Šíreniu eboly v Európe sa nedá vyhnúť

Add Comment

Rozšíreniu vírusu ebola v Európe sa nedá vyhnúť, uviedla vo svojom vyjadrení Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) krátko po oznámení objavenia sa štyroch nových prípadov v Španielsku.

Prípady „dovozu choroby,“ aký sa stal v Španielsku, sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytnú aj v budúcnosti,“ povedala pre agentúru Reuters európska riaditeľka WHO Zsuzsanna Jakabová.

Vedci predpovedajú 75-percentnú pravdepodobnosť, že sa prípad nákazy ebolou vyskytne do konca októbra vo Francúzsku a 50-percentnú pravdepodobnosť, že sa choroba objaví do tohto času aj vo Veľkej Británii.

Najnebezpečnejším činiteľom, prispievajúcim k šíreniu choroby, je správanie sa vírusu. Jej príznaky zastihnú ľudí bez toho aby o chorobe predtým vedeli. Uplynie celá 21-denná inkubačná doba, počas ktorej osoba infikovaná ebolou nemá doslova žiadne viditeľné známky ochorenia.

Táto situácia sa navyše komplikuje režimom voľného pohybu osôb v EÚ – doslova ktokoľvek môže nakaziť kohokoľvek, s kým sa dostane do kontaktu počas cestovania z jednej krajiny do druhej.

„Nie je celkom možné vyhnúť sa tomu, že sa takéto incidenty v budúcnosti stanú, a to kvôli rozsiahlemu cestovaniu z Európy do postihnutých krajín a naopak,“ povedala Jakabová.

WHO doteraz nezaviedla žiadne obmedzenia na linkách do krajín najviac postihnutých ebolou. Kým British Airways a Emirates tam už nelietajú, Air France pozastavila lety len do Sierra Leone a do Libérie, Guinei a Nigérie zatiaľ naďalej lieta (hoci leteckým posádkam nedávno ponúkla možnosť lety do týchto miest odmietnuť).

Navyše, pacienti, ktorí sa ochorením nakazili v západnej Afrike, sa vrátili liečiť do svojej vlasti – ako napríklad dvaja misionári, ktorí v septembri zomreli v Španielsku – jeden z nich nakazil 44-ročnú španielsku zdravotnú sestru, ktorej diagnózu potvrdili tento pondelok.

Zdravotnícki úradníci v Madride oznámili, že po potvrdení diagnózy tejto sestry hospitalizovali pre podozrenie z nákazy ebolou už ďalších troch ľudí.

„Sestra sa teraz lieči infúziami obsahujúcimi protilátky od pacientov, ktorí sa vírusom nakazili skôr. Teraz monitorujeme približne 22 ľudí, ktorí boli podľa našich informácií v kontakte so ženou, médiami prezývanou „španielska ebola sestra“,“ povedali madridskí zdravotnícki úradníci novinárom.

WHO však uviedla, že kontinent je na zvládnutie ochorenia dobre pripravený.

„Stáva sa to,“ povedala Jakabová. „Najdôležitejšou vecou podľa nášho názoru je, že v Európe je riziko ešte stále nízke a najmä to, že západná časť európskeho regiónu je z celého sveta najlepšie pripravená zareagovať na vírusové hemoragické horúčky, vrátane eboly.“

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis