Šikanovanie redaktora Zem&Vek a jeho partnerky

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Dnes sme sa vracali z Moskvy z konferencie Náboženstvo a svet. Po ceste sme sa zúčastnili na ukončení motocyklistickej sezóny Nočných vlkov. Máme z Moskvy tie najlepšie zážitky. V delegácii boli dvaja Slováci, jeden Rus a dvaja občania Srbska, teda ja a moja partnerka. Po prílete na letisko v Bratislave Slováci prešli cez pasovú kontrolu bez problémov, ale polícia dala na bok občana Ruska, ktorý je redaktorom Hlavných správ, mňa a moju partnerku.

Redaktora HS začali verbálne napádať a šikanovať. Povedali mu, že má falošný pas, že musí byť terorista a snažili sa vyprovokovať hádku. Držali ho tam bezdôvodne a po troch hodinách ho bez vysvetlenia nechali odísť. Potom prišla na rad moja partnerka. Doslova ju chytili do pasce. Ona si totiž v júli požiadala o pobyt na Slovensku. Zaplatila 175€ kolok a čakala. Cudzinecká polícia má zo zákona 90 dní, aby pobyt vybavila. Po tri a pol mesiaci jej polícia poslala list na slovenskú adresu pobytu. V dobrej viere, že jej prišlo vyrozumenie, že si má prísť po kartičku, prišla na Slovensko. Avšak, policajti jej listom oznámili, že konanie prerušili, lebo im chýba vyjadrenie úradu práce (ktoré sa vôbec nevyžaduje). Tak sme odleteli do Moskvy, nikto nerobil problémy, ani maďarská ani slovenská hraničná polícia, až pri návrate jej povedali, že vraj o 4 dni prekročila povolený počet dní pobytu v Schengene. Tak ju dali do zadržiavacej miestnosti na letisku a dali jej na výber: buď dostane najesť a zajtra ju pošlú späť do Moskvy, alebo si kúpi letenku do inej destinácie a jedlo si má zohnať sama. Keďže z Bratislavy nelieta nič do Belehradu, ponúkli jej Niš, Sofiu alebo Skopje. Do prvých dvoch neletí nič v najbližších dňoch, tak ju pošlú do macedónskeho Skopje a budiú sa tváriť, že „problém“ vyriešili demokraticky a v súlade so zákonom. Márne budem hovoriť, že sme pri letisku mali zaparkované auto a že by sme Schengen opustili do troch hodín. Policajti rozhodli, že si ju tam nechajú do zajtra večera, prinútili ju vysoliť 300€ za letenky do Skopje (kam priletí o polnoci), tam si bude musieť zaplatiť ubytovanie, nájsť odvoz do Belehradu a ja sa budem musieť dostať naspäť po auto, ktoré je zaparkované 500 m od letiska v BA. Mimo Schengenu bude musieť zostať ďalšie tri mesiace, takže nemá šancu ovplyvniť proces udelenia pobytu na Slovensku a zrejme príde aj o sľúbenú prácu, ktorá s tým pobytom súvisí. Vzhľadom na ochranu osobných údajov však úrad práce nikomu inému než jej nevysvetlí, prečo polícii nedodal údajne potrebné stanovisko.

Nehovoriac o tom, že mňa ani nás neplatí Soros, a tak sme si na tie letenky museli požičať peniaze, ktoré neviem kedy ani ako našetríme a vrátime. Opýtal som sa policajtov, či sú vždy tak nezmyselne striktní, alebo je za tým niečo iné, jedni sa usmievali, druhí sa tvárili urazene. Milica mi písala, že je jej „cela“ celkom slušná, akurát tam nemá uterák, fajčenie je zakázané a policajti sa jej vysmievajú, že načo žiadala o pobyt na Slovensku, keď nemá peniaze ani na pokutu za fajčenie.

Je to 25-ročná baba, ktorá prvý raz v živote letela. Prvý raz bola aj v Moskve. Jej jediným prehreškom je, že sa pozná so mnou. A slovenská humánna polícia by ju bola schopná poslať do Ruska, kde nikoho nepozná, neorientuje sa tam, neovláda jazyk a nemá tam kde byť. Pritom ju vyháňa zo Slovenska, z ktorého sa do tej Moskvy dostala, hovorí slovensky, pracovala tam, pozná tam ľudí a legálne a slušne si požiadala o pobyt. My vieme, že tu nejde o ňu, ale o spravodajskú hru na naše zastrašenie, odradenie a znechutenie.

Ratko Sudecký

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár