Skúška charakteru nového talianskeho hrdinu

Tagged With: , , , , Add Comment

Ak by sme si teraz na sklonku roku položili otázku, ktoré európske osobnosti v ňom zanechali najvýraznejšiu stopu, nechýbala by trojica Vladimir Putin, Viktor Orbán a Matteo Salvini.

Keď Matteo Salvini vstupoval v roku 1990 do Ligy Severu, boli pre ňu „cudzími elementmi“ v prvom rade privandrovalci z talianskeho juhu. Mladý Matteo zanechal univerzitné štúdium politických vied a histórie, aby sa vrhol do straníckej žurnalistiky a komunálnej politiky. Začínal v rodnom Miláne a rýchlo stúpal nahor. Prešiel poslaneckými funkciami na rôznych úrovniach vrátane Európskeho parlamentu, talianskej poslaneckej snemovne i senátu. Cestu k úspechu mu nevydláždili konexie v podnikateľských kruhoch jeho otca, ale bystrý um a pôsobivá výrečnosť.

Je pochopiteľné, že proti nemu spriadajú intrigy, aby ho znemožnili, vtiahli do pasce, zasypali ho špinou či vyrobili nejakú zničujúcu kauzu. Potrebujú ho zlomiť alebo aspoň nalomiť, aby ohol chrbát a dal si nasadiť obojok. Súri ich čas, pretože ho nedržia na uzde a on si voľne chodí medzi ľudí, debatuje na verejných zhromaždeniach, počúva návrhy a plní sľuby, ktoré dal. Nie je to tak dávno, čo prinútili k poslušnosti odvrávajúceho gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a ten zo dňa na deň začal zobať z ruky všemocnej tzv. Trojky zloženej z Medzinárodného menového fondu, Európskej komisie a Európskej centrálnej banky.

Z úderov proti Matteovi Salvinimu, o ktorých sa vie a mohli by mu uškodiť, spomenieme dva. Najnovší pochádza zo začiatku novembra, keď priateľka, s ktorou žil tri roky, 35-ročná herečka a moderátorka Elisa Isoardiová, na sociálnej sieti oznámila, že sa s ním rozchádza.

Starší pochádza zo začiatku septembra, keď súd v Janove povolil štátnej prokuratúre podniknúť kroky na vymáhanie prostriedkov, ktoré najvyššie vedenie Ligy Severu spreneverilo v rokoch 2008 – 2010. Ak by strana musela vrátiť inkriminovanú sumu 49 miliónov eur celú a naraz, zbankrotovala by. Je dosť možné, že zástupcovia globálnej oligarchie nadviazali so Salvinim, ktorý vedie Ligu Severu od decembra 2013 (a teda nemá so spreneverou nič spoločné), pragmatické rokovanie. Talianska tlačová agentúra Ansa vydala 18. septembra správu, že prokuratúra sa dohodla s právnikmi Ligy na splátkovom kalendári. Dlhovanú sumu 49 miliónov eur bude Liga vracať až príliš pohodlnou čiastkou 50-tisíc eur mesačne, čo činí len 600-tisíc eur ročne. Splácanie sa natiahne na viac ako 81 rokov a verejnosť sa len tak ľahko nedozvie, či dohoda obsahuje tajné klauzuly politického rázu. Ako by sa zachoval obľúbený Matteo Salvini, keby sa postavil na čelo pripravovanej Aliancie národných síl v Európskom parlamente a veritelia by ho poverili „obrúsením jej hrán“?

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-december-2019

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis