„Sloboda prejavu má svoje limity!“ volá Merkelová po cenzúre

Tagged With: , , , , Add Comment

Máme slobodu prejavu,“ začala vykonávateľka migračnej architektúry prejav k nemeckému Bundestagu. „Všetkým, ktorí tvrdia, že už nemôžu vyjadriť svoj názor, hovorím im: Ak vyjadríte výrazný názor, musíte žiť s tým, že vám budeme odporovať. Vyjadrenie názoru neprichádza zadarmo!“ varovala zlovestne za potlesku zhromaždených politikov.

Sloboda prejavu má svoje limity. Tieto limity začínajú tam, kde sa začína šírenie nenávisti. Začínajú tam, kde je porušená dôstojnosť iných ľudí!“ pokračovala a divoko gestikulovala. „Tento parlament sa postaví a musí sa postaviť proti extrémnym prejavom. V opačnom prípade už nebude naša spoločnosť slobodná,“ uzavrela, dostatočne protirečivo. Pripája sa tak k slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá by tiež rada zakazovala pre jej okruh ideologických priateľov neprípustné názory: „Zároveň (sloboda prejavu) má svoje hranice, pokiaľ zasahuje do práv alebo právom chránených záujmov iných osôb. A v tomto kontexte je legitímne hľadať nástroje na dosiahnutie rovnováhy medzi slobodou prejavu a prípadným zásahom do práv.“ Pripustila tak cenzúru a vymenovala okolnosti, za ktorých je podľa nej prípustná.

Ako je však známe, tzv. nenávistné výroky sú vždy definované osobami pri moci, ktoré majú právomoc vydávať zákony proti opačným názorom. Štát by teda nikdy nemal stanovovať hranice „prijateľnej reči,“ lebo tento krok môže náležite zneužiť v mene „slobody“. Aká bude sloboda, keď „právo reči“ by sa vzťahovalo iba na reč alebo slová, ktoré štát nepovažuje za extrémne alebo urážajúce dôstojnosť druhých?

Pramene:

[1] Angela Merkel is not known for her passion. But in this fiery speech about freedom of expression…; účet: DW Politics; Twitter, 27.11.2019

[2] Angela Merkel Says Freedom Of Speech Must Be Curtailed To Keep Society Free; Zero Hedge, 30.11.2019

[3] Čaputová proti V4? Opravila slová Zemana, veľmi zvláštne; Parlamentné listy, 4.10.2019

[4] Merkel Gives Speech Attacking Free Speech; autor: Bronson Stocking; The Townhall, 29.11.2019

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis