Sloboda slova po americky: Facebook zrušil rozhovor s Trumpom

Foto: Fox News

Je to zaujímavý kolotoč. Vo viacerých krajinách politické orgány, štátne úrady cenzurujú média, môžu ich zakázať, alebo vymazať nejaké informácie. Na druhej strane, aj média môžu „rušiť“ politikov a úplne kašlú na slobodu slova, o ktorej neustále sami kričia. Jedným z najpozoruhodnejších príkladov je uvalenie totálnej cenzúry niektorých svetových médií na bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa. Nuž, keď už cenzurujú a „zakazujú“ bývalého amerického prezidenta, tak čo k tomu dodať?

Mimochodom, „zakazovali“ ho dokonca už vtedy, keď bol vo funkcii. Aj v minulosti sa stávalo, že niektoré sociálne siete, ako napríklad Facebook a Twitter, vymazávali príspevky Donalda Trumpa. Najnovšie Facebook vymazal zverejnený rozhovor z Donaldom Trumpom. Pikantériou je, že dokonca to nebola správa alebo úvaha samotného exprezidenta, ale iba rozhovor s ním. Ale aj v tomto prípade cenzúra bola nemilosrdná a rozhovor bol odstránený z tejto sociálnej sieti. O tomto prípade informovala americká televízna stanica Fox News.

Tento rozhovor s exprezidentom USA urobila v rámci svojej online šou manželka jeho syna, Lara Trumpová. Tento rozhovor umiestnila na Facebooku, ale Facebook tento rozhovor odstránil. Vedenie sociálnej siete vysvetlilo, že nemieni pripúšťať zverejnenie príspevkov, v ktorých odznejú vyhlásenia bývalého prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Podotklo, že na stránky prispievateľov, ktoré budú šíriť podobné informácie, sa budú uvaľovať reštrikcie, alebo dokonca budú vymazané.

Americká televízna stanica Fox News, ktorá tento rozhovor s Trumpom na Facebooku predsalen zachytila ešte pred jeho odstránením uviedla, že v tejto relácii Trump potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre v prezidentských voľbách v roku 2024. Tiež prezradil, že onedlho usporiada míting pre svojich prívržencov. Fox News informovalo, že exprezident neuviedol podrobnosti kde a kedy mieni usporiadať tento míting.

Fox News pripomenula, že posledné týždne počas svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta USA, bol Donald Trump zbavený možnosti zverejňovať svoje príspevky na Facebooku a Instagrame. Dané sociálne siete reagovali tak na udalosti 6. januára, keď priaznivci vtedy ešte platného prezidenta USA, protestovali pred budovou Kongresu USA a potom do nej vtrhli.

Facebook a Instagram, ako aj niektorí politici v USA, obvinili Trumpa z organizácie týchto nepokojov. Nepočkali na verdikt súdu, ani si nespomenuli na prezumpciu neviny a rozsudok vyniesli podľa vlastného úsudku: Trump je vinný a basta. A v rámci tohto vlastného „rozsudku“ ho zbavili práva zverejňovať svoje príspevky na sociálnych sieťach. Zaujímavosťou je, že vina Trumpa z organizácie nepokojov mu nebola dodnes dokázaná a určite ani nebude. Ale sociálne siete už majú vlastný „súd“, ktorý už vyniesol rozsudok o Trumpovi.

Zaujímavá situácia. V niektorých krajinách vláda, štátne úrady a rôzne inštitúcie cenzurujú a obmedzujú média, ale aby tieto európske a americké média dokázali a mohli ochotne scenzurovať a zbavovať práva slova aj samotného prezidenta USA, je prinajmenšom podozrivé.

A dnes, tohto najsilnejšieho človeka na svete, môže jeho základných ľudských práv pokojne zbavovať kdejaká sociálna sieť. Teda pozor, svetová sieť. Nuž, tak ako istá „svetová veľmoc“ si môže dovoliť útočiť na suverénne krajiny tohto sveta, napádať ich a vyvolávať tam krvavé vojenské konflikty, tak aj „svetová sociálna sieť“ so sídlom v tom istom štáte, si dovoľuje „opatrenia“ v duchu svetového žandára. Zvláštne práva, však?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Facebook removes video of Trump interview with daughter-in-law Lara Trump, Fox News, 31.3.2021

(2) https://www.instagram.com/p/CND8tIwrfc4/?utm_source=ig_embed

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár