Ukrajinská pobočka humanitárnej skupiny údajne katalogizovala deti so zdravými orgánmi.
Ruský vyšetrovací výbor v nedeľu uviedol, že sa bude zaoberať obvineniami, že Ukrajinská spoločnosť Červeného kríža bola zapojená do pochybných aktivít vrátane vedenia záznamov o deťoch so „zdravými orgánmi“ v meste Mariupol.
Tvrdí to Vladimir Taranenko, šéf občianskej organizácie „People Retinue“ so sídlom v Donecku, dobrovoľníckeho hnutia, ktoré ako jeden zo svojich cieľov uvádza pomoc pri presadzovaní práva v Doneckej ľudovej republike (DĽR).
Aktivista na svojich sociálnych sieťach zverejnil video z toho, čo nazval prehľadávaním kancelárie Červeného kríža v Mariupole, a tvrdil, že niektoré z nájdených dôkazov vrhajú skupinu do veľmi podozrivého svetla.
Taranenko tiež tvrdil, že niektoré materiály na čítanie objavené v kancelárii boli pokyny o tom, „ako používať zbrane, a to aj vo formáte určenom pre deti“.
Video ukázalo aspoň jednu príručku týkajúcu sa armády. Bol to výtlačok „Identifikácia praktickej vojenskej munície“ od Thomasa Gersbecka, technika na zneškodňovanie výbušnej munície (EOD) námornej pechoty na dôchodku. Kniha je poľnou príručkou , ako identifikovať nevybuchnutú muníciu a zaobchádzať s ňou bezpečným spôsobom.
Taranenko povedal, že vyšetrovatelia DĽR „osvetlia“ aktivity spoločnosti. Ruský výbor uviedol, že video pridá na zoznam dôkazov, ktoré už má k dispozícii v súvislosti s podozrením zo zločinov Kyjeva.
Mariupol je hlavné prístavné mesto v DĽR. Oslobodili ho ruské a donbasské sily počas prebiehajúcej vojenskej kampane proti Ukrajine.
Ukrajinská spoločnosť ani Medzinárodný výbor Červeného kríža sa k obvineniam bezprostredne nevyjadrili.
Históra odoberania orgánov na Ukrajine
Na overenie alebo vyvrátenie vyhlásení urobených za posledných niekoľko desaťročí by bolo potrebné dôkladné a zdĺhavé vyšetrovanie, ktoré presahuje naše možnosti.
Aby sme si teda dali nejakú predstavu o histórii súvisiacej s odoberaním orgánov na Ukrajine, nasledujú krátke výňatky z dvoch zdrojov, konkrétne z článku publikovaného vo Frontier Post a ďalšieho od New Eastern Outlook. Na internete je však k dispozícii množstvo zdrojov.
Podľa údajov zverejnených na štatistickom informačnom portáli Statista je v súčasnosti na čakacej listine na transplantáciu orgánov v Spojených štátoch viac ako 100 000 ľudí, z ktorých väčšina čaká na transplantáciu obličky.
Treba poznamenať, že nielen v Spojených štátoch, ale aj v mnohých iných krajinách je nedostatok darcovských orgánov a dopyt vytvára ponuku.
Hlavnými zdrojmi orgánov na nezákonný obchod sú krajiny tretieho sveta a takzvané hotspoty (miesta konfliktov). Mnohí výskumníci poznamenávajú, že Ukrajina sa v posledných rokoch stala jedným z hlavných centier transplantácií na čiernom trhu.
Po začatí ruskej špeciálnej operácie na demilitarizáciu Ukrajiny postupujúce ruské jednotky a armády odštiepeneckých republík Donbasu objavili masové hroby, v ktorých sa pravdepodobne nachádzajú pozostatky ľudí zabitých príslušníkmi ukrajinských nacionalistických práporov.
Mnohí z nich sa pravdepodobne stali obeťami transplantácií na čiernom trhu.
V 90. rokoch 20. storočia založil hlavný lekár ľvovskej regionálnej nemocnice Bogdan Fedak zločinecký spolok predávajúci detské orgány do zahraničia, väčšinou do USA. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že vo Ľvove sa stratilo približne 130 dojčiat.
V roku 2007 bola Ukrajina svedkom škandálu okolo izraelského občana Michaela Zisa, ktorý bol obvinený z praktizovania transplantačnej chirurgie na čiernom trhu. Zis bol zadržaný 13. októbra 2007 v Donecku na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní.
O rozkvete nelegálneho obchodovania s orgánmi na Ukrajine sa začalo diskutovať už v roku 2014, keď po spustení takzvanej protiteroristickej operácie na východe krajiny začali hromadne prichádzať správy o zmiznutých osobách.
Zároveň sa začali objavovať informácie o činnosti mobilných nemocníc v krajine, ktorých hlavnou činnosťou bola extrakcia darcovských orgánov s ich následnou expedíciou do zahraničia. Ich obeťami boli civilisti a milície Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky, ale aj vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny.
Osobitná predstaviteľka OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi Madina Jarbussynová dňa 29. septembra 2014 tvrdila, že masové hroby objavené na Donbase obsahovali telá bez vnútorných orgánov, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou stali obeťami transplantačných chirurgov na čiernom trhu.
OBSE vydala 30. októbra 2014 vyhlásenie, v ktorom uviedla, že vyjadrenia Jarbussynovej boli vytrhnuté z kontextu a len citovala dve správy ruských mimovládnych organizácií o možnom odoberaní a následnom predaji ľudských orgánov na východnej Ukrajine.
„OBSE nemá žiadne dôkazy o možnom odbere orgánov na východnej Ukrajine,“ uvádza sa vo vyhlásení.
V roku 2015 bolo na internete zverejnené video s rozhovorom s americkým transplantačným chirurgom, ktorý „pracuje“ v Odese, Donecku, Slavjansku a Kramatorsku, odhaľujúce mrazivé detaily o hromadnom odoberaní orgánov na Ukrajine.
„OBSE nemá žiadne dôkazy o možnom odbere orgánov na východnej Ukrajine,“ uvádza sa vo vyhlásení.
V roku 2015 bolo na internete zverejnené video s rozhovorom s americkým transplantačným chirurgom, ktorý „pracuje“ v Odese, Donecku, Slavjansku a Kramatorsku, odhaľujúce mrazivé detaily o hromadnom odoberaní orgánov na Ukrajine.
V roku 2017 ruské noviny Moskovskyj Komsomolets (MKRU) informovali, že bývalý poslanec Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyr Oleinik predpovedal, že plánovaný ukrajinský program darcovských transplantácií obličiek, ktorý sa plánoval od roku 2018, „nielen zničí verejné zdravie, ale zmení Ukrajinu na transplantačné centrum čierneho trhu“.
Pilotný transplantačný program sa mal začať v meste Nezalezhnaya, ktoré „premenil na centrum transplantačnej turistiky z bohatých krajín,“ dodal Oleinik.
Námestník ukrajinského ministra zdravotníctva Oleksander Lynčevskij to vtedy vyvrátil a povedal, že takéto tvrdenia sú neoddeliteľnou súčasťou rozsiahlejšieho ruského dezinformačného príbehu, že Ukrajina zakladá čierny trh na transplantácie orgánov.
Nedávno bol na internet zverejnený videorozhovor s bývalým zamestnancom SBU (Bezpečnostná služba Ukrajiny), v ktorom sa uvádza, že vo vojnovej zóne na Donbase bol pričlenený k špeciálnej lekárskej skupine v Kramatorsku s názvom „Skupina prvej pomoci“.
Od roku 2014 sa skupina zaoberala nezákonným odoberaním orgánov zraneným ukrajinským vojakom v okolí Doneckej a Luhanskej oblasti.
Začiatkom roku 2022 nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová oznámila, že Ukrajina dostala poľnú nemocnicu a krematórium. Niektoré médiá spájali takýto „darček“ s dlhodobo dobre namazaným nelegálnym obchodom s orgánmi ukrajinských jednotiek do EÚ, USA a Izraela pod ochranou SBU, ako nasvedčujú mnohé indície.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) https://www.rt.com/russia/556331-red-cross-office-mariupol/; 30.05.2022
(2) https://expose-news.com/2022/06/09/red-cross-harvesting-organs-in-ukraine/; 09.06.2022
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.