Scenár zaplátania narastajúcich dlhov s prekážkami

O tom, že vláda hľadá možnosti ako kompenzovať domácnostiam, firmám a štátnemu a verejnému sektoru vyššie výdavky súvisiace s vyššími cenami energií vieme denne z masovokomunikačných prostriedkov. Čo však nevieme, alebo nám vláda nechce povedať je, z akých peňažných zdrojov bude táto pomoc financovaná. Pozrime sa teda na možnosti. Prvou sú vyššie príjmy štátneho rozpočtu, ktoré má vláda má priamych a nepriamych daní, keďže sa zvyšovali mzdy a došlo aj k výraznému zdražovaniu tovarov a služieb. Ďalším zdrojom peňazí je mimoriadna daň z nadmerných ziskov v niektorých sektoroch ako trebárs v Česku, sú to energetické, petrolejárske či ťažobné firmy a banky, čo už český senát odobril. Po schválení prezidentom by sa daň vo výške 60 percent mala platiť 3 roky. Na Slovensku sa zatiaľ len vedú diskusie keďže sa tvrdí, že wind fall tax, ako sa odborne označuje nadmerná daň zo zisku, neprinesie očakávaný príjem do štátneho rozpočtu. Ako príklad sa uvádza rozhodnutie českého Energetického a priemyslového holdingu miliardára D.Křetinskeho, ktorý presúva spoločnosť EP Commdities, ktorá obchoduje s energetickými surovinami do zahraničia. A napokon to môžu byť opatrenia ako v prípade návrhu od Českej ekonomickej rady /NERV/,ktorá predložila českej vlády celý rad návrhov ktorými sa má znížiť ich rozpočtový deficit, s ktorým česká vláda zatiaľ nesúhlasila, keďže medzi návrhmi je zvýšenie daní z príjmu, alebo zavedenie školného na štúdium na vysokých školách. S akými opatreniami príde slovenská vláda si počkajme, keďže sa hovorí aj o možnosti presunúť doteraz nevyčerpané eurofondy v objeme 1,5 miliárdy eur na tento účel. Čo by však bolo pre našu ekonomiku najhoršie, je si peniaze dnes na finančných trhoch požičať.

K poklesu zadlženosti pomôžu nižšie úroky

Covidová epidémia spojená s opakovanými lockdownmi poriadne prevetrali verejné rozpočty, keďže vláda za účelom záchrany pracovných miest ako aj výdavkov na zdravotnícke potreby, minula výrazne viac peňazí z verejných rozpočtov. Rusko – ukrajinský konflikt, energetická a teraz inflačná kríza sa výraznou mierou podieľajú na zvyšovanie zadlženosti oboch rozpočtových deficitov, ktorými sa v eurozóne hodnotí stabilita eura. Ďalšie peniaze bude vládu stáť zastropovanie, zvýšený daňový bonus a prídavkov na deti a takto by sme spolu s protiinflačnými opatreniami mohli pokračovať. Čo však je pre všetkých dlžníkov zle, že ich je veľa a preto sú ich dlžoby čoraz drahšie. Úplne najhoršie však je, keď sa staré dlhy splácajú len novými, čo sa našťastie netýka slovenskej ekonomiky. K poklesu zadlženosti by pomohlo, keby sa v USA a EÚ spomalilo zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré spomaľujú rast globálnej ekonomiky a na zníženie inflácie by sa tak mohli využívať viac aj obchodné bariéry, ktoré sú tiež príčinou prečo sa ceny zvyšujú. Kritériom ako to na starom kontinente vyzerá so zdražovaním verejných financií je 10 ročné úročenie štátnych dlhopisov. Najhoršie to vyzerá v Maďarsku, keďže úročenie spomínaných štátnych dlhopisov je viac ako 10%, zatiaľ čo v Nemecku je to len 2,2%. Český 10 ročný štátny dlhopis je úročený 5,8% a slovenský 3,6%, čo nie je najhoršie. Keď to však porovnáme s úročením spred dvoch rokov, kedy to bolo pod 1%, je to pri splácaní štátneho dlhu v peniazoch navyše cítiť.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply