Ruský parlament uvažuje nad zákazom pre amerických reportérov

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok? Shutterstock

Vzhľadom na nedávne kroky proti spoločnostiam RT a Sputnik, na ktoré sa zamerala americká vláda, uvažuje ruský parlament o odvetnom opatrení, ktoré by zabránilo americkým médiám v informovaní z ruského územia. Informovala o tom Oľga Savastyanová zo Štátnej dumy, ktorá očakáva prijatie tohto zákazu už v najbližších dňoch: „Svojim rozhodnutím ponúkame tento krok na zváženie Rady Štátnej dumy a plenárneho zasadnutia. Vyjadrujeme náš postoj k neprípustnosti útokov na demokratické hodnoty, slobodu prejavu a právo získavať objektívne informácie.“ Zároveň zdôraznila, že zákaz by bol recipročným skutkom, ktorý by sa zaviedol po tom, čo bola RT America zbavená akreditácie americkým Kongresom. Nové odsúhlasené predpisy by požadovali od každého zahraničného novinára akreditáciu a povolenie od ministerstva zahraničných vecí.

Členovia výboru pre informačnú politiku dodali, že horná komora ruského parlamentu tento zákaz podporí a mohla by o ňom hlasovať ešte do konca roka. Na webových stránkach ruského ministerstva zahraničných vecí je zoznam registrovaných zahraničných novinárov a momentálne sa na ňom nachádza 21 akreditovaných amerických médií.

Uvažovanie nad novou reguláciou pohybu zahraničných novinárov v Kremli prichádza po americkej požiadavke, aby sa RT v Spojených štátoch zaregistrovala podľa zákona o registrácii zahraničných agentov (Foreign Agents Registration Act). Ruská strana tento krok odsúdila ako porušenie slobody médií. Diplomat Dmitrij Peskov povedal, že odvetnú iniciatívu vníma „s pochopením“, pretože „ruské médiá v USA boli vystavené nepríjemným útokom“.

Pramene:
[1] Kremlin says understands why Russian parliament wants to ban U.S. media; autor: Reuters Staff; Reuters, 1.12.2017

[2] Russian lower house to ban access to all US reporters – lawmaker; RT, 1.12.2017

[3] Russian TV network registers as foreign agent in U.S.; CBS News/AP, 13.11.2017

[4] Russia retaliates by restricting overseas media freedoms after Washington forces RT to register as ‚foreign agent‘; autor: Oliver Carroll; The Independent, 15.11.2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár