Rzeczpospolita: „Trump zradil Kurdov. Zradí aj Poľsko?“

Najvernejší spojenec USA v Európe začína pochybovať: Spojené štáty nikomu nepomáhajú len tak, ale vždy im ide predovšetkým o vlastné záujmy a do „spolupráce pozývajú“ tieto alebo iné štáty iba vtedy, keď to vyhovuje Bielemu domu. V Poľsku začínajú biť na poplach: nie je to všetko také jednoduché s americkou pomocou – Biely dom dáva iba vtedy, keď mu to vyhovuje, ale zároveň aj berie, vtedy, kedy chce – bez ohľadu na záujmy, potreby a obavy spojencov. A pokojne ich môže zradiť…

 
Článok pokračuje pod reklamou.


USA brutálne zradili svojho spojenca na Blízkom východe – sýrskych Kurdov. Bol to unikátny spojenec, ten najužitočnejší pre víťazstvo nad teroristami z takzvaného Islamského štátu, ktorý posielal na front nielen mužov, ale aj tisíce odvážnych žien. Trumpova Amerika ich zradila. Ale Trump, prirodzene, využil hneď prvú príležitosť a na Twitteri uviedol, že Američania budú bojovať iba tam, kde to zodpovedá záujmom ich krajiny, a iba preto, aby zvíťazili. Nebudú sa zúčastňovať na „smiešnych nekonečných vojnách“, cituje amerického prezidenta v poľskom denníku Rzeczpospolita autor článku Jerzy Haszczyński (https://www.rp.pl/Komentarze/310079913-Trump-zdradzil-Kurdow-Zdradzi-i-Polske.html).

Podotýka, že to neprotirečí už dávnejšie známym názorom amerického prezidenta Donalda Trumpa na margo otázok medzinárodnej bezpečnosti: všetko sa má vyplatiť vo finančnom zmysle, inak sa vojaci vrátia domov. Washington nikoho nebude podporovať len tak. Jerzy Haszczyński prezrádza americkú stratégiu: Biely dom kašle na snahu mnohých národov sveta, aby získali nezávislosť a suverenitu. „Mali by konečne pochopiť, že svet sa riadi podľa zákonov biznisu a podľa práva toho silnejšieho,“ prízvukuje Jerzy Haszczyński.

Poukazuje na to, že tento spôsob myslenia a často aj konania, podľa autora článku najdôležitejšieho politika na svete, sa dotkol aj Kurdov. Kurdi sú veľmi nahnevaní, veď ešte začiatkom roka ich Trump ubezpečil, že nedovolí Turecku zabíjať Kurdov. Ale teraz dovolil – dal zelenú prezidentovi Recepowi Erdoganovi, aby mohol uskutočniť vojenskú operáciu na severe Sýrie. Podľa autora článku to znamená nielen povolenie na boj proti Kurdom v súčasnosti, ale aj na dlhodobé zmeny etnického zloženia na ich území, pretože Turci, podľa Jerzyho Haszczyńskiho, tam usídlia veľa Arabov – sýrskych utečencov, ktorých doposiaľ mali na svojom území.

Košeľa, ako je známe, je bližšia, preto vzniká vážna otázka – môže sa Trump podobným spôsobom vzdať svojho európskeho spojenca? Dnes Trump často chváli Poľsko, ruší víza a dáva Poľsko za príklad. Kurdi tiež boli príkladom vernosti v boji proti islamskému terorizmu. Vždy sa budeme báť, že nás zradí Amerika. Nezávisle na tom, kto tam bude prezidentom. Ale čím viac budeme mať spoločných záujmov, tým budú pevnejšie garancie, pretože každý líder USA, vrátane idealistu, si ich bude vážiť. Môžeme sa utešovať cudzím nešťastím: Kurdi na rozdiel od nás nemajú vlastný štát, nie sú v NATO. Okrem toho, majú nepriateľa, ktorý aj počiatky kurdskej štátnosti blízko svojich hraníc považuje za smrteľné nebezpečenstvo,“ zdôrazňuje v závere svojho článku v denníku Rzeczpospolita poľský novinár Jerzy Haszczyński (https://www.rp.pl/Komentarze/310079913-Trump-zdradzil-Kurdow-Zdradzi-i-Polske.html).

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár