Signal alebo Telegram? Čo by ste mali vedieť, keď odchádzate z WhatsAppu

Komunikačnú aplikáciu WhatsApp opúšťajú milióny používateľov, prechádzajú ku konkurenčnému Signalu alebo Telegramu. Apple totiž upozornil na to, že WhatsApp o svojich dvoch miliardách používateľov zhromažďuje rozsiahle množstvo metadát. WhatsApp navyše vydal neočakávanú zmenu obchodných podmienok pre všetkých svojich používateľov. Údajne chceli uľahčiť obchodným zákazníkom Facebooku komunikáciu a predaj používateľom WhatsAppu. Zmenu však vysvetlili tak neohrabane, že sa okamžite ujalo, že WhatsApp bude zdieľať súkromné dáta svojich používateľov s Facebookom, z čoho najviac ťažili práve Signal a Telegram.

Hlavné výhrady voči WhatsAppu sú v zbere metadát, teda informácií kto, kedy a kam správu posiela. WhatsApp spopularizoval koncové šifrovanie, v ktorom len odosielateľ a príjemca môžu čítať obsah správ. Navyše bránil používanie tohto zabezpečenia aj napriek snahám zákonodarcov. Najznámejším prípadom ohrozenia bezpečnosti WhatsAppu je domnelý izraelský spyware z roku 2019. Vždy však išlo o útok na telefóny, nie o slabosť vo vlastnej infraštruktúre WhatsAppu. Bezpečnosť Signalu je na vyššej úrovni, hoci používa rovnaký šifrovací protokol. Signal je úplne opensourceový, jeho potenciálne slabiny tak môžu skúmať ľubovoľní záujemcovia.

Obe aplikácie sú zabezpečené koncovým šifrovaním. Najväčšia bezpečnostná slabina WhatsAppu spočíva v možnosti ukladania histórie četu bez koncového šifrovania v cloude Google alebo Apple. Signal takú možnosť neponúka. Telegram ponúka koncové šifrovanie ako možnosť voľby „súkromného četu“, kedy používateľ môže obísť cloud Telegramu, nemožno to však rozšíriť na skupiny. Technicky má Telegram prístup k vašim správam. Šifrovací protokol užívaný Telegramom je súkromný a len čiastočne opensourceový.

Signal kritizovali kvôli používaniu telefónnych čísel ako primárnej identifikácie, napriek tvrdeniu, že nezhromažďuje dáta spojené s číslom. Terčom kritiky sa stala aj funkcia upozorňujúca na pripojenie kontaktu používateľa k aplikácii. Signal uisťuje, že priraďovanie nových používateľov k telefónnym kontaktom je anonymné. Pre ešte väčšie súkromie môžete zvoliť napríklad Threemu, ktorá nepotrebuje ani telefónne číslo a je tak úplne anonymná.

Tommy Mysk, ktorý okrem iného upozornil na to, že čínsky TikTok pristupuje do clipboardu telefónu svojich používateľov, varuje, že každá aplikácia, ktorá rozširuje svoje funkcie, bude napokon riskovať súkromie a bezpečnosť. To je teraz problém WhatsAppu aj ostatných. Telegram však z tohto porovnania vychádza najhoršie. „Ponúka funkcie ako verejné kanály a mieša metódy zasielania správ s koncovým šifrovaním s ostatnými metódami, ako sú bežné čety a kanály, ktoré šifrované nie sú,“ tvrdí Mysk. „Väčšina ľudí nerozozná rozdiel a zvolí si menej bezpečnú funkciu,“ dodáva. Výskumník tiež varuje, že podľa jeho najnovšieho výskumu, môže mať v porovnaní s ostatnými koncové šifrovanie Telegramu podstatné slabiny.

Telegram je riadený a dotovaný ruským miliardárom Pavlom Durovom. Na počiatku bola táto platforma známa ako ideálna voľba pre disidentov a odporcov režimu, ale aj pre zločincov a extrémistov. Aj napriek nedostatkom v nastavení koncového šifrovania a skutočnosti, že spoločnosť má k dispozícii dešifrovacie kľúče, Telegram tvrdí, že na to, aby sa správy dali dešifrovať, sú potrebné kľúče z rôznych jurisdikcií. Žiadny štát by nemal byť schopný Telegram donútiť správy rozkódovať.

Signal založil bezpečnostný analytik vystupujúci pod pseudonymom Moxie Marlinspike. Až do roku 2018 bola táto platforma celkom úzko zameraná, lenže potom jeden zo zakladateľov WhatsAppu Brian Acton opustil Facebook a do Signalu nalial 50 miliónov dolárov, aby z neho spravil mainstreamovú aplikáciu. Pred zásahom Actona bol Signal dosť ťažkopádny, to sa však zmenilo a jeho používateľské rozhranie a funkcie sú WhatsAppu rovnocenným súperom.

Telegram vlastní súkromník a hovorí sa o jeho možnom vstupe na burzu, ktorý by mu pomohol vo financovaní, kým Signal stále funguje ako nezisková organizácia. Prevádzkovať globálny messenger s desiatkami miliónov (Signal) a stovkami miliónov (Telegram) používateľov nie je lacné. Teraz väčšina financií pochádza od miliardárov a z darov, to však zrejme nebude stačiť.

Zameranie Facebooku na zber a spracovanie dát je určite v rozpore so zásadami bezpečného a súkromného zasielania správ. Zdá sa tiež jasné, že WhatsApp sa vydal smerom ku komerčným službám, nakupovaniu a plateniu. Facebook plánuje spojiť WhatsApp s facebookovým Messengerom a Instagramom, čo z hľadiska bezpečnosti pre používateľov nie je dobrá správa. Ak nerátame iMessage od Apple, môže s WhatsAppom v počte používateľov súperiť len Telegram. Ten ich má v súčasnosti okolo 500 miliónov. Signal má status neziskovej organizácie. Väčšina ľudí však od WhatsAppu odíde skôr späť k SMS správam a k ďalším nezašifrovaným aplikáciám.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Signal-vs-telegram-tri-veci-ktere-byste-meli-vedet-nez-opustite-whatsapp/, forbes.cz; 22. 1. 2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply