Šéf Škody – Thomas Schäfer kritizuje normu Euro 7

„Je to šialené“, reaguje šéf automobilky Škoda Thomas Schäfer na pripravovanú emisnú normu Euro 7. Vraj zlikviduje autá s cenou pod 20 000 eur. A navyše spomalí vývoj elektromobilov. Norma Euro 7 bude zavedená už o pár rokov. Mnoho značiek verí, že miera dopytu vo vzťahu k emisiám spôsobí, že náklady na spaľovacie motory budú tak neúnosné, až nakoniec z trhu zmiznú.

V januári tohto roka nadobudla platnosť nová norma Euro 6d. Ďalšie nariadenie Euro 7, ktoré má vstúpiť do platnosti v roku 2025, síce nemá konečnú podobu, no už teraz sa vie, že sa bude zameriavať predovšetkým na drastické zníženie emisií oxidov uhlíka (NOx). Odvážne plány Európskej únie hovoria o tom, že zo súčasných povolených 60 mg/km pre benzínové motory a 80 mg/km pre dieselové motory, sa má hodnota znížiť bez ohľadu na pohon na 30 mg/km. Dá sa toto číslo pri konvenčných motoroch vôbec dosiahnuť? V praxi to bude znamenať, že výrobcovia prestanú predávať automobily s tradičnými spaľovacími systémami alebo dokonca utnú mild-hybridné vozidlá. Mnohí sa obávajú, že to povedie k ukončeniu výroby spaľovacích motorov, pretože ich v podstate zakáže – v prísnom režime jednoducho neobstoja. Spaľovacie motory už nebudú konkurencieschopné kvôli vysokým technologickým a ekonomických nákladom na splnenie veľmi nízkych emisných limitov. Aj keby boli výrobcovia schopní prísť s technológiami, vďaka ktorým by spaľovacie motory boli kompatibilné s normou Euro 7, z ekonomického hľadiska by to znamenalo obrovský rast nákladov na vývoj a takmer určite aj na ich kúpu.

Thomas Schäfer prevzal kormidlo Škody len pred rokom po náhlom odchode bývalého predsedu predstavenstva Bernharda Maiera. Škodu vedie k rozsiahlym šetriacim opatreniam, ako napríklad zníženiu počtu modifikácií, vrátane Fabie Combi. Teraz však prekvapil, keď sa pre Britský Auto Express otvorene vyjadril k plánom EÚ na sprísnenie emisných limitov.

A to je tak trochu proti gustu šéfa Herberta Diessa, ktorý je nielen horlivým zástancom elektromobility, ale dokonca zástancom sprísnenia emisných noriem. Schäfer to vidí trochu inak. Doslova varuje pred snahami EÚ na zavedenie novej emisnej normy Euro 7. Tá by mala začať platiť od roku 2025 a hoci ešte nie je rozhodnuté, ktorý zo scenárov Európska komisia prijme, Schäfer tvrdí, že bude i tak znamenať koniec áut s cenou do 20 000 eur. „Ak príde Euro 7, tak, ako sa o tom hovorí, bude to znamenať, že Fabia zdražie najmenej o 6 000 eur,“ povedal Schäfer pre britský Auto Express. A dodal, že na malé autá bude dopad proporcionálne oveľa vyšší, ako pri väčších modeloch.

Automobilky budú musieť podľa neho rozdeliť svoj rozpočet jednak na vývoj modelov so spaľovacími motormi, splňujúcimi takmer nereálne emisné limity, aby mohli pokračovať v predaji klasických áut, a zároveň financovať elektrifikáciu. “Všetci ideme veľkými krokmi smerom k elektrifikácii. Takže zaviesť na konci desaťročia Euro 7 je smiešne, pretože na to, aby sme normu splnili, musíme vynaložiť veľa peňazí, ktoré by sme inak mohli investovať do elektrifikácie.“ Bude to mať negatívny dopad na tisíce spotrebiteľov, ktorí ešte nie sú dostatočne solventní na kúpu elektromobilu. Schäfer odporúča európskej komisii, aby lepšie počúvala výrobcov áut.

Keďže mnohé krajiny už tak či tak plánujú zákaz predaja áut so spaľovacími motormi a automobilky tiež ohlasujú koniec ich výroby, niektoré už od roku 2025 či 2030, zdá sa byť norma Euro 7 úplne zbytočná a najmä drahá. A zaplatia to zákazníci. Do úplného prechodu k elektromobilom by mohla pokojne ostať v platnosti súčasná norma Euro 6 Final, ktorá je v súčasnosti na hranici možností spaľovacích motorov. Novú normu preto mnohí považujú za nesplniteľnú a prirovnávajú ju k rozsudku smrti nad autami tankujúcimi benzín alebo naftu.

Základná cena novej Fabie by sa po úpravách motora spĺňajúceho emisnú normu mohla vyšplhať až na 18 000 eur.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Thomas Schäfer: Šéf Škody sa ‘obul‘ do normy Euro 7, Pravda, 27.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply

x

Dostávajte upozornenia na výber najlepších článkov priamo do vašej e-mailovej schránky.