Salvini formuje s Orbánom hnutie odporu

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív Zem&Vek

Som presvedčený, že o niekoľko mesiacov budeme vládnuť spoločne s Orbánom,“ citovali v polovici septembra tlačové agentúry tento nezvykle bojovo znejúci výrok talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho. Štyridsaťpäťročný rodený Milánčan, ktorý je aj podpredsedom vlády apeninskej republiky, ho vyriekol na tlačovej konferencii vo Viedni na podporu svojho –takpovediac – bojového druha Viktora Orbána.

S maďarským premiérom, ktorý na schôdzku ministrov vnútra do metropoly na Dunaji necestoval, sa zišiel koncom augusta v Miláne. V talianskej priemyselnej metropole vtedy netajil pred novinármi presvedčenie, že našiel v maďarskom premiérovi spoľahlivého partnera do vedenia svojho projektu zostavovania aliancie národných síl.

Proti problematickému členovi z krajiny papriky a gulášu sa postavili aj viacerí poslanci frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorá je najsilnejšia v Európskom parlamente. Patrí do nej aj Orbánova strana Fidesz a šéf EĽS Manfred Weber avizoval, že bude hlasovať, aby Brusel preveril stav demokracie v Maďarsku. Nezdolný Maďar, v mladosti vášnivý futbalista, vo svojej reči, ktorú možno nájsť v origináli s anglickými titulkami na YouTube, svojim inkvizítorom odkázal: „Maďarsko neustúpi pred vydieraním a bude naďalej brániť svoje hranice, zamedzovať ilegálnej migrácii a brániť svoje práva – aj proti vám, ak bude treba.“

Severotalianskemu odporcovi afro-ázijskej migračnej invázie, ktorý deklaruje pripravenosť dobývať spolu s Orbánom bruselskú citadelu moci, takáto smelosť voči mocenským kruhom, stojacim za tzv. moderným sťahovaním národov v 21. storočí, akosi chýba. Jeho rétorická paľba používa muníciu kalibrovanú proti nekontrolovanej masovej migrácii. Na otázky, či by pristúpil na jej nemasovú a kontrolovanú podobu, neodpovedá až tak rezolútne ako jeho maďarský partner, ktorého si priberá do politickej ofenzívy v blížiacich sa májových voľbách. Je opatrnejší, pretože mu mocenská vertikála už tlačí na krk. V Taliansku ho začínajú ťahať po súdoch za príkaz odopierať plavidlám neziskových organizácií privážajúcich ilegálnych migrantov možnosť vyloďovať ich v talianskych prístavoch.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár