Slniečkárskej scenáristke chýbajú v seriáli “Černobyľ” černošskí herci

Obrázok: HBO

Najviac diskutovaným televíznym seriálom je v asi v súčasnosti “Černobyľ”, vytvorený britskou produkciou stanice HBO. Reakcie naň sú rôzne, ale tá, o ktorej vám chceme povedať, je absurdná a zarážajúca, hoci na absurdnom myslení pomýlených slniečkárov už nie je nič nové. Trend obsadzovať vo filmoch v rámci multi-kulti ideológie farebných hercov do rolí bielych historických postáv, sa takisto šíri ako mor. I keď autori a producenti “Černobyľu” mu našťastie nepodľahli.

Avšak podľa začínajúcej herečky a scenáristky Carly Maria Sweetovej, ktorá tweetovala, že v Spojenom kráľovstve existuje „toľko farebných hercov“, ktorí „by boli skvelí“, by to nemalo byť dôvodom na to, aby čiernych a hnedých hercov neobsadili.

“Pozrela som sa na dva diely Černobyľu, je to dosť dobré! Len mi niečo napadlo … Chápem, že všetky postavy boli v skutočnom živote belosi, ale tiež hovorili s ukrajinským akcentom. Ale tu sú herci s prízvukmi z celej Veľkej Británie. Takže keď nie je dôveryhodné toto, prečo by v seriáli nemohli byť černosi?”, napísala Sweetová.

Sweetová sa cítila „sklamaná“, keď videla „ďalší populárny seriál s masívnym obsadením“, podľa ktorého to „vyzerá, že ľudia inej pleti neexistujú.“ Po spätnej reakcii status zmazala a svoj účet zablokovala pre verejnosť.

Len na objasnenie situácie, seriál “vyzerá ako vyzerá”, pretože sa tvorcovia snažili byť autentickí a chceli vytvoriť skutočnú atmosféru. Netreba dodávať, že Sweetovej tweet neostal bez povšimnutia.

“Ľudí inej pleti si nevidela, pretože tam nie sú!”, napísal jeden z komentujúcich. Ďalší užívateľ napísal, že herci boli vybraní z toho istého dôvodu, prečo Martina Luther Kinga pravdepodobne nebude nikdy hrať biely človek – pretože bol čierny.

Sweetová síce v inom tweete uznala “nedostatok” ľudí inej pleti v ZSSR, ale podľa nej, keďže to bola britská produkcia, tvorcovia mali na presnosť zabudnúť a mali vybrať rôznorodejšie vyzerajúce obsadenie. Podľa nej emócie ako strach, panika a smútok môžu byť „komunikované rovnako účinne ľuďmi inej farby pleti“, čo jej tu úplne chýbalo.

Zdroje: RT, HS

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply