Šéf OSN: Toto je globálna recesia, aká nemá obdobu

foto: archív
Šéf OSN Antonio Guterres varoval pred globálnou recesiou rekordných rozmerov. “Sme v situácii, kedy bežné pravidlá neplatia”, uviedol. Pandémie minulosti mali katastrofické dôsledky. Čierny mor v 14. storočí usmrtil 25-30 miliónov ľudí a španielska chrípka v roku 1918 si vyžiadala až 20-50 miliónov obetí. V tom čase však mala vojnová ekonomika prednosť pred zastavením šírenia chrípky. Podobne dnes existujú protichodné názory na to, či by mal byť chod ekonomiky postavený nad záujem boja proti šíreniu COVID-19.

Čínske úrady koncom decembra 2019 upozornili na prepuknutie choroby Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Odvtedy sa stala pandémiou a ekonomické dopady dosahujú rekordné rozmery. Akciový trh klesol o viac ako 30 percent.

Šírenie pandémie nielen v USA ale i po celom svete dokazuje značnú neschopnosť kapitalizmu vysporiadať sa s krízou. Napríklad systém zdravotnej starostlivosti v USA, ktorý je nedostatočný aj za normálnych okolností teraz kolabuje a vidieť to nie len na nedostatku zdravotníckeho materiálu. Spolu s oneskorenou reakciou prezidenta, ktorý najprv tvrdil, že vírus je len podvod čelí Amerika chaosu. Čím dlhšie trvá potláčanie následkov vírusu, tým viac čelíme existenčnému a ekonomickému poklesu. Mali by sme si začať klásť ťažké ale dôležité otázky ako napríklad či je kapitalizmus schopný čeliť problémom, ktoré sám spôsobil.

Pri absencii pokročilého plánu je jedinou reakciou systému na pandémiu prijímanie opatrení a testovanie pozitívnych. To bude trvať pokým nebude vyvinutá nová vakcína. COVID-19 dokonale odhaľuje systémové slabiny a to nielen v zdravotníctve ale i v ekonomike kapitalizmu, ktorá vytvára zisky, infláciu, stres, recesie a ako vidíme aj finančné krízy.

Zaujímavé však je, že vlády sú schopné nájsť financie na záchranu korporácií a bánk, no systém zdravotnej starostlivosti, ktorý by bol efektívny pre vysporiadanie sa s pandémiou, je podľa slov vládnych predstaviteľov drahý a prostriedky naň nie sú. Miliardári a bankári sa však znova dostanú k bezpodmienečným záchranným opatreniam a bežní pracujúci ľudia budú tí, ktorí budú tieto opatrenia financovať.

Vírus pominie a ekonomika sa rozpadne. Začne malými podnikmi, neskôr veľkododávateľmi. Táto kríza vyvolaná COVID-19 predstavuje veľkú príležitosť na transformáciu chaotického systému, ktorý sa ukazuje ako neschopný, no transformácia to môže byť veľmi dramatická.

Zdroj: globalresearch

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply