SLOBODU SLOVA BUDE ZREJME POTREBNÉ CHRÁNIŤ PRED SAMOTNÝMI NOVINÁRMI

· Čas čítania: 3 min.
Foto: AB

S takouto tézou vystúpil v utorok na tlačovej konferencii „Braňte svobodu slova“ známy český mediálny analytik Petr Žantovský a, myslím, že súčasná úroveň verejnej diskusie na Slovensku či v Česku sa nedá vystihnúť lepšie.

Mainstreamové médiá vo svojej fanatickej poľovačke na náckov, komunistov, ľavičiarov, antisemitov, konšpirátorov, ruských agentov, šarlatánov – jednoducho každého, kto má iný názor ako liberálno-kaviarenská sektička – zachádzajú tak ďaleko, že defromujú verejnú diskusiu.

Ja som priblížil situáciu na Slovensku, ktorú zhrniem do troch téz:

– MAINSTREAM BOJUJE PROTI ALTERNATÍVE pod pláštikom nejakého vyššieho cieľa. Čo nám však uniká je fakt, že tento boj je zároveň bojom konkurenčným s ekonomickými cieľmi. Napríklad vlajková loď slovenského mainstreamu Denník N má predajnosť na úrovni 2,2%, čo je menej ako východoslovenský Korzár. Hlavné správy sa pred niekoľkými mesiacmi ocitli na 5. mieste v rebríčku dôveryhodnosti médií. Nech mi preto nikto nehovorí, že projekty ako konspiratori.sk, ktoré si kladú za cieľ odrezať médiá názorovo nekompatibilné s mainstreamom od príjmov z reklamy, nie sú motivované aj ekonomickými cieľmi.

– DISKVALIFIKÁCIA KOHOKOĽVEK, kto je ochotný spolupracovať s nemainstreamovými médiami. Toto je na Slovensku už bežnou vecou – Čarnogurský je podľa Denníka N verejným nepriateľom, a preto by mal mať zakázaný vstup do médií. Keď sa Chmelár zamestná na Policajnej akadémii, vedenie univerzity začnú bombardovať redaktori Denníka N, že koho si to dovolili zamestnať. Pri proteste časti spravodajcov z RTVS na čele s Kovačič-Hanzelovou sa len tak pomimo dozvieme, že redaktori majú nepísaný čierny zoznam expertov, ktorým zámerne nedávajú priestor. Napr. Františkovi Škvrndovi. Výsledok? Keď sa na Univerzite Komenského diskutuje o zrušení Mečiarových amnestií, tak organizátori majú problém zohnať niekoho, kto by upozornil na problémy vyplývajúce zo zrušenia amnestií. Nie preto, že takýchto odborníkov by bolo málo, ale preto, že sa boja virtuálneho lynču zo strany médií.

– DVOJAKÝ METER V ZAHRANIČNEJ I DOMÁCEJ POLITIKE. Tu budem stručný. keď ruské lietadlo letí popri hraniciach NATO je to agresívny krok. Keď si americké stíhačky polietavajú nad Čiernym morom je to pokojný prieskum prerušený ruským letectvom.
Dvojaký prístup k prezidentovi a jeho oponentom snáď ani netreba demonštrovať na príklade. 🙂

Na konferencii vystúpili novinári z rôznych krajín – z Ruska, Ukrajiny, Čiech, Nemecka, Srbska, Lotyšska či Moldavska. na jednej strane som rád, že sloboda slova u nás nie je na úrovni Ukrajiny či Lotyšska (člen EÚ), na druhej strane, ale v posledných rokoch vidím mnoho negatívnych tendencií, ktoré nás pomaly, potichu, ale isto približujú k obmedzovaniu slobody slova či deformácii verejnej diskusie.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár