Šach ako predmet boja proti rasizmu

foto: Screenshot Vesti

Koronakrízovú vlnu na celom svete aktuálne strieda vlna boja o rasovú rovnosť.  Média každodenne informujú o ničení pomníkov „otrokárov“ USA. Jednotlivé kapitoly súčasnej rasovej krízy prezentovala ruská televízna stanica Vesti, ktorá stručne a jasne vysvetlila, prečo vznikol daný problém, kde sa prekračujú hranice marazmu. 

Ruskí novinári so smutnou iróniou a sarkazmom prízvukujú, že terčom rasových útokov sa už stali prekvapivo aj… šachy. O neobyčajne širokom spektre súčasného „rasového vyrovnania“ informovali v reportáži televíznej stanice Vesti – „Od šachov až po Ježiša Krista: boj s rasovou nerovnosťou prekročil hranice zdravého rozumu“. Pripomenuli, že pred niekoľkými storočiami viaceré, hlavne, anglosaské štáty „podnikali“ s otrokmi a v súčasnosti im ich potomkovia  vracajú „požičané“ aj s úrokmi.

Televízna stanica Vesti svoju reportáž začala návrhmi podivných noviniek v možno tom najmierumilovnejšom športe – v šachoch. Austrálski bojovníci proti rasovej nerovnosti navrhli, aby v šachoch zrušili /vlastne základne / pravidlo, že prvý ťah v šachovej partii vždy  robia biele figúrky. Podľa nich, je to urážka pre ľudí s tmavou pokožkou… Nuž, svetová verejnosť, ba ani tí najlepší šachisti určite nevedia, podľa čoho stvoritelia tejto hry určili, že prvý ťah robia vždy biele figúrky a či šlo o spojenie s rasovými motívmi. Žeby v budúcnosti v šachoch nastolili „rovnosť“ bielych a čiernych figúrok?..

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: От шахмат до Иисуса Христа: борьба с расовым неравенством перешла границы разумного, Вести, 26.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply