Si zaočkovaný? A teraz čo?

Po viac ako roku lockdownov, nosenia rúšok, respirátorov a rozostupov, zanedbávania sociálnych väzieb a uzatvárania škôl, je koniec koronakrízy stále ešte v nedohľadne. Americký prezident Joe Biden v marci informoval svojich občanov, že  očakáva, že krajina bude mať dostatok dávok vakcín proti COVID-19 na zaočkovanie každého dospelého v krajine niekedy koncom mája. To by znamenalo, že v priebehu nasledujúcich zhruba šiestich mesiacov môže každý, kto sa zaočkovať chce, vrátane mladých a zdravých ľudí, počítať s tým, že svoju vakcínu aj naozaj dostane.

Táto správa však stavia Američanov do novej a neistej pozície, v ktorej netušia, čo vlastne bude bezpečné a čo sa bude naďalej považovať za riziko. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) preto začiatkom marca 2021 vydalo usmernenie pre plne zaočkovaných ľudí s konkrétnymi pokynmi, no, ako CDC informuje aj v tomto dokumente, stále ešte zostáva veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré si ľudia budú musieť počkať. „Pokyny poskytujú dôležité informácie pre zaočkovaných ľudí,“ informuje Asaf Bitton, lekár a profesor medicíny na Harvardskej univerzite. „Hovoria, ako by sa mali ľudia správať blízko seba alebo v blízkosti ešte neočkovaných ľudí.“ V usmernení sa píše, že stretávanie zaočkovaných osôb medzi sebou predstavuje pomerne nízke riziko, veci sa však trocha komplikujú, keď sa jedná o interakcie medzi zaočkovanými a neočkovanými ľuďmi.

„Je veľmi dôležité brať ohľad na zdravotné charakteristiky neočkovanej skupiny ľudí a premýšľať nad tým ako ich čo najlepšie chrániť, v čom by tento infografický dokument mohol pomôcť. V usmernení,“ hovorí Bitton, „sú dané kroky zhrnuté, ale otázok, na ktoré nepoznáme odpoveď, je stále ešte priveľa.“

„Existujú značné pochybnosti o tom, či očkovanie znižuje riziko prenosu, netušíme, či nové mutácie vírusového ochorenia COVID-19 zachovajú účinnosť vakcín alebo ich znížia a podobne. Náš názor je taký, že zaočkovaní ľudia sa musia prispôsobiť tomuto riziku práve kvôli tomu, že odpovede na tieto otázky nepoznáme,“ dodal profesor Bitton.

Pokyny úradu idú aj nad rámec malých domácich návštev a stretnutí a stanovujú, že každý – nezaočkovaný aj zaočkovaný, by sa mal vyhýbať stretnutiam stredných a väčších rozmerov a odporúčajú vyhýbať sa taktiež verejným priestorom ako sú napríklad vnútorné stravovacie zariadenia, bazény a telocvične. Ak ste úplne zaočkovaní, prečkali ste dva týždne potrebné na vytvorenie dostatočnej imunity a rozhodli ste sa ísť do niektorej z týchto prevádzok, CDC informuje, že by ste mali dodržiavať to isté, čo prakticky robíme všetci už rok – nosiť ochranu dýchacích ciest, dezinfikovať si ruky a dodržiavať odstup.

„Som optimista,“ hovorí Bitton, „máme vakcíny, máme respirátory, zavedené dištančné pravidlá, naučili sme sa osobnej hygiene a ak tieto veci budeme dodržiavať aj naďalej, máme obrovskú šancu zaistiť bezpečnosť sebe a ostatným aj v budúcnosti, hoci musíme počítať s určitými obmedzeniami na dobu neurčitú.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: You’re vaccinated. Now what?, Popular Science, 10.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár