Rusko zostavilo zoznam 47 krajín, ktorých „deštruktívne postoje“ sú v rozpore s ruskými hodnotami. Disidenti z „neoliberálnych“ štátov môžu teraz požiadať o pobyt v Moskve a získať jednoduchšie povolenia. Slovensko ani Maďarsko sa však medzi týmito deštruktívnymi krajinami nenachádzajú, Česká republika a ostatné naše susedné štáty áno.
Prezident Vladimir Putin minulý mesiac podpísal dekrét, ktorý umožňuje cudzincom, ktorí zdieľajú tradičné ruské hodnoty a nesúhlasia s „neoliberálnym“ programom ich vlastných vlád, požiadať o pobyt. Ruský premiér Michail Mišustin v piatok zverejnil zoznam krajín a území, ktoré „uplatňujú politiku zavádzajúcu deštruktívne neoliberálne ideologické postoje, ktoré sú v rozpore s tradičnými ruskými duchovnými a morálnymi hodnotami“.
Zoznam zverejnený na ruskom vládnom portáli zahŕňa tieto krajiny a územia:
Austrália, Rakúsko, Albánsko, Andorra, Bahamy, Belgicko, Bulharsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Grécko, Dánsko, Írsko, Island, Španielsko, Taliansko, Kanada, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Malta, Mikronézia, Monako, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Južná Kórea, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, USA, Taiwan (pokladaný za územie Číny), Ukrajina, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Čierna Hora, Česká republika, Švajčiarsko, Švédsko, Estónsko a Japonsko.
Na zozname nie sú členské štáty EÚ a NATO Slovensko a Maďarsko, ako aj člen NATO Turecko. Väčšina z uvedených krajín bola predtým na zozname „nepriateľských“ vlád, ktorý bol prvýkrát vytvorený na jar 2021 a aktualizovaný v roku 2022. Štáty na tejto čiernej listine podliehajú ruským diplomatickým a ekonomickým protiopatreniam na základe ich nepriateľského správania.
Vo štvrtok šéfredaktorka RT Margarita Simonyanová na fóre v Petrohrade povedala:
„Rusko môže svetu ponúknuť bezpečný prístav normality tým, že bude brániť tradičné hodnoty pred „katastrofou wokizmu“, ktorá dominuje kolektívnemu Západu“.
Podľa Putinovho augustového dekrétu môžu štátni príslušníci „deštruktívnych neoliberálnych“ krajín požiadať o prechodný pobyt v Rusku. Bežné imigračné požiadavky, akými sú národné kvóty, znalosť ruského jazyka a znalosť ruskej histórie a zákonov, nemusia byť splnené.
Plán zrejme vychádza z februárového sympózia v Moskve, keď talianska študentka Irene Cecchini predstavila ruskému prezidentovi myšlienku „ipatriácie“. Cecchini vtedy vyzvala Putina, aby zjednodušil proces imigrácie a naturalizácie pre tých cudzincov, ktorí zdieľajú ruské „kultúrne, tradičné a rodinné hodnoty“. Talianka to považovala za príležitosť pomôcť krajine prekonať demografickú krízu.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Russland veröffentlicht Liste „destruktiver“ Länder – Dissidenten in Russland willkommen, de.rt.com, 21.09.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.