Schodok štátneho rozpočtu a oslabenie amerického dolára

Foto: Wikipedia

 

Prezident D.Trump vyhral prezidentské voľby ekonomickým programom, ktorý sa týkal zníženia obrovského deficitu verejných financií a obnovenia postavenia dolára v pozícii svetovej rezervnej meny na globálnych finančných trhoch. Ako sa mu darí prezidentský volebný program plniť v prospech amerických voličov  vidíme trebárs na súdnom rozhodnutí Najvyššieho súdu USA ktorý rozhodol, že uvaľovať recipročné clá na dovozy tovarov na americký kontinent nemôže bez súhlasu amerického Kongresu. A tak sa uvalené colné poplatky s penalizačným úrokom musia dovozcom vracať, čo v konečnom zaplatia len americkí daňoví poplatníci a teda jeho voliči, nevieme. Pokiaľ ide o posilnenie postavenia dolára tak peňažní odborníci tvrdia , že posledný najväčší mali „petrodoláre“ v obchode s ropou, ktorú potrebujú všetci a preto okrem aj  zvýšeného dopytu dolároch si producenti ropy vo veľkom kupovali americké štátne dlhopisy. Či to bol jeden z dôvodov terajšieho schodku v štátnom rozpočte, nebudeme špekulovať. Ako a či bol americký dolár vo svojej pozícii svetovej rezervnej meny „zneužívaný“ v medzinárodnom obchode tiež nešpekulujeme. Čo však môžeme potvrdiť, že dnes už nie americký dolár ten bezpečný prístav, ako sa v minulosti pokladal..

Centrálne banky menia štruktúru devízových rezerv

Na „odplašenie“ od amerického dolára malo určite taký vplyv ako zmrazenie ruských devízových rezerv vo viacerých centrálnych bankách ako reakcia na Rusko-ukrajinský konflikt, čo samozrejme vyvolalo negatívny reakciu všadiaľ na svete, že sa to môže stať aj im a tak zmenili štruktúru devízových rezerv viac v prospech zlata a na prekvapenie viacerých aj v bitcoinoch a teraz aj v čínskej mene jüan predovšetkým u narastajúceho spoločenstva štátov BRICS. A teraz aj v súvislosti s blokáciou Hormuzského prielivu, kedy platba Iránu v jüanoch je aj preto aby sa  Čína vyhla sankciám. Na dedolarizácii sa podiela Saudská Arábia ktorá tiež predáva ropu Číne v jüanoch , Irak priamo zakázal dolárové transakcie a tiež čínske banky dostali výzvu aby obmedzili nákup amerických štátnych, čo tiež prispelo k poklesu nielen ich cien ale aj k poklesu amerického dolára. Čo ale môže byť pre prezidenta D.Trumpa najväčší problém je očakávaný vypredaj len časti amerických aktív.

 

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár