Sankčný marazmus: kvôli Bielorusku v Litve trestajú vlastných občanov a deti

Foto: Delfi.lt

Hon na bosorky, hľadanie „nepriateľa“, strašenie „agresorom“ a „diktátorom“, totálne klamanie verejnosti, kriminalizovanie vedenia krajín a celých štátov, podradná sankčná vojna a prievan v hlavách mnohých politikov a „expertov“ v Európskej únii vyvolávajú často nelogické, nespravodlivé a občas aj marazmatické a doslova choré rozhodnutia. Napríklad v Litve uvalili sankcie na podnik na vlastnom území, čiže na teritóriu Európskej únie. Prácu môže stratiť takmer 400 občanov Litvy. Nie je to marazmus?  

Tesne pred Silvestrom litovské úrady uvalili sankcie na kúpele Belorus v tiež kúpeľnom meste Druskininkai na juhu krajiny. Práca podniku bola znefunkčnená, zamestnanie môže stratiť takmer 400 obyčajných ľudí. Nuž, taký novoročný darček poskytlo vedenie krajiny svojim obyvateľom. Dôvod? Európska únia uvalila sankcie na Bielorusko a v rámci toho litovské úrady, prekonávajúc samotný Brusel, uvalili sankcie na podnik na území samotnej EÚ a Litvy – a to iba kvôli tomu, že je bieloruským majetkom.

Zamestnanci kúpeľov Belorus sa prirodzene vzbúrili, je medzi nimi 90 percent občanov Litvy a iba 10 percent personálu zastupuje Bielorusko. V utorok 12. januára uskutočnili protestnú akciu a obrátili sa na litovské úrady a vedenie krajiny, aby svoje rozhodnutie prehodnotili a nevyhadzovali na ulicu 400 zamestnancov, z ktorých sú drvivá väčšina  domáci Litovčania a aby nerušili prevádzku podniku. Veď sa v ňom liečia a prevažne sa rehabilitujú deti a rodiny s deťmi. Tiež žiadali, aby im vyplatili mzdy.

Pozdĺž oplotenia okolo kúpeľnej budovy rozmiestnili desiatky sviec a plagáty s nápismi: „Čo budete robiť so 400 nezamestnanými?“, „Prečo sa sankcie uvaľujú na Litovčanov“? „Pán Prezident, ochráňte obyvateľov Litvy, ktorí si vás zvolili,“ „Swedbank, asi máš nadbytok klientov?“ Pri vchode do administratívnej budovy umiestnili inštaláciu s detskými kočíkmi pre invalidov, ako symbol detí, ktoré sa liečili v týchto kúpeľoch. Na plagátoch s detskými fotografiami uviedli: „To sú naši pacienti. Kto im poskytne pomoc?“

Predseda odborového zväzu kúpeľov Vladislav Šaruckis, ktorý pracuje v podniku ako vychovávateľ pre média vysvetlil, že zamestnanci bojujú o svoje pracovné miesta, o spravodlivosť. Zamestnanci sa obrátili o pomoc na prezidenta krajiny, parlament a vládu, aby prehodnotili legitimitu reštrikcií, ktoré uvalili na kúpele v rámci akýchsi „celoplošných protibieloruských“ sankcií. V parlamente sa pokúsili riešiť iba otázku výplaty jednorazového odstupného pre zamestnancov, čo je podľa celého kolektívu podniku absolútne nedostačujúce a chybné opatrenie. Chcú, aby sankcie boli zrušené a ľudia nestratili prácu a mohli aj naďalej liečiť choré detí z celej Európskej únie a z Bieloruska.

Predseda odborárov Južnej Litvy Solidarumas Arunas Lekavicius podčiarkol, že sankcie, kvôli ktorým trpia zamestnanci kúpeľov, sú neefektívne: „Podľa členov odborov, je to výstrel do vlastnej nohy, pretože obetujeme vlastných ľudí. Viete, aká je vysoká v Druskininkai nezamestnanosť.“ Podčiarkol, že o pomoc žiadajú nielen litovské úrady, ale aj bieloruskú opozičnú líderku Svetlanu Cichanovskú. Podčiarkol, že v kúpeľoch sa liečia aj bieloruské deti a ak Cichonovskej ozaj záleží na Bielorusoch, mala by pomôcť.

Ako uvádza populárny litovský denník Delfi, zamestnancom kúpeľov hrozilo, že zostanú bez výplat, keď účty podniku po uvalení sankcií EÚ boli zmrazené v banke Swedbank. EÚ sankcie na kúpele uvalila preto, že ich zakladateľom je Administrácia prezidenta Bieloruska a kúpele v Litve fungujú ako spoločenské zariadenie. „Kvôli sankciám v decembri na výplaty čakalo takmer 400 zamestnancov kúpeľov. Prípad kúpeľov Belorus je prvý v histórii Litvy, keď na fungujúci ponik v krajine boli uvalené medzinárodné sankcie,“ podotýka litovský denník Delfi.

Mimochodom, Bielorusko nemá vlastný prístup k moru, avšak ešte z čias Sovietskeho zväzu bieloruské kúpele fungujú v známych kúpeľných zónach Čierneho a Baltského mora. Bielorusku patria kúpele Biele Rusko v meste Tuapse (Rusko) a úspešne pracujú aj ďalšie bieloruské kúpele v zahraničí s rovnomenným názvom „Bielorusko“ a to v Soči a Mischiore  (Rusko), Jurmale (Lotyšsko) a Druskininkai (Litva). Tieto vynikajúce kúpele navštevujú pacienti a rekreanti z celého sveta.

Kým litovské média sa touto problematikou začali viac zaoberať až v januári – po protestných akciách zamestnancov kúpeľov, bieloruská strana promptne reagovala na problém a požiadala litovských partnerov, aby ho vyriešili v súlade s medzinárodnými zákonmi, logikou a morálnymi princípmi. Šéf Riaditeľstva informácií a digitálnej diplomacie a tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia Anatolij Glaz ešte 29. decembra 2020 komentoval celú situáciu a požiadal úrady Litvy, aby situáciu napravili.

 „Nie je to iba úbohosť Európskou úniou schválených rozhodnutí, na ktorú sme stále poukazovali, ale aj príklad pokrytectva na najvyššej úrovni. Litovská strana hneď ,absolútne bez rozmyslenia, alebo naopak úmyselne vyvoláva problém, úmyselne ponechala svojich občanov bez výplat presne v období novoročných sviatkov a potom aktívne vyhlasuje, prizvukujem, zatiaľ iba vyhlasuje, že podniká hrdinské úsilie na riešenie tejto otázky,“ zdôraznil.

„Chcem ešte raz upozorniť na cynickosť prijatých rozhodnutí. Naháňajúc politické dividendy, naši „dobroprajníci“ pokračujú v úmysle priamo poškodzovať obyčajných Bielorusov, blahobyt ktorých údajne hája. Kúpele „Belorus“ v litovskom Druskininkai je zdravotnícke zariadenie, ktoré je centrom rehabilitácie detí, vrátane detí-invalidov. Ročne sa tam lieči vyše 13 tisíc ľudí, vrátane vyše 6,5 tisíc detí. 

„Pravda je aj v tom, že sa pod sankčný sabat našich litovských partnerov dostali nielen bieloruskí občania. Priamo sa poškodzuje hospodárstvo a záujmy samotných Litovčanov. Kúpele „Belorus“ sú jedny z najväčších na území Litvy. Zo 400 zamestnancov sú takmer 90 percent litovskí občania. Bieloruský zdravotnícky podnik je pravidelne v päťke hlavných daňových poplatníkov Druskininkai. V súčasnosti fakticky obmedzili činnosť hlavného podniku, kvôli čomu zbavili práce a prostriedkov na živobytie stovky litovských rodín. Hlboké rozčarovanie kvôli neuskutočnenému pseudodemokratickému blitzkriegu, podľa nás, u našich západných kolegov prechádza do bezmocnej zlosti a želania čo najbolestivejšie potrestať aj svojich, aj cudzích,“ zdôraznil v závere svojho komentáru šéf Riaditeľstva informácií a digitálnej diplomacie a tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničia Anatolij Glaz.

Treba niečo dodať? Ozaj, niektorí „kompetentní“ v Európskej únii už dávnejšie stratili súdnosť a sú zrelí na psychiatriu. Šíria totálnu rusofóbiu a v súčasnosti už aj bielorusofóbiu a vyvolávajú iba konflikty a hádky. Konajú už aj v súlade so sarkastickým ruským príslovím: „Mláť svojich, aby sa ťa cudzí báli“ V súčasnosti v EÚ začínajú očkovanie proti koronavírusu. Oveľa skôr a dnes dokonca oveľa viac mnohí európski politici, „experti“ a novinári by sa potrebovali zaočkovať proti tuposti, podozrievavosti, nenávisti, podlosti, lživosti a chamtivosti. Lenže. Kedy vyrobia takúto vakcínu? Mnohí „kompetentní“ v EÚ by sa súrne potrebovali zaočkovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) Жители Друскининкай просят помощи из-за санкций ЕС в отношении санатория Belorus, Delfi.lt, 12.1.2021

(2) Ответ начальника управления информации и цифровой дипломатии – пресс-секретаря МИД А.Глаза на вопрос “Sputnik Беларусь” о ситуации вокруг санатория «Беларусь» в Друскининкае, Министерство иностранных дел Республики Беларусь, 29. decembra 2020

(3) Ответ начальника управления информации и цифровой дипломатии – пресс-секретаря МИД А.Глаза на вопрос “Sputnik Беларусь” о ситуации вокруг санатория «Беларусь» в Друскининкае, Sputnik Belarus, 29. decembra 2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply