieb, od ktorých závisí každodenný život obyčajných ľudí, nikdy nemôže byť predmetom sankcií“, zdôraznil ruský minister zahraničia.

V súčasnosti Gazprom vlastnými silami dokončuje budovanie plynovodu Severný prúd-2 po tom, keď kvôli americkým sankciám odstúpilo vyše 20 zahraničných spoločností, ktoré sa podieľali na výstavbe. V súčasnosti potrubie na dne Baltského mora ukladajú dve ruské lode a mieni sa zapojiť aj tretia.

V posledných týždňoch zosilnelo provokačné konanie odporcov tejto výstavby, keď sa mnohé zahraničné lode, ponorky a lietadla objavujú v bezprostrednej blízkosti od miesta stavebných prác a niektoré z nich sa nebezpečne približujú a ohrozujú bezpečnosť ľudí, ktorí pracujú na výstavbe plynovodu. Správajú sa otvorene provokačne.

Napriek všetkým sankciám, provokáciám a prekážkam, Rusko tento rok dokončí výstavbu plynovodu, ktorý je v súčasnosti už vybudovaný na 95 percent a zostalo uložiť ešte 120 km potrubia. Na ukladaní potrubia sa aktívne podieľajú dve ruské lode – „Akademik Čerskij“ a „Fortúna“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Интервью Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова программе «Большая игра» на «Первом канале», Москва, 1 апреля 2021 года, Министерство иностранных дел Российской Федерации, 1.4.2021

(2) Эксклюзивное интервью главы МИД России Сергея Лаврова в программе «Большая игра», Первый канал, 1.4.2021

(3) Лавров заверил, что Россия ради политики никогда не будет “морозить граждан ЕС”, Интерфакс, 1.4.2021

(4) https://www.youtube.com/watch?v=YE-lAIN-utQ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply