Sanácia pandémiou poškodenej ekonomiky

· Čas čítania: 2 min.

V súčasnosti sa väčšina členských krajín eurozóny nachádza v nejakej forme lockdownu, ktorého dôsledkom je pokles ich makroekonomických ukazovateľov a náraste deficitov verejných financií a verejného dlhu k HDP. V tomto roku sa podľa vyjadrenia prezidentky ECB Christine Lagardovej počíta s nárastom HDP o necelé 4% v porovnaní s minulým rokom, ktorý zaznamenal pokles o viac ako 7%. Z toho nám vyplýva, že ekonomika eurozóny, ale ani ekonomika Slovenska sa v tomto roku nedostane na úroveň pred koronakrízou a či sa dostane do skončenia funkčného obdobia terajšej koaličnej vlády, radšej nešpekulujeme.

Sanácia ekonomických škôd spôsobená pandémiou bude závisieť od toho, ako sa nám podarí uskutočniť štrukturálne zmeny v jednotlivých sektoroch ekonomiky. Tieto by nám mala do konca apríla odobriť Európska komisia, pokiaľ ich budeme chcieť zaplatiť z nenávratných peňazí z fondu obnovy. Podniky počítajú s tým, koronakríza urýchľuje investície do digitalizácie, bez ktorej nie je možné udržať ich konkurencieschopnosť, ale na druhej strane dôjde k poklesu zamestnanosti predovšetkým u montážnych profesií, ktoré sú pre náš automobilový priemysel dominantné.

Vyrovnaný rozpočet nebude

Predstavitelia ECB ako aj vrcholoví predstavitelia európskych inštitúcii, ale aj najvyšší vládni predstavitelia členských štátov únie, sa najviac spoliehajú na terajší proces hromadnej vakcinácie obyvateľstva, ktorú pokladajú za jediný spôsob postupného obmedzenia spomínaných foriem lockdownu, čo zatiaľ nemôžeme s určitosťou potvrdiť. Ak pomôže a navyše bude možné dostať od ECB obrovské, doteraz nepredstaviteľné objemy lacných peňazí za ktoré sa budú vykupovať aj záporné štátne dlhopisy, môže sa sanácia obdobia ekonomických škôd spôsobná pandémiou výrazne skrátiť.

Ekonomike musí pomôcť aj fiškálna politika vlády, keďže sa nemôže opakovať stav po finančnej kríze v roku 2008, keď sa presadzovalo skôr fiškálne šetrenie a fiškálna udržateľnosť verejných rozpočtov. V žiadnom prípade sa nemôže stať, aby fiškálne opatrenia vlády nahradzovali kvantitatívne uvoľňovanie centrálnej banky, ktorými sa okrem nákupov štátnych dlhopisov najviac zadlžených členských štátov eurozóny zabezpečuje nielen regulácia meny, ale aj stabilita inflácie. Navyše, nízkymi úrokovými sadzbami sú náklady na nadmerné požičiavanie peňazí nízke, ale prínosy sú vyššie a s tým sa pôvodne nepočítalo. S čím ale nemôžeme v najbližších rokoch počítať, sú vyrovnané štátne rozpočty.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár