Skupiny G7 a BRICS zápasia o globálnu hegemóniu

Medzinárodný menový fond v apríli oficiálne  potvrdil, že Čína a India ako v minulosti rozvíjajúce ekonomiky, budú z dôvodu prognózovaného  5 až 6 percentného ročného rastu HDP pre budúci vývoj globálnej ekonomiky asi najdôležitejšie. Doterajší jej ťahúňmi ako USA, Veľká Británia a štáty EÚ, budú podľa názoru MMF z dôvodu energetickej, inflačnej a dlhovej krízy v tomto roku skôr stagnovať, v budúcom roku sa však počíta s nepatrným ich rastom. Čo uvedená prognóza znamená pre krajiny G7 a BRICS, ako aj budúce postavenie amerického dolára, ako svetovej rezervnej meny? Podľa posledných údajov pripadá na spoločenstvo BRICS 31,5 percenta svetového HDP, zatiaľ čo na G7 už len 30,7 percenta a tento rozdiel sa aj podľa MMF bude prehlbovať. Na začiatok si teda pripomeňme, že skupina G 7 vznikla v roku 1974 ako spoločenstvo vtedy najvyspelejších ekonomík sveta, ktorej členmi sú USA, Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Kanada a Taliansko. V roku 2006 bolo na summite v Rusku prijaté za riadneho člena aj Rusko, ktorého členstvo však bolo v roku 2014 z dôvodu krymskej anexie pozastavené. Na summitoch najvyšších predstaviteľov členských štátov G7 sa dnes okrem iného prejednávajú aj západné sankcie voči Rusku, ako aj snaha o jednotný postup voči narastajúcemu vplyvu Číny na svetové dianie.

Nová rozvojová banka nebude centrálna banka

Pokiaľ ide o koalíciu BRICS, ktorú v roku 2001 pôvodne založili 4 krajiny a síce Brazília, Rusko, India Čína a až v roku 2010 sa jej členom stala Južná Afrika, sa počtom 3,2 miliardy občanov bude podľa spomínaného názoru aj MMF najviac podielať na budúcom globálnom raste ekonomiky, s dopadom aj na jej geopolitické postavenie. Do BRICS sa dnes o členstvo hlási celý rad krajín ako Argentína, Brazília, Saudská Arábia, Indonézia, Nigéria, Senegal, ale aj Spojené arabské emiráty, ktoré a to treba zvlášť zdôrazniť, zaujímajú aj počas Ruko-ukrajinského konfliktu, voči Rusku skôr neutrálne stanovisko. V roku 2010 bola v rámci BRICS založená Nová rozvojová banka so sídlom v Šanghaji, na čele s bývalou brazílskou prezidentkou Dilma Rousseffova, čo sa pokladá za alternatívu Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu. Táto ponúka spoluprácu na princípoch obojstrannej výhodnosti bez presadzovania amerických záujmov. Dôkazom je, že požičiava peniaze aj rozvojovým ekonomikám v národnej mene úverového dlžníka. Za terajším rastom BRICS treba predovšetkým vidieť narastajúci globálny ekonomický rast čínskej a v poslednom období aj indickej ekonomiky.

Nový platobný systém je nezávislý od SWIFTu

Skupina štátov BRICS získava z rôznych dôvodov na popularite, dôkazom čoho je tohtoročný vstup Egypta, Etiópie, Iránu, Saudskej Arábie ako aj Spojených arabských emirátov. Keďže o vstup majú záujem ďalšie štáty, bude sa musieť vypracovať štatút budúcich podmienok spolupráce, s čím sa doteraz nepočítalo. O tom, že spoločenstvo bude chcieť oslabiť dolár sa hovorí dlhodobo, zatiaľ sa tento oslabuje skôr kvôli „ západným sankciám“, ktorých súčasťou bolo zmrazenie ruských devízových rezerv v amerických bankách. Prečo? Viaceré štáty dostali „strach“, že obdobne by západ mohol postupovať aj voči nim, keď by sa v ich politickom smerovaní niečo zmenilo a preto sa rozhodli výrazne znížiť objem svojich obchodov predovšetkým v predaji ropy v amerických dolároch, ktorého objem už v medzinárodných platbách výrazne poklesol. S ešte äčším pokles môžeme čakať v prípade, že do rutinnej prevádzky sa podarí zaviesť platobný systém BRICS Bridge, nezávislý do platobného systému SWIFT, v ktorom sa ale nebude nič platiť v amerických dolároch.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár