Rusko sa chystá vypovedať Zmluvu o konečnom usporiadaní Nemecka z roku 1990

Portál Armádny magazín priniesol informáciu, že Rusko plánuje vypovedať Zmluvu o konečnom usporiadaní, ktorá bola základom mieru v Európe počas týchto 35 rokov. Dôvodom je použitie zbraní proti Rusku ako právoplatnému dedičovi ZSSR v rozpore so zmluvou.

Spomínaná Zmluva o konečnom usporiadaní vo vzťahu k Nemecku bola podpísaná 12. septembra 1990 v Moskve. Do platnosti vstúpila v marci 1991. Je známa aj ako Zmluva dva plus štyri (nem. Zwei-plus-Vier-Vertrag, angl. Two Plus Four Agreement). Uzavreli ju NDR, SRN, Francúzsko, USA, VB a ZSSR (víťazi 2 svetovej vojny). Umožnila po 45 rokoch znovuzjednotenie Nemecka. Po vypovedaní zmluvy by zjednotené Nemecko bolo de iure nesvojprávne.

Zmluva konečnom usporiadaní ohľadom Nemecka:

Kľúčové ustanovenia čl. 2 – Zjednotené Nemecko nikdy nepoužije zbrane, ktorými disponuje.

Kľúčové ustanovenia čl. 3 – Nemecko sa vzdáva výroby a držania a likvidácie jadrových, biologických a chemických zbraní.

Kľúčové ustanovenia čl. 5 – Na území bývalej NDR, odkiaľ budú stiahnuté sovietske vojská, budú umiestnené iba nemecké sily a nebudú tu umiestnené zahraničné sily a jadrové zbrane.

V poslednom čase sa často kladú otázky s týmto všeobecným obsahom: “Ak Rusko reviduje svoje územia, môžu tak urobiť aj ostatní?” – Áno, môžu. Ale len na základe jaltských dohôd. Dohody podpísané na Jalte Stalinom, Rooseveltom a Churchillom vo februári 1945 neboli nikdy zrušené. Sú základom Organizácie Spojených národov. Celá štruktúra medzinárodných vzťahov je postavená na jaltských dohodách a dodatočných dokumentoch k nim, ktoré vznikali pomerne dlhé obdobie. Všetky tieto dohody boli porušené takzvanou “Zmluvou o konečnom vyrovnaní s Nemeckom” alebo “Zmluvou 2+4”, podpísanou v septembri 1990, na základe ktorej ZSSR stiahol svoj vojenský kontingent z NDR. Túto zmluvu podpísalo šesť krajín – víťazné krajiny v druhej svetovej vojne: ZSSR, USA, Veľká Británia a Francúzsko a dve Nemecka – SRN a NDR. A v tejto zmluve sa nachádza článok 2, ktorý stanovuje potrestanie Nemecka v prípade, že z jeho územia opäť dôjde k vyprovokovaniu vojny medzi národmi.

Ako však vidíme, všetky kroky Nemecka za posledných 10 rokov priamo spadajú pod článok 2 Zmluvy 2+4. Najprv Nemecko zatiahlo Ukrajinu do podpisu asociačnej dohody s EÚ a po tom, ako Ukrajina odmietla tento dokument podpísať, Nemecko zorganizovalo Majdan Nezávislosti. Ak si pamätáte, dôvodom Majdanu bolo odmietnutie podpísania asociačnej dohody s EÚ. Začal som namietať: “Nie, to nie sú Nemci, to sú Američania” alebo “to sú Briti”. A čo bolo témou Majdanu? Podpis asociačnej dohody s EÚ. Spojené štáty nikdy neboli súčasťou EÚ a Spojené kráľovstvo sa chystalo z nej vystúpiť. Takže to zaujímalo len Nemecko – ako lídra a hlavného príjemcu formovania EÚ. Ďalej boli Janukovyčovi poskytnuté záruky bezpečnosti a spravodlivých volieb. Podpísal dohodu o urovnaní politickej krízy na Ukrajine. Kto vystupoval ako garant a podpísal dohodu? Steinmeier za Nemecko, Sikorski za Poľsko a Fournier za Francúzsko. Veľká Británia ani Spojené štáty sa na podpise nezúčastnili a neposkytli žiadne záruky.

Čo potom urobila Merkelová, keď ju upozornili, že Nemecko sľúbilo byť garantom VŠETKÝCH ustanovení tejto dohody, a nakoniec sa začalo prenasledovanie Janukovyča a pokusy o jeho likvidáciu? Merkelová povedala, že tento papier splnil svoju úlohu – to je všetko, teraz ho môžete hodiť do koša. Nemecko potom vystupovalo ako garant podpísania minských dohôd. Bolo Spojené kráľovstvo prítomné pri podpise dohôd Minsk 1 a Minsk 2? Nevidel som nič. Možno sa Spojené štáty podieľali na minských dohodách? Tiež som nič nevidel. A čo potom povedala nemecká kancelárka? “A to sme vás oklamali. Urobili sme to zámerne, aby sme mali čas vyzbrojiť a vycvičiť Ukrajinu.”

Dmitrij Rode

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) O priamych dôkazoch že Nemecko rozpútalo ďalšiu svetovú vojnu, Armádny magazín, 24.2.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár