Sklamaná generácia – 30 rokov po prevrate

· Čas čítania: 7 min.
foto: TASR

Sokrates už pred 2500 rokmi ľudstvo varoval slovami: „ Demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť vyhovieť všetkým, vznikne tyrania horšia, než dokáže najhoršia monarchia alebo oligarchia“. Za tieto slová bol starogrécky filozof odsúdený na smrť.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Nástup demokracie so sebou v dejinách prinášal ľuďom nádej. Či už v otázkach slobody, práv alebo v zlepšení životnej úrovne. Podobne tomu bolo i u nás, kedy sme v príchode demokracie na územie postkomunistickej krajiny videli ideály v súkromnom i celospoločenskom rozvoji. S nadšením sme štrngali kľúčmi na námestiach a v prvých slobodných voľbách sme si zvolili našich demokratických spasiteľov. S odstupom času tridsiatich rokov môžeme vidieť výsledky nášho úsilia o zmenu k lepšiemu. Nežná revolúcia z roku 1989 však so sebou priniesla nejedno sklamanie.

Predstaviteľkou sklamanej respektíve oklamanej generácie je aj pani Katka Kokoruďová, ktorá bola členkou najvyššej federálnej volebnej komisie v roku 1990. Oslovila našu redakciu, pretože cítila potrebu vyrozprávať svoj príbeh o nenaplnenej nádeji v lepší život v demokracii.

Pani Katka pochádza z Nitry. Jej otec bol novinár František Schingler s ktorým spoločne s rodinou prežila časť života v Prahe. Dnes invalidná dôchodkyňa bola celý svoj život ambiciózna žena so zdravou dávkou rebélie v srdci. Nikdy nepatrila medzi osoby ľahko manipulovateľné, o čom svedčí aj jej vzdor proti systému, keď sa ako mladá rozhodla odísť z mesta, kde pracovala, aby žila ústraní, v malebnej časti krajiny na východe Slovenska. Tu sa v pomerne neskorom veku zoznámila so svojím už nebohým manželom, s ktorým majú syna.

Počas života vystriedala niekoľko zamestnaní, na ktoré rada spomína. Jej komunikatívnosť ju priviedla až k postu asistentky p. Rybárika, ktorý bol jedným zo zakladateľov tzv. Svobodného Bloku, v rámci ktorého kandidoval so svojou stranou (Strana Slovenskej neutrality) v roku 1990 do parlamentu. Šlo o stranu opierajúcu sa o západný konzervativizmus, ktorej cieľom bola primárne slobodná ekonomika. Strana sa síce toho roku do parlamentu nedostala, pani Katka sa však vďaka jej vzniku dostala k voľbám bližšie než plánovala. Bola delegovaná za členku najvyššej federálnej volebnej komisie, ktorej úlohou bolo počas výjazdov kontrolovať jednotlivé volebné obvody. Členovia tejto komisie boli vyberaní na základe profesných kritérií, ktoré Katka spĺňala vďaka svojej schopnosti pracovať s počítačom. Spomína si na exkurziu v Slovenskom štatistickom úrade, ktorá bola zorganizovaná pre členov komisie, za účelom objasnenia systému spočítavania hlasov.

Presvedčili nás, že technika je tak dokonalá, že manipulácia s výsledkami volieb je nemožná. Dodnes verím tomu, že samotný výsledok volieb nebol zmanipulovaný, ale ľudia áno“, začína objasňovať svoje rozhorčenie prameniace zo slepej dôvery v slobodný štát.

Socialistický režim menil charakter ľudí a do mládeže zasial dôveru v štátnosť. Jednoducho, žili sme v dobe, kedy sa nenosilo kritické zmýšľanie a nikto to ani nepokladal za potrebné. Politici, kňazi a učitelia boli vážené osobnosti a keď povedali, že veci sa majú tak, či onak, verejnosť im plne dôverovala, a tak postupne sme privolili postupnú západnú infiltráciu bez schopnosti sa brániť “.

17. november nebol deň, ale proces

Nedávno som napísala do televízie, ktorá má vo svojej produkcii seriál, kde vystupujú bežní ľudia z mojej generácie, a ponúkajú svoje pohľady a názory na časy dnes už minulé. S nádejou na objektivitu verejnoprávneho média som ich pozvala na návštevu, aby som sa o svoje poznatky podelila. Cítila som ale počas nakrúcania stres a zhon a akoby podsúvanie názorov. Keď mi položili otázku, čo vravím na 17.november, nadobudla som pocit, že nechápu na čo sa ma pýtajú. 17. november nebol predsa deň, šlo o proces, ktorý sme všetci vnímali. Šlo o zmenu, ktorá sa dotkla našich každodenných životov, šlo o ideály a vieru v ich uskutočnenie no a v neposlednom rade o sklamanie, ktoré nastalo“.

 Spomínate si, v akej viere ste v ten deň prišli na námestie ?

To bolo toľko sľubov. Verila som, že nájdem lepšie uplatnenie, rozšíri sa mi možnosť zamestnať sa a budem sa mať dobre. V zmysle ekonomickej samostatnosti. Realita však bola úplne iná. Mnoho ľudí prišlo o zamestnanie, rozpadli sa štátne podniky, prešli do rúk súkromníkov. Skrachovali aj továrne, domáce družstvá. Otvorili sa hranice, čím umožnili  síce vycestovať  z krajiny, čo nám ale bez kapitálu nebolo v konečnom dôsledku nič platné. Klesla úroveň školstva, o zdravotníctve ani nehovoriac. Vadilo nám čakať u lekára v rade dve hodiny, no a dnes čakáme štyri. Jednou vetou katastrofa“.

Ospravedlnenie

Čo však pani Katku roky ťaží pri srdci je, že cíti zodpovednosť za to, kde sa Slovensko ocitá dnes. A to v stave, v ktorom sa začínajú napĺňať Sokratove slová o demokracii : „Chudobní budú chcieť časť majetku bohatých, mladí práva starých, ženy práva mužov, cudzinci práva občanov, zločinci budú chcieť obsadiť verejné funkcie a demokracia im to umožní“.

„Mrzí ma, že som vtedy nesledovala politiku viac. Bola však taká doba. Ľudia mysleli na prácu, rodinu a ako som spomínala, v politikoch bola plná dôvera a neuvažovali sme nad tým, či a prečo by nás niekto klamal alebo manipuloval. Šlo bohužiaľ o slepú dôveru a ja cítim potrebu po rokoch vysloviť ospravedlnenie, že i ja som svojou nezodpovednosťou prispela k tomu, že dnes sa rútime do väčšej totality než kedykoľvek predtým“.

 Spoločný menovateľ manipulácie – médiá

Tak ako dnes, tak i v časoch prevratu mali médiá na ľudí obrovský vplyv. Rádio, televízia, plagáty, letáky, divadlo. Aj z toho dôvodu pani Katka za hlavného manipulátora tej doby označuje mainstream. „Vlastne sa od vtedy v tejto oblasti takmer nič nezmenilo“, dodáva sklamane. Pani Katka vo svojom dôchodcovskom veku skvele ovláda výdobytky modernej techniky a sleduje dianie na politickej scéne doma i vo svete prostredníctvom internetu.

Sloboda je relatívny pojem

 Azda najväčším mantinelom pre vysnívanú slobodu sľubovanú v roku 1989 sa stal vstup Slovenska do Európskej Únie v roku 2004. Od tej doby metódou owertonovho okna prijímame diktát čoraz širších rozmerov od mocnosti, akurát v inom obale než bola tá, z pod ktorej sme sa túžili vymaniť. O slobode už môžeme dnes iba polemizovať. Uplatňuje sa názorová cenzúra a žijeme upísaný dlhom nadnárodným inštitúciám. Pojem sloboda sa tak stáva viac relatívnym než reálnym.

Vznik nových liberálnych strán, ktoré sa tak radi oháňajú pojmami ako hodnoty a česť si zrejme ani neuvedomujú, čo to tie hodnoty vlastne sú a že vychádzajú z morálky a tá vychádza z Božích desatoro, ktoré sú zrejme politikom v našej kresťanskej krajine neznáme“, dodáva na záver.

Počas nášho rozhovoru sme s pani Kokoruďovou prebrali viacero aktuálnych celospoločenských tém. Nostalgicky spomínala na dobu pred rokom 1989 a vykreslila obraz o svojom živote po revolúcií. Ukázala nám pamätné fotografie zo 17. novembra, spomedzi ktorých nás zaujali najmä tie zobrazujúce transparenty v uliciach. Vidieť sme mohli napríklad heslá aktivistov Greenpeace, počítačových firiem, a heslá transparentov v nemeckom jazyku. K samotným parlamentným voľbám z roku 1990 má bývala členka volebnej komisie odložených niekoľko výstrižkov z novín a dnes sa na priebeh volieb a účasť voličov pozerá inými očami ako pred tridsiatimi rokmi.

Pani Katka je jednou z mnohých zo svojej generácie, ktorí cítia sklamanie z toho, čo bolo sľubované a nikdy sa nenastalo. Je jednou z tých, čo stáli na námestiach a verili v slobodu. Jednou z tých, čo sa cítia ukrivdení a podvedení. No a v neposlednom rade, je Katka predstaviteľkou skupiny, ktorá neignoruje, a nenechá sa manipulovať jedinými možnými všeobecne prijatými názormi. Sme jej vďačný za záujem podeliť sa o svoje skúsenosti s našimi čitateľmi.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár