S poklesom dolárovej hegemónie sa počíta

Na dlho očakávanom stretnutí doteraz označovaných rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré však svojím potencionálom predbehli niektoré z doteraz označovaných ako vyspelé ekonomiky, neprišlo k dohode o vzniku spoločnej meny rovnakého názvu ako skupina BRICS, čo však vyvolalo dohady nielen o pokračujúcej hegemónii amerického dolára, ale aj o dôvodoch prečo sa na summite v otázke budúcej spoločnej meny prakticky nič neudialo. Dolár je od 2. svetovej vojny najvýznamnejšou rezervnou menou pri obchodovaní s tovarmi ako aj službami, samozrejme s cennými papiermi a vôbec so všetkými aktívami kde treba v dolároch platiť. V devízových rezervách ale má v každej centrálnej banke najväčší podiel a preto tvrdiť, že dolár aj v prípade vzniku novej meny nadviazanej na zlato stratí aj pozíciu svetovej rezervnej meny, je viac ako odvážne. S čím treba počítať je pokles objemu dolárových platieb ako aj pokles devízových rezerv v sejfoch niektorých centrálnych bánk z viacerých dôvodov. Prvým sú západné sankcie týkajúce sa zmrazenia ruských devízových rezerv v zahraničných bankách, čo zneistilo štáty juhovýchodnej Ázie ako aj Južnej Ameriky, že niečo obdobne sa môže stať aj im. Ďalším je dohoda na spomínanom summite, že začne proces dedolarizácie, čo znamená možnosť obchodovať v národných menách alebo tiež v čínskej, ruskej a indickej mene vrátane poskytovaných pôžičiek, k čomu má pomôcť aj Nová rozvojová banka so sídlom v čínskom Šanghaji. Na oslabenie doterajšej pozície amerického dolára nemá vplyv len opakované zvyšovanie úrokových sadzieb, ale aj deficit štátneho rozpočtu, ktorý je dnes 120 percent HDP, ktorý sa kryje emitovaním amerických štátnych dlhopisov, čo môže byť pre ich držiteľov problém aj z dôvodu zvyšujúcich sa úrokových sadzieb.

Nová mena je dlhodobý projekt

Stretnutie skupiny BRICS vyvolalo veľké očakávanie týkajúce sa vytvorenia spoločnej meny nadviazanej na zlato. Žiadne konkrétne postupy neboli na summite ohlásené, čo ale neznamená, že téma budúcej spoločnej meny je definitívne uzavretá. Hlavnou témou na summite tak bolo rozšírenie členskej základne o 6 nových členov, pritom záujemcov vraj bolo niekoľko desiatok. Prečo sa na summite nepoložili základy budúcej meny a ani medzinárodného platobného systému je viacero, z ktorých spomenieme aspoň tie najdôležitejšie. Rozdielna úroveň hospodárskych cyklov členských krajín BRICS, s čím sa napokon stretávame aj v eurozóne znamená, že nie všetkým by mohla vyhovovať rovnaká úroková sadzba centrálnej banky BRICS. Medzi nimi sú veľké geografické vzdialenosti, čo brzdí voľný pohyb tovarov, služieb a pracovnej sily tak, ako je to v európskom priestore. Napokon niektoré členské štáty nie sú stotožnené s názvom meny tak ako je názov spoločenstva, poniektoré chcú využívať predovšetkým vlastnú menu s vlastnou centrálnou bankou a jej menovou politikou a takto by sme mohli pokračovať. Či na odklad mali vplyv aj osobná neúčasť ruského prezidenta a na obchodnom fóre aj čínskeho, by sme nechceli špekulovať. Reálnosť budúceho zavedenia spoločnej meny nám môže priblížiť budúcoročný summit v Rusku, na ktorom sa bude prejednávať aj písomný materiál na tento účel vytvorenej pracovnej skupiny ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply