Segregácia médií vo Švédsku: Len „zodpovedné“ médiá si zaslúžia vládne financie

Foto: theduran.com

Skupina nezávislých médií kritizovala švédsky Úrad pre tlač, rozhlas a televíziu (MPRT) za vyhlásenie, že vládnu podporu si zaslúžia len tzv. zodpovedné médiá. Združenie vydavateľov novín návrh dôrazne odmieta a považuje za „nevhodné mať agentúru, zameranú na značkovanie médií ako zodpovedné a nezodpovedné“.

Asociácia novinárov vyjadrila nesúhlas s porušovaním slobody prejavu mediálnych spoločností a kritizuje interpretáciu MPRT, čo má a čo nemá predstavovať „vysoko kvalitný redakčný obsah“. Švédsky Klub publicistov poznamenal, že podľa návrhu môže vláda zasahovať do samoregulačného systému. Týmto krokom je „veľmi znepokojený“. Na podobné praktiky, cenzorské definície čo sa smie a nesmie písať a plány na zriadenia tzv. ministerstva pravdy sme už zvyknutí v podaní strán ako Progresívne Slovensko.

Kým Štokholm prevažne médiá tlmil, štát zvýšil podporu pre mainstream v prvých mesiacoch pandémie sumou 500 miliónov švédskych korún (50 miliónov eur). „Spravodajstvo zohráva rozhodujúcu úlohu vo fungovaní spoločnosti nielen v čase krízy“, tvrdila vláda, ktorá chcela tiež vytvoriť „platformy overovania faktov“.

Každý pozná ako tieto overovače fungujú. Zákazku dostanú aktivisti mimovládnych organizácií a žoldnieri (novinári) mainstreamových médií. Čo ladí s oficiálnou verziou označia za čistú pravdu a akúkoľvek pochybnosť za hoax a konšpiráciu. A popritom označujú nositeľov pochybností za nedôveryhodných extrémistov, ktorí šíria na sieťach nebezpečné „houksy“ a nenávisť. Vitajte vo svete, kde jediná pravda je tá oficiálna.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Hård kritik mot myndighetens förslag: Bara ”ansvarstagande medier” ska få presstöd; SVT Nyheter, 15.3.2021

(2) Additional support to the media in response to the COVID-19 virus; Government Offices of Sweden, 8.5.2020

(3) Så ser villkoren för mediestödet ut; autor: Amanda Lind; Dagens Media, 6.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár