Sadiq Khan: Londýnsky starosta s väzbami na islamských teroristov

· Čas čítania: 1 min.
Obrázok: Archív Zem&Vek

Sadiq Aman Khan je politik pôsobiaci vo Veľkej Británii, ktorý si dobre pripravenou kampaňou vyslúžil titul prvý moslimský starosta Londýna a európskej metropoly. Ako ľavicový nadšenec Labouristickej strany pridruženej k Socialist International ho charakterizujú ako kozmopolitu a sociálneho demokrata, čiže socialistu.

Khan viedol v roku 2010 úspešnú kampaň Eda Milibanda, po ktorej sa stal lídrom strany a tieňovým kancelárom. O tri roky mu Miliband na znak vďačnosti odovzdal post tieňového ministra pre Londýn. Po jeho hlasovaní proti vládnemu návrhu bombardovať ciele Islamského štátu (IS) Fabian Society zverejnila zbierku jeho esejí, ktorá sa javila ako kampaň na neskoršie voľby na starostu.

Davida Camerona vo Veľkej Británii veľmi kritizovali, keď tvrdil, že Sadiq Khan má vzťahy s teroristickou skupinou IS. Vyšetrovanie organizácie Disobedient Media zistilo, že Khan nemá väzby len na IS, ale aj na An-Nusrá, Al-Káidu, Hamas a Moslimské bratstvo. Počas jeho pôsobenia vo funkcii starostu došlo k nárastu teroristických incidentov a namiesto boja proti nim využil Khan svoju funkciu na napomenutie Britov, že musia brať teror ako súčasť každodenného života.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár